Naukowcy obudzili bakterie z czasów dinozaurów. Pomogą w terraformowaniu Marsa?

Naukowcy obudzili bakterie z czasów dinozaurów. Pomogą w terraformowaniu Marsa?

Niezwykłe badania osadów z dna oceanu, które mogą pomóc w terraformowaniu Marsa. Naukowcy „obudzili” bakterie z czasów dinozaurów. Czy stanowią zagrożenie? A może są nieśmiertelne?

Zaskakujące badania naukowe. Japońska ekspedycja w 2010 roku udała się do Wiru Południowopacyficznego (South Pacific Gyre), gdzie znajduje się  jeden z najbardziej wyjałowionych obszarów na Ziemi i oceaniczny biegun niedostępności. Jak podaje Kopalnia Wiedzy, „te wody są tak pozbawione życia, że 1 metr osadów tworzy się tutaj przez milion lat”. A jednak, to właśnie tutaj życie w postaci drobnoustrojów przetrwało niemal w niezmienionej formie miliony lat.

Centrum SPG jest niemal nieruchome, jednak wokół niego krążą prądy oceaniczne, przez które do centrum dociera niewiele składników odżywczych. Niewiele więc tutaj organizmów żywych – wyjaśnia Kopalnia Wiedzy.

Bakteria z czasów dinozaurów wróciły do życia

Japończycy pobrali próbki z dna znajdującego się 6000 metrów pod powierzchnią. W ten sposób uzyskali do badania osady (śnieg morski) mające nawet 100 milionów lat, a więc pochodzące z czasów, gdy na Ziemi żyły dinozaury.

Po latach naukowcy opublikowali wyniki swoich badan i w 2020 roku ogłosili, że w wydobytych z dna osadach zostały znalezione bakterie. Było ich niewiele, od 100 do 3000 na centymetr sześcienny osadów, ale po podaniu pożywienia (składniki odżywcze z charakterystycznymi izotopami węgla i azotu) udało się ożywić pradawne bakterie w warunkach laboratoryjnych. Od razu zaczęły się mnożyć i w ciągu 5 dni zwiększyły dwukrotnie swoją objętość. Po 68 dniach bakterii było 10 000 razy więcej niż pierwotnie. W sumie, zespół kierowany przez Stevena D’Hondta z University of Rhode Island i Yuki Morono z Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology zbadał około 7000 bakterii obecnych w próbce mułu z dna południowego Pacyfiku.

Muł, w którym znaleziono bakterie pokrywają warstwy dwutlenku krzemu sprzed 101,5 miliona lat, przez które nie mógł przeniknąć żaden późniejszy mikroorganizm – opisuje naukawpolsce.pap.pl.

Nieśmiertelne pradawne bakterie

Co to oznacza dla ludzkości? Naukowcy zwracają uwagę, że 70% powierzchni Ziemi pokryte jest osadami morskimi. Wśród nich na pewno istnieje wiele nieznanych nam mikroorganizmów sprzed milionów lat. Pojawiły się sugestie, że bakterie zdolne do przetrwania w tak ekstremalnych warunkach, można wykorzystać np. do terraformowania Marsa.

Jak udało się przetrwać bakteriom tak długo w tak ekstremalnych warunkach? Niezbędne jest im przecież światło, więc zagadką jest, jak przeżyły na głębokości 6000 metrów. Pewne jest natomiast, że udało im się spowolnić swój cykl życiowy i przejść w tryb minimalnej aktywności. Nie mogły się namnażać, a dostępne „środki” przeznaczały na naprawianie się.

Jak długo są w stanie przetrwać? A może po prostu są nieśmiertelne?

Czy są to najstarsze formy życia na Ziemi? W 2000 roku naukowcy ożywili bakterie zamknięte w kryształach soli sprzed 250 mln lat. Istnieje jednak podejrzenie, że mogło dojść do zanieczyszczenia próbki.

Uważamy, że społeczność tych drobnoustrojów istnieje tam od 100 milionów lat, z nieznaną liczbą pokoleń. Ponieważ energia drobnoustrojów osadowych znajdujących się pod dnem morza jest ledwo wystarczająca do naprawy molekularnej, liczba pokoleń może być niewyobrażalnie niska – uważa Steven D’Hondt z URI Graduate School of Oceanography.  (Dziennik Naukowy)

Źródło zdjęcia:

  • Naukowcy obudzili bakterie z czasów dinozaurów. Pomogą w terraformowaniu Marsa?: Prawny z Pixabay