Joe Biden zaogni sytuację w Afganistanie? Chce, by amerykańska armia uderzyła w Państwo Islamskie

Joe Biden na 2 godziny przekazał władzę Harris. „Rutynowa kolonoskopia”

Joe Biden tymczasowo przekazał formalnie obowiązki prezydenta USA. Przez 2 godziny zastępowała go wiceprezydent Kamala Harris. Oficjalnie powodem tej decyzji jest rutynowa kolonoskopia. Tymczasem coraz więcej Amerykanów uważa, że polityk ze względu na pogarszający się stan zdrowia (m.in. demencję) i wiek nie powinien dalej zasiadać w Białym Domu.

Jeszcze nie skończyły się niedawne wybory prezydenckie w USA, a już mówiono, że Joe Biden nie będzie prezydentem do końca kadencji, ponieważ „niespodziewanie” zastąpi go wiceprezydent Kamala Harris o kontrowersyjnych poglądach. Zwolennicy tej teorii mają dzisiaj używanie. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oficjalnie potwierdziła, że Joe Biden w ramach corocznych badań przejdzie rutynową kolonoskopię, więc na jakiś czas zastąpi go Harris.

Joe Biden w szpitalu. Kamala Harris przejęła władzę

Amerykańskie media przypominają, że Joe Biden w sobotę skończy 79 lat. Od piątku przebywa w szpitalu Walter Reed w Bethesdzie pod Waszyngtonem, gdzie czeka go kolonoskopia pod narkozą. Biały Dom uspokaja, że to nie pierwszy taki przypadek, ponieważ taki sam proces miał miejsce w 2002 r. i 2007 r., kiedy ówczesny prezydent George W. Bush z tego samego powodu przekazał obowiązki swojemu wiceprezydentowi Dickowi Cheneyowi.

Piątkowe badanie prezydenta było jego pierwszym od objęcia władzy i było zapowiadane przez administrację od miesięcy. Jeszcze w piątek Biały Dom ma opublikować podsumowanie wyników badania – pisze Polsat News.

W piątkowy wieczór (czasu polskiego) Joe Biden ponownie objął władzę, a więc Kamala Harris przez 2 godziny była pierwszą kobietą w USA pełniąca obowiązki prezydenta.

Nie jest tajemnicą, że Joe Biden miał w przeszłości poważne problemy zdrowotne. W 1988 roku przeszedł operację ze względu na stwierdzenie u niego dwóch tętniaków mózgu. W 2019 roku zdiagnozowano u niego migotanie przedsionków i zaburzenia rytmu serca. Prezydent USA przyjmuje też statyny, leki na obniżenie poziomu cholesterolu.

Rekordowo niskie sondaże Joe Bidena. Amerykanie mają dość?

W czasie wyborów głównie Republikanie zarzucali mu stan zdrowia uniemożliwiający pełnienie funkcji prezydenta. Teraz podobnego zdanie jest coraz więcej wyborców. Jak wynika z sondażu Morning Consult dla portalu Politico, 48% Amerykanów uważa, że Joe Biden nie jest wystarczająco sprawny umysłowo, by zasiadać we Białym Domu. 57% wyborców twierdzi, że Biden nie komunikuje się w jasny sposób, co potęgują jego liczne wpadki i przejęzyczenia.  71% Amerykanów uważa, że ich kraj zmierza w złym kierunku. Aż 48% Demokratów nie jest zadowolonych z prezydentury Bidena.

50 proc. respondentów nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że Biden jest „stabilny” (44 proc. uważa przeciwnie) i cieszy się dobrym zdrowiem (40 proc. uważa go za zdrowego), a 48 proc. nie uważa, by był sprawny umysłowo. Jak notuje Politico, badanie wskazuje na znaczną, 29-punktową zmianę opinii Amerykanów co do stanu zdrowia blisko 79-letniego prezydenta w porównaniu do poprzedniego sondażu, przeprowadzonego w październiku ubiegłego roku, tuż przed wyborami prezydenckimi – podaje Forsal.

Republikanie od dawna domagają się, by Biden poddał się testowi funkcji poznawczych MOCA, używanego m.in. do diagnozy demencji. Biały Dom od wyborów obiecuje, że taki test zostanie przeprowadzony, a wyniki będą upublicznione.

Źródło zdjęcia: