Będzie załogowy lot na Księżyc NASA. Ruszą misje Artemis i Blue Ghost. Jakie są koszty misji kosmicznych?

NASA wraca na Księżyc. Ruszają misje Artemis i Blue Ghost

NASA jednak wraca na Księżyc. Administracja Joe Bidena potwierdza, że misja Artemis nie straci dofinansowania, a planowany termin raczej nie jest zagrożony. Lot na Księżyc odbędzie już w 2024 roku, a rok wcześniej wystartuje misja Blue Ghost.

Powrót USA na Księżyc i misja Artemis były planowane jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa. Po ostatnich wyborach prezydenckich w USA pojawiły się obawy, że być może nowy prezydent zdecyduje się na obcięcie środków na misje kosmiczne, bo zapowiedział przeznaczenie ogromnych pieniędzy na programy socjalne. Administracja Joe Bidena zdecydowała jednak, że NASA otrzyma dofinansowanie, by już w 2024 roku zrealizować załogową misję na Srebrny Glob.

NASA i misja Artemis. Pierwsza kobieta na Księżycu

Przypominamy, że w ramach misji Artemis, pierwsza kobieta w historii wyląduje na Srebrnym Globie. Astronauci założą bazę na Księżycu, gdzie m.in. będzie gromadzony sprzęt niezbędny do planowanego lotu na Marsa. Będzie to pierwsze lądowanie ludzi na Srebrnym Globie od ponad 50. lat, od misji Apollo 17 z 11 grudnia 1972 r.

Misja Blue Ghost i nowy lądownik na Księżycu

W ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) , amerykańska agencja kosmiczna wybrała firmy takie jak m.in. Maste, Astrobotic i Blue Origin, które wezmą udział w przyszłych misjach kosmicznych. Potwierdzono, że firma Firefly Aerospace otrzymała kontrakt warty 93,3 mln dolarów i ma zająć się przetransportowaniem nowego lądownika kosmicznego Blue Ghost (nazwa od gatunku świetlika) na powierzchnię Księżyca. Misja Blue Ghost rozpocznie się w 2023 roku. Wiadomo również, że agencja kosmiczna rozważała podjęcie współpracy z Firefly Aerospace już w 2020 roku.

Nie jest to pierwsza misja, którą agencja kosmiczna i Firefly Aerospace będą razem realizować. Firefly Black, spółka zależna, zajmująca się bezpieczeństwem narodowym wypuściła dwa satelity w ramach Venture Class Launch Service Demo-2 – pisze tech.wp.pl

Lądownik Firefly Blue Ghost powstaje od kilku lat. Ma pomieścić 10 instrumentów badawczych, w tym nowy układ reflektorów laserowych i nowatorski komputer odporny na promieniowanie. Firma dostarczy również na Księżyc rejestrator obrazów interakcji magnetosfery Ziemi i wiatru słonecznego. W sumie lądownik przetransportuje 94 kilogramy sprzętu. Łączny koszt misji, wraz ze sprowadzeniem lądownika na Ziemię, ma  wynieść 93,3 mln dolarów.

Celem misji Blue Ghost jest Mare Crisium po jasnej stronie Księżyca. Dane zebrane podczas misji mają posłużyć do zaplanowania przyszłych misji kosmicznych i kolonizacji Księżyca.

Źródło: Space News, NASA.gov

Źródło zdjęcia:

  • Satelita DART uderzył w asteroidę Dimorphos. NASA stworzy „obronę planetarną”: Rolando Marin from Pixabay
  • Kosmici istnieją? Naukowiec ujawnia kiedy odkryjemy życie pozaziemskie: Smim Bipi from Pixabay
  • Chiny zapowiadają teleskop Xuntian i przełom w badaniach kosmosu i wszechświata. Zaczyna się nowa era kosmicznej eksploracji?: Twitter
  • Chiny ruszają z kosmiscznym projektem. Zmienią trajektorię lotu asteroidy: Pixabay/Rolando Marin
  • Naukowcy wyślą wiadomość w kosmos. Jeśli kosmici odbiorą sygnałł to posłuchają muzyki: Pixabay/WikiImages
  • Czarna dziura GNz7q odkryta przez NASA. To przełom w badaniach wczeświata?: Pixabay/geralt
  • Asteroida Nereus blisko Ziemi. Rozpocznie się wyścig o kosmiczne surowce?: Pixabay/Buddy_Nath
  • Kosmiczna teoria ewolucji. A jeśli istoty na innych planetach rozwijają się jak ludzie?: Pixabay/sergeitokmakov
  • Będzie załogowy lot na Księżyc NASA. Ruszą misje Artemis i Blue Ghost. Jakie są koszty misji kosmicznych?: WikiImages z Pixabay