Chiny zbudują miasto przyszłości. Pojawiły się już pierwsze wizualizacje i zdjęcia, przedstawiające innowacyjny projekt. Ma to być idealne połączenie przemysłu i technologii z ekologią i naturą, pomagający rozwiązać problem przeludnienia w Chinach. Miasto nosi nazwę Chengdu Future Science and Technology City.
Chiny planują zbudować miasto przyszłości i właśnie udostępniono najnowsze informacje o projekcie. Jak podaje CNN, zagospodarowany zostanie obszar o powierzchni prawie 5 kilometrów kwadratowych w pobliżu Chengdu, czyli stolicy prowincji Sichuan. Nieopodal powstaje też lotnisko Tianfu International Airport, które ma zostać otwarte jeszcze w 2021 roku.
Miasto przyszłości w Chinach
Projekt nazywa się Chengdu Future Science and Technology City i zostały już opublikowane wizualizacje, na których widać zaskakującą architekturę miasta przyszłości. W mieście przyszłości mają się znaleźć głównie uniwersytety, biura i laboratoria. Za projekt odpowiadają studia architektoniczne Office for Metropolitan Architecture (OMA) and Gerkan, Marg & Partners (GMP).
Warto przypomnieć, że OMA stworzyło do tej pory m.in. wieżowiec CCTV Headquarters w Pekinie. Realizację nowego projektu rozpocznie od zagospodarowania przestrzeni wynoszącej 460 000 metrów kwadratowych, określanej jako Międzynarodowy Park Edukacyjny – International Educational Park (IEP), gdzie znajdą się budynki związane z edukacją, nauką i innowacyjnością. GMP zajmie się natomiast tworzeniem przestrzeni publicznej i transportu miejskiego. Obie firmy, które odpowiadają na miasto przyszłości, zostały wyłonione w ramach międzynarodowego konkursu.
IEP zaoferuje rozbudowaną ofertę współpracy zarówno lokalnym, jak i położonym nieco dalej uniwersytetom i ośrodkom badawczym. W skład kampusu wejdą akademiki, przestrzenie publiczne, wysokiej jakości laboratoria oraz sale wykładowe. Główny budynek o powierzchni 80 tysięcy metrów kwadratowych stanie się sercem życia naukowego – opisuje architectu.pl
Miasto łączące technologię z naturą
Jak zapowiadają projektanci, chińskie miasto przyszłości ma być połączeniem technologii z naturą. Na wizualizacjach widać dachy budynków pełne roślinności, a twórcy nie ukrywają, że inspirowali się tarasami ryżowymi. Przyznają również, że miasto ma być „bardzo naturalne”, stanowić „przedłużenie krajobrazu naturalnego” i nie jest planowany w nim w ogóle ruch samochodowy. Wiadomo również, że w centrum miasta zostanie zainstalowana obrotowa platforma widokowa określana jako Eye of the Future.
Jak podkreśla Chris van Duijn z OMA, współczesne chińskie miasta powstają w oparciu o infrastrukturę i masowość, przez co całkowicie w projektach ignoruje się naturalną topografię terenu. Tym samym wszystkie wyglądają niemal identycznie, jednak Chengdu Future Science and Technology City ma odwrócić ten trend.
Spadziste budynki, w których znają się uniwersytety, akademiki, biura i laboratoria, otoczone zielenią, będą podkreślały topografię terenu i dolinę, w której realizowany jest projekt – informuje CNN.
Projekt miasta przyszłości w Chinach
Realizacja projektu rozpocznie się już w 2021 roku i ma potrwać kolejne 2 lata. Chętnych na zamieszkanie i zatrudnienie w Chengdu Future Science and Technology City z pewnością nie zabraknie. Jak twierdzi Van Duijn, Chińczycy mający do wyboru jedynie wieś lub miasto, szukają alternatyw takich jak opisywany właśnie projekt.
Chengdu Future Science and Technology City to tylko jeden z wielu podobnych projektów przygotowywanych przez chiński rząd. Władze są świadome, że w miastach problemem staje się przeludnienie. W 2035 roku prawdopodobnie aż Chińczyków ludzi będzie mieszkał w metropoliach. Miejsce takie jak miasto przyszłości przy Chengdu, to jedno z licznych planowanych „miast satelitów”. Mają rozwiązać problem zbyt dużej liczby ludzi w ogromnych aglomeracjach miejskich.
Chiny i neutralność klimatyczna. Miasto przyszłości to początek ekologicznych Chin?
„Zielone miasto” wpisuje się w dążenie Chin do neutralności klimatycznej, którą jak zapowiedział prezydent Chin Xi Jinping, uda się osiągnąć do 2060 roku. BBC przypomina jednak, że Chiny to największe na świecie źródło emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Odpowiadają za 28% globalnej emisji. Zanim zrealizują ekologiczny plan i obietnice, jeszcze w 2030 osiągną apogeum w spalaniu węgla i emisji gazów cieplarnianych. Jak informuje Gizmodo, w samym tylko 2019 roku Chińczycy uwolnili do atmosfery ponad 11 miliardów ton dwutlenku węgla.
OMA gana el concurso para diseñar la Futura Ciudad de Ciencia y Tecnología de Chengdu…
Opublikowany przez Metalocus Środa, 3 lutego 2021
Opublikowany przez architecturephoto.net Środa, 3 lutego 2021
Źródło zdjęcia:
- Chiny budują miasto przyszłości. Chengdu Future Science and Technology City i niezwykły projekt miasta: Facebook/architecturephoto.net