Nowe informacje o BrainEx. Eksperyment pozwolił ożywić częściowo mózgi martwych świńent pozwolił ożywić częściowo mózgi martwych świń

Ożywili mózgi martwych świń. Nowe informacje o BrainEx

Kolejny szokujący eksperyment medyczny – czy nauka nie posuwa się za daleko? To przekraczanie granic etycznych? Naukowcy pochwali się, że ożywili mózgi martwych świń. Zapowiadają, że być może pozwoli to w przyszłości wskrzeszać osoby uznane za martwe. Co prawda eksperyment przeprowadzono już jakiś czas temu, ale teraz ujawniono nowe informacje o jego przebiegu.

Szokujące eksperymenty medyczne – naukowcy posuwają się coraz dalej. Badacze z Yale University School of Medicine obwieścili na łamach „Nature”, że udało im za pomocą BrainEx ożywić częściowe funkcjonowanie komórek mózgowych u świń, które nie żyły od kilku godzin. Podkreślili, że nie oznacza to dosłownego przywrócenia martwych zwierząt do życia. Mają jednak nadzieję, że dzięki takim eksperymentom uda się w przyszłości wskrzesić niektóre osoby uznane za martwe, a także dokonać przełomu w neurologii.

BrainEx jak zmartwychwstanie? Ożywili mózgi martwych świń

Kierujący badaniem prof. Nenad Sestan wyjaśnił, że nawet krótka przerwa w dopływie krwi do mózgu, rozpoczyna lawinę procesów prowadzących do śmierci komórek. Neurobiolodzy wciąż spierają się jednak, jak długo musi potrwać brak dostaw tlenu do mózgu, by doszło do stanu, z którego nie ma już powrotu do życia. To dlatego naukowcy z Yale University stworzyli system BrainEx, który wpompowywał mieszaninę nośników tlenu, czynników chroniących i środków stabilizujących komórki do głównych tętnic mózgowych, z częstotliwością 40-180 razy na minutę. Jak wyjaśnił prof. Nenad Sestan, jego zespół podjął próbę przywrócenia funkcjonalności neuronów u 32 martwych świń. Zaopatrzono je w przepływającą krew o temperaturze ciała.

Mózgi 32 świń pozyskano od lokalnego przetwórcy wieprzowiny. W BrainEx umieszczono je cztery godziny po uśmierceniu zwierząt, a następnie przez kolejne sześć godzin poddawano obserwacjom – podaje Medonet.pl.

Chociaż świnie były martwe od 4 godzin, to  pojedyncze komórki mózgowe nadal wykazywały aktywność, chociaż procesy degeneracyjne były w toku. Mózgi świń umieszczono w systemie BrainEx, a tempo obumieranie komórek mózgowych spadło. Co więcej, udało się przywrócić niektóre funkcje częściowo martwych komórek, w tym niepełną aktywność neuronów w hipokampie. Przywrócono również strukturę naczyń krwionośnych i krążenie, wraz z odpowiedzią zapalną komórek glejowych, które chronią i odżywiają neurony.

Po co rozwijany jest program BrainEx?

Naukowcy zwracają uwagę, że nie oznacza to dosłownego ożywienia martwych świń, a już na pewno nie ma mowy o zmartwychwstających ludziach, bo nie można wciąż wznowić działania mózgu na  wyższym poziomie. Są jednak pełni nadziei, że w przyszłości uda się ożywić osoby uznane za nieżywe. Jak wyjaśnia dr Andrea Beckel-Mitchener z Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego, takie eksperymenty pozwolą na zrozumienie i lepsze leczenie różnych zaburzeń mózgu. Zostaną opracowane również nowe metody badania mózgu po śmierci. To istotne, ponieważ obecnie gwałtowne pogorszenie stanu mózgu po śmierci jest główną przeszkodą w badaniach neurologicznych, a metody konserwacji powodują niszczenie komórek mózgowych.

Naukowcy odpowiedzialni za BrainEx zapowiadają, że rozwój ich projektu pozwoli na skuteczniejsze regenerowanie mózgów pacjentów, u których wystąpiło przerwanie przepływu krwi, np. w wyniku zawału serca lub udaru.

Przeprowadzenie eksperymentów umożliwiła technologia BrainEx. Opiera się ona na innowacyjnym systemie krążenia, który może zasilić mózg dostarczając do niego niezbędne składniki odżywcze bez wykorzystania reszty organizmu. Technologia została oparta o technologię CaVESWave (Biomed Innovations), która służy przedłużaniu żywotności organów do przeszczepu.

Eksperci z Yale University nie ukrywają, że celem technologii BrainEx jest nieśmiertelność. Przewidują, że utrzymanie mózgu przy życiu pomoże przetrwać osobom po poważnych wypadkach i walczącym ze śmiertelnymi chorobami, aż do momentu, gdy możliwy będzie przeszczep mózgu do zdrowego ciała lub robota.

Musimy wyznaczyć nową granicę dla eksperymentów i badań, bo ich ofiary mogą znaleźć się w dramatycznym stanie – nie będą żywe ani do końca martwe – ostrzega prof. Hank Greely z Duke University. (Medical Design & Outsourcing)

Źródło zdjęcia:

  • Nowe informacje o BrainEx. Eksperyment pozwolił ożywić częściowo mózgi martwych świń: Pixabay/Elsemargriet
Bruce Willis ogłosił koniec kariery. Czym jest afazja i jakie daje objawy? Previous post Bruce Willis chory. Czym jest afazja i jakie daje objawy?
E-papierosy i szkodliwy wpływ na zdrowie. Vaping i nowe badania elektronicznych papierosów Next post E-papierosy i wpływ na zdrowie. Nowe badania ujawniły jak vaping niszczy organizm