Mucha na jedzeniu

Mucha na jedzeniu – co ona tam robi? [WIDEO]

Co się dzieje, gdy mucha usiadła na jedzeniu? Okazuje się, że wystarczy SEKUNDA, by zrobiła na waszej kanapce coś obrzydliwego. Jak pokazały badania, tylko 3% osób wyrzuca jedzenie, które miało kontakt z muchą. Poniższe informacje i obrzydliwe wideo sprawią, że ta grupa z pewnością się powiększy.

Znacie to uczucie, gdy mucha siadła wam na obiedzie? Co ona tam zrobiła i dlaczego zaciera „ręce”? Strona Science Channel pokazała w powiększeniu jak wygląda mucha na jedzeniu. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed muchami i bakteriami, które przenoszą. Jeśli przeczytacie poniży artykuł, nigdy już nie zjecie jajecznicy lub soczystego steka, na którym usiadł irytujący owad.

Mucha usiadła – co zrobić z jedzeniem?

Nigdy nie jesteście pewni, co mucha przenosi na swoich odnóżach i gdzie siedziała wcześniej. Mogły to być np. odchody, martwe zwierzęta lub gnijące jedzenie. Poza tym, gdy mucha przycupnie na waszym posiłku, może przy okazji „pójść do toalety”

Mucha na jedzeniuŹródło zdjęcia: Facebook/Science Channel
Mucha na jedzeniu – czy wyrzucić posiłek?

Mucha na jedzeniu – bakterie i choroby

Entomolog Ron Harisson zwrócił uwagę, że muchy przenoszą 2 razy więcej drobnoustrojów niż karaluchy! Pamiętajcie, że na jej odnóżach znajdują się włoski. Bakterie z łatwością się do nich przyczepiają, a później owady zostawiają je np. na waszym frytkach, pizzy lub jabłku. Jak podają źródła, wystarczy, że insekt przysiądzie na jedzeniu tylko na sekundę, a już trzeba je wyrzucić, bo jest „skażone”.

Jakie bakterie przenosi mucha? Jak wynika z badań firmy Orkin, mucha może być siedliskiem nawet 200 rodzajów szkodliwych bakterii. Możecie dostać od muchy takie upominki jak, np. tyfus, dyzenteria, czerwonka i cholera. Co ciekawe, chociaż muchy to „super-roznosiciele”, one same nie chorują.

W ten sposób rozprzestrzeniają chorobotwórcze bakterie durów, czerwonki, salmonellozy, gruźlicy, wąglika, a także czynniki chorobotwórcze powodujące poliomyelitis, chorobę Heinego-Medina (tzw. polio) oraz formy inwazyjne pasożytów, np. jaja owsików – dodaje entomolog prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz. (hellozdrowie.pl)

Czym żywi się mucha? Anatomia owada

Wiecie jak i co je mucha? Musicie wiedzieć, że te owady nie potrafią przeżuwać. Zamiast tego wymiotują na swój posiłek specjalnymi enzymami trawiennymi i rozpuszczają go na półpłynną masę. Następnie do akcji wkracza dolna warga zakończona aparatem filtracyjnym (aparat liżąco-ssący), którym mucha konsumuje wasze jedzenie.

Smacznego!

Na naszą szynkę wydzielają ślinę i wymiotują tym, co ostatnio jadły. A może były przypadkiem u sąsiada w toalecie? – ostrzega prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz. (hellozdrowie.pl)

Źródło zdjęcia:

  • Mucha na jedzeniu: Facebook/Science Channel
  • Co zrobić gdy mucha usiadła na jedzeniu?: Facebook/Science Channel