The New Yorker obwinia Polskę za holokaust. To kolejna raz, gdy Polakom przypisuje się nazistowskie zbrodnie podczas II wojny światowej

The New Yorker obwinia Polaków za śmierć 3 mln Żydów i Holokaust. Polska ambasada reaguje

Kolejna próba obwiniania Polski i Polaków za Holokaust. Na łamach The New York ukazała się publikacja, w której sugerowana jest odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Polska ambasada w Waszyngtonie jest oburzona i zapowiada zdecydowaną reakcję.

Amerykańska gazeta The New Yorker i skandaliczna publikacja zatytułowana „Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście”. Autor artykułu pisze, że „aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców” Jana Grabowskiego i Barbary Engelking. Grabowski na Twitterze skomentował publikację, twierdząc, że jest zadowolony z tonu w jakim została utrzymana. Uważa, że to ważna publikacja rzucająca światło na wypaczaną historię Holokaustu i piętnująca agresywną politykę historyczną polskiego rządu.

The New Yorker oskarża Polaków o Holokaust. Polska ambasada reaguje

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk uważa, że „ publikacja The New Yorker jest skandaliczna; próbuje kreować odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w trakcie II wojny światowej”. Zapowiedział również, że ta manipulacja będzie „przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”.

Polska Ambasada w Waszyngtonie jeszcze wczorajszego wieczora skierowała do redakcji New Yorker słowa jednoznacznego oburzenia manipulacyjnym charakterem tekstu, żądając jego usunięcia i wskazując, że jego tezy fałszują historię Holocaustu oraz II wojny światowej. Od reakcji redakcji uzależniamy dalsze działania w tej sprawie – zapowiedział Szynkowski vel Sęk. (Polsat News)

Krytykę artykuły wyrazili też dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Komitet Żydów Amerykańskich. W odpowiedzi na zarzuty o manipulację, The New Yorker na Twitterze pisze, że publikacja dotyczy jedynie działań polskiego rządu chcącego karać historyków za pisanie o tym, że Polacy pomagali nazistom mordować Żydów w czasie II wojny światowej.

Sprawę skomentował również Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową (AJC Central Europe) na Twitterze. Podkreśla, że „chociaż tysiące Polaków szantażowało Żydów, donosiło na nich, a nawet mordowało własnymi rękami, to tysiące polskich rodzin jednak ryzykowało dla nich życie”. Zwraca też uwagę, że Polska w okresie II wojny światowej była pod okupację niemiecką i nie powinno się mówić o odpowiedzialności zbiorowej Polaków za Holokaust.

Skrytykowaliśmy polski rząd za lukrowanie prawdy o postawach Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Ale twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie są winne śmierci 3 milionów Żydów jest wypaczeniem Holokaustu – pisze AJC Central Europe na Twitterze.

Francuskie radio oskarża Polaków o zbrodnie nazistów

Należy wspomnieć, że to kolejna próba w tym roku obwiniania Polski za zbrodnie nazistów. W lutym francuskie radio France Culture zasugerowało, że Polacy mogą być współodpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy i okropieństwa, których dopuścili się Niemcy podczas ostatniej wojny. Wspomniano również “polskie obozy śmierci”. W materiale France Culture pojawiło się również zdjęcie przedstawiające Wolne Miasto Gdańsk w 1939 roku, które udekorowane było flagami III Rzeszy. Podpisano je jako „Polska, Gdańsk”.