Krwawe łzy w Indiach - czym jest hemolakria?

Dziewczynka w Indiach płacze krwią. Czym jest hemolakria?

Cud czy choroba? Szokujący przypadek – dziewczynka z Indii płacze krwią. Naukowcy i lekarze twierdzą, że to hemolakria. Czym jest ta dolegliwość i skąd się biorą krwawe łzy?

Szokujący przypadek medyczny w Indiach. Jak można przeczytać na łamach „BMJ Case Reports”, 11-letnia dziewczynka płacze krwią. Jej mama przyprowadziła ją do oftalmologów z kliniki medycznej należącej do All India Institute of Medical Sciences w New Delhi. Powiedziała, że przez 7 dni z oczu córki płynęły krwawe łzy. Dochodzi do tego zazwyczaj 2 razy dziennie, a „krwawy płacz” trwa 2-3 minuty. U dziecka występuje również spontaniczne krwawienie z nosa. Okazało się, że to hemolakria.

Krwawe łzy

Dziecko znosi dolegliwość bardzo dzielnie. Nie odczuwa stresu, nie wiąże się to z żadnym bólem. Media podają, że dziewczynka nie przechodziła jeszcze pierwszej menstruacji (hemolakria kojarzona jest z “miesiączką zastępczą”), nie doświadczyła żadnych poważnych chorób, nie ma traum i nie bierze żadnych leków. Wszystkie jej czynności życiowe są w normie.

Jak podaje „Focus”, u dziecka przeprowadzono badanie gruczołów łzowych i prześwietlenie kanalików łzowych. Nie stwierdzono żadnych deformacji i anomalii w ich budowie. Badanie krwi dziewczynki również nie dało lekarzom żadnych odpowiedzi. Jedynie cytologia łez wykazała obecność zdrowych czerwonych krwinek.

Czym jest hemolakria?

Lekarze stwierdzili, że to hemolakria. Choć dolegliwość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, to mogą prowadzić do niej poważne choroby. Podejrzewa się, że do hemolakrii mogą przyczyniać się zmiany hormonalne. W przypadku dziewczynki z Indii, krwawienie z oczu uznano za stan idiopatyczny, czyli „spontaniczny albo mający nieznane podłoże”.

Termin idiopatia pochodzi z greckiego idios (własny) i pathos (cierpienie), co można luźno przełożyć jako “chorobę samą z siebie” – pisze Focus.pl

Jak wyjaśnia poradnikzdrowie.pl, najczęstszą przyczyną hemolakrii są stany zapalne, np. bakteryjne zapalenie spojówek oraz chemiczne zapalenie spojówek, które jest spowodowane podrażnieniem spojówek przez azotan srebra. Może ją powodować również nowotwór narządu wzroku lub guz mózgu, który naciska na naczynia krwionośne w pobliżu oka. Naukowcy twierdzą, że hemolakria to także efekt urazów głowy.

Źródła przypominają przypadek Kanadyjczyka, który w 2013 roku został ugryziony przez węża. Jad spowodował niewydolność nerek, bolesne obrzęki, a finalnie krwawe łzy.

Czasami ustalenie przyczyny krwawych łez nie jest możliwe. Wówczas mówi się o hemolakrii idiopatycznej, która występuje tylko u kilku osób na świecie, zwykle młodych – pisze poradnikzdrowie.pl

Dziecko w Indiach płacze krwią – to hemolakria [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Krwawe łzy w Indiach – czym jest hemolakria?: Pixabay.com/Gerd Altmann