Cyberpunk 2077 - technologie, wszczepy i hacki - gra staje się rzeczywistością już teraz

Technologie z Cyberpunk 2077, które stają się faktem. Wszczepy, umysł w komputerze i hackowanie ludzi

Gra Cyberpunk 2077 od CD Projekt to science-fiction przedstawiające futurystyczny świat. Okazuje się jednak, że technologie z gry takie jak wszczepy, soulkiller, wzmocnienia bojowe i sztuczna inteligencja stają się faktem! Wkrótce każdy z nas będzie jak V lub Johnny Silverhand i być może czeka nas cyfrowa nieśmiertelność.

Cyberpunk 2077 to przede wszystkim wszczepy i modyfikacje ciała, które mieszkańcy Night City instalują sobie w ciałach na potęgę. Główny bohater V stawia oczywiście wyłącznie na wszczepy o zastosowaniu bojowym. Takie rozwiązania stają się faktem już w naszych czasach. Kolejne źródła donoszą, że Chiny stawiają na bioinżynierię i edycję ludzkiego DNA. W laboratoriach mają powstawać super żołnierze rodem z filmów “Kapitan Ameryka”, “Uniwersalny żołnierz” albo “Robocop”. Już teraz trwają testy, by stworzyć żołnierzy o możliwościach rozszerzonych za pomocą biotechnologii i biologicznych substancji”. Dyrektor wywiadu USA John Ratcliffe w artykule dotyczącym zagrożeń ze strony Chin ujawnił, że “przeprowadzane są nieetyczne eksperymenty na ludziach”.

Hackowanie, cyberdeck i interfejsy neuronowe

W grze Cyberpunk można włamać się do czyjejś głowy jak do komputera, wystarczy zhackować cyberdeck i system operacyjny. Science fiction? Jak podaje BuzzFeed News, do sieci wyciekło nagranie audio ze spotkania firmowego, w którym brał udział dyrektor ds. technologii Facebooka Mike Schroepfer. Wyjaśniał jak rozwija się technologia interfejsów neuronowych. Podobno nie chodzi jednak o dopasowanie reklam do użytkownika i poznanie naszych tajemnic poprzez dane osobowe zebrane wprost z naszych głów i myśli. Schroepfer zapewnia, że Facebook chce, by użytkownicy korzystali z oprogramowania za pomocą myśli.

Mózg jak komputer

Ludzki mózg ma stać się wkrótce dyskiem twardym. Eksperci z USA i Chin stworzyli jedwabny dysk twardy wykorzystujący białka jedwabiu, który może pomieścić do 64 GB danych na cal kwadratowy. Cienka warstwa jedwabiu może zostać nałożona na miękkie podłoża takie jak… ludzki mózg? Naukowcy chcą, by innowacyjny dysk wszczepić do wnętrza ludzkiego ciała, ponieważ jedwab jest materiałem organicznym i może łączyć się z  systemami biologicznymi i biomarkerami we krwi. Potwierdzono, że będzie mógł wówczas zapisywać nie tylko dane np. w formacie audio i tekstowym, ale również dane biologiczne oraz próbki krwi.

Wiadomo również, że Elon Musk planuje połączyć mózg z komputerem za pomocą specjalnego interfejsu. Firma Neuralink pracuje nad chipem N1, który umożliwi połączenie ludzkiego mózgu z komputerem, chmurami obliczeniowymi i sztuczną inteligencją, by m.in. zyskać nadludzkie zdolności. Prototyp urządzenia jest już gotowy i składa się m.in. z elastycznych nici komunikacyjnych cieńszych od ludzkiego włosa, które będą podłączone pod czaszką do sieci neuronowej. Drugą część urządzenia stanowi komputer wzmacniający sygnały ze złączem USB-C do zgrania informacji z mózgu. Firma Neuralink opracowała nawet specjalną maszynę, która umieści implant w mózgu w trakcie inwazyjnego zabiegu. Czyżbyśmy niedługo mieli już zapisywać się na wizytę u ripperdoca?

Elon Musk twierdzi, że taka technologia pozwoli konkurować ludziom w świecie zdominowanym przez sztuczną inteligencję i maszyny. Chociaż nie rozpoczęły się jeszcze testy na ludziach, to Musk zapowiada, że finalna faza rozwoju projektu, gdy ludzie zespolą się z komputerami, zostanie osiągnięta w 5-10 lat. Eksperci objawiają się jednak, że połączenie mózgu z komputerem sprawi, iż globalne koncerny będą miały dostęp do naszych wspomnień, marzeń i pamięci. Na te dane być może zapolują również hakerzy i cyberprzestępcy. 

Polski lekarz jak ripperdoc – pierwsze wszczepy

Warto wspomnieć, że Polscy lekarze już są niczym Trauma Team i wykonują zabiegi jak ripperdoc Viktor Vector. W Polsce wszczepiono pacjentowi układ bluetooth łączący się z telefonem. Zapobiega arytmii, a do tego lekarze mogą zdalnie kontrolować stan zdrowia pacjenta. A jeśli urządzenie zostanie zhackowane?

Samochody Tesla i przywołanie samochodu w Cyberpunk 2077

Przywołanie samochodu w grze Cyberpunk również staje się rzeczywistością. Samochody Tesla, którymi kieruje autopilot, co prawda mają liczne problemy, ale ta technologia jest intensywnie rozwijana. Co ciekawe, niedawno jedno z takich auto spowodowało poważny wypadek,  a hackerzy ukradli i udostępnili dane z czarnej skrzynki. Moto.pl pisze, że zhakowanie samochodu zajmuje zaledwie kilka minut.

W autach można zdalnie wyłączyć układ hamulcowy, wyłączyć silnik, ściągnąć go z drogi oraz uszkodzić system elektroniczny – ostrzega moto.rp.pl

Przeniesienie duszy i umysłu do komputera. Będziemy jak Johny Silverhand?

Czeka nas cyfrowa nieśmiertelność jak w Cyberpunk 2077? Soulkiller i przeniesienie ludzkiego umysłu do komputera jeszcze nie są możliwe, ale naukowcy są zgodni, że wkrótce taka technologia powstanie. Każdy z nas będzie mógł funkcjonować jak konstrukt, którym stał się Johnny Silverhand. Ray Kurzweil przewiduje, że już w roku 2045 możliwe będzie przeniesienie umysłu do komputera. Konieczne jest jednak opracowanie doskonałej symulacji pracy miliardów neuronów. 

Gadzetomania.pl przypomina, że prace nad symulacją mózgu trwają już od kilkudziesięciu lat, czego przykładem jest projekt Blue Brain Project. Jak na razie udało się w 2011 roku stworzyć symulację około miliona neuronów i miliarda połączeń neuronalnych. Powstał odpowiednik mózgu pszczoły. W planach jest teraz stworzenie symulacji mózgu szczura. Co więcej, miliarder Dimitrij Ickow poprzez projekt „Inicjatywa 2045” chce stworzyć nie tylko cyfrowy backup umysłu, ale także stworzyć swoją fizyczną kopię w postaci robota.

Źródło zdjęcia: