Zielony śnieg na Antarktydzie - niezwykłe zjawisko widoczne z kosmosu

Antarktyda i niezwykłe zjawisko. Zielony śnieg widoczny z kosmosu

Niezwykłe zjawisko na Antarktydzie spowodowane zmianami klimatycznymi. Pojawił się tam zielony śnieg i jest już widoczny z kosmosu. Może mieć wpływ na środowisko na całym świecie.

Badacze z Uniwersytetu w Cambridge i organizacji British Antarctic Survey przy współpracy z ESA przez 6 lat zbierali dane satelitarne i z obserwatoriów naziemnych. Efektem ich pracy jest wielkoskalowa mapa zielonego śniegu. Okazało się, że zjawisko ma bardzo intensywny charakter. Jest także kluczowym składnikiem zdolności kontynentu do zdobywania dwutlenku węgla z atmosfery w procesie fotosyntezy. Czym jest zielony śnieg?

Zielony śnieg na Antarktydzie

 „Zielony śnieg” to  sprawka mikroskopijnych glonów. Kwitną na powierzchni śniegu, przebarwiając go na zielono. Robią to jednak na znacznie większą skalę, niż np. mchy i porosty. Potwierdzono również, że zjawisko występuje z powodu ocieplenia klimatu, a rosnąca temperatura w regionie stwarza warunki do rozkwitu tych organizmów. Intensyfikują go także odchody ptaków, które działają jak naturalny nawóz. Największy rozkwit glonów zaobserwowano w pobliżu halucynogennych gniazd pingwinów.

Zielony śnieg
Zielony śnieg – niezwykłe zjawisko na Antarktydzie

Rozkwity zielonego śniegu

Naukowcy na łamach “Nature Communications”ogłosili, że jak na razie zidentyfikowano 1679 oddzielnych zakwitów zielonego śniegu, które w sumie zajęły już powierzchnię prawie 2 kilometrów kwadratowych, a więc obszar 266 boisk piłkarskich. Na tym się jednak nie skończy. Jak przewiduje dr Andrew Gray, wraz z ocieplaniem się klimatu, zabarwiony śnieg będzie zajmował coraz większy obszar Antarktydy. Glony przyspieszają topnienie śniegu w regionie, ponieważ odbijają o 40% mniej światła niż zwykły śnieg.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku w brazylijskiej stacji badawczej na wyspie Seymour naukowcy odnotowali temperaturę 20,75 stopni Celsjusza – informuje Noizz.pl

Nowy ekosystem

Matt Davey z Uniwersytetu w Cambridge potwierdza, że glony tworzą nawet nowy ekosystem, ponieważ wiążą się z małymi zarodnikami grzybów i bakterii.  Są też pożywieniem dla wielu gatunków. Mają także wpływ na środowisko, gdyż obecny obszar zajęty przez zielony śnieg jest w stanie pochłonąć 479 ton CO2 rocznie. Dla porównania, taką ilość emituje 875 tys. podróży samochodowych w Wielkiej Brytanii.

Źródło zdjęcia:

  • Niezwykłe zjawisko na Antarktydzie: Twitter/AJ+/Matthew Davey/Cambridge University
  • Zielony śnieg na Antarktydzie – niezwykłe zjawisko widoczne z kosmosu: Twitter/CBS News - screen