Jak robi się paluszki krabowe i jaki naprawdę jest ich skład? Niestety, święty Mikołaj nie istnieje, a paluszki krabowe nie są robione z mięsa kraba. Okazuje się, że w ogóle nie ma w nich krabów!
Lubcie paluszki krabowe i dania z paluszkami krabowymi? Zastanawialiście się kiedyś z czego są zrobione i jaki jest skład paluszków krabowych? Popularne „crab sticks” mają swoją mroczną stronę. Proces produkcji paluszków krabowych przypomina to jak robi się parówki lub zupki chińskie. Na YouTube trafiło wideo pokazujące produkcję paluszków krabowych i bezkształtną szarą masę z której powstają. Tak, to właśnie surimi.
Jak się robi paluszki brakowe? Surimi, skład i udawane mięso kraba
Nie szukajcie kraba w składzie paluszków krabowych. Nie znajdziecie. Są formowane z mrożonego mięsa ryby (surimi, z japońskiego „mielone mięso”). W przypadku nagrania wideo opublikowanego przez Food Kingdom, podobno jest to mintaj (Alaskan Pollock). Mrożone rybie mięso jest maksymalnie rozdrabniane, a następnie mieszane ze składnikami takimi jak m.in. białka jajek.
Źródła podają, że skład paluszków krabowych niejednokrotnie to tylko 30% mielonego mięsa ryby. Pozostała część popularnej przekąski to m.in. olej, białko sojowe i barwniki takie jak kwas karminowy, ekstrakt z papryki i dwutlenek tytanu.
W zależności od pożądanej tekstury i smaku produktu surimi, galaretowatą pastę miesza się z różnymi proporcjami dodatków, takich jak skrobia, białko jaja, sól, olej roślinny, środki pochłaniające wilgoć, sorbitol, cukier, białko sojowe, przyprawy, substancje wzmacniające, takie jak glutaminian monosodowy
– podaje portal Fakty o Żywności.
Szara pasta następnie poddawana jest formowaniu, by powstały krabowe paluszki, które lubcie jako przekąski na imprezach. Specjalne maszyny pozwalają uzyskać strukturę imitującą mięso kraba lub mięso homara. Produkt, wcześniej wpłukany z jakichkolwiek zapachów, jest sztucznie aromatyzowany, poprzez np. aromat krabowy (01,%). Glutaminian monosodowy, guanylan dwusodowy i inozynian dwusodowy odpowiadają za smak paluszków krabowych.
Polska producentem paluszków krabowych
Jak podaje Business Insider, paluszki krabowe produkowane w Polsce są przysmakiem w wielu europejskich krajach. Istnieje nawet „polskie zagłębie surimi”, gdzie ze składników sprowadzonych z Azji powstaje ok. 12 tysięcy ton paluszków krabowych rocznie. Smak dostosowuje się do preferencji klientów z danego regionu. Np. Brytyjczycy wolą smak słodszy, a Francuzi wytrawny.
Jak dowiadujemy się z Food Unwrapped, producenci paluszków krabowych „wybierają najlepszej jakości rybie mięso”. Często do produkcji surimi wykorzystywane są ryby z połowu, które są zbyt małe, by trafić na talerz w nieprzetworzonej formie.
W przypadku „polskich” paluszków krabowych do surimi wykorzystywane są głównie ryby takie jak mintaj i morszczuk – poławiane np. w Oceanie Spokojnym i przetwarzane w dużej mierze bezpośrednio na statkach lub w zakładach znajdujących się na lądzie.
Jedna z osób odpowiedzialna za produkcję paluszków krabowych w Polsce stwierdziła, że „ z krabami przekąska nie ma za wiele wspólnego”, a nazwa powstała wiele lat temu w odniesieniu do wyglądu produktu, który w założeniu miał mięso kraba imitować.
Jedyny „krab” obecny w recepturach produktów występuje w postaci aromatu krabowego.
– podaje Business Insider.
Polub Stan Wiedzy na Facebooku
Więcej artykułów o jedzeniu.