Kolczak zbrojny - najbardziej jadowity pająk w Polsce

Jadowite pająki we Wrocławiu. Czy kolczak zbrojny jest groźny?

Plaga pająków we Wrocławiu na jednym z blokowisk.  Skąd wziął się tam kolczak zbrojny i czy te jadowite pająki są groźne dla człowieka?

To nie scenariusz horroru, ostrzegamy osoby z arachnofobią. We Wrocławiu naprawdę wybuchła plaga pająków. Wrocławianie mieszkający u zbiegu ulic Brzoskwiniowej i Orzechowej powiadomili media i zarządców budynków, że już w czerwcu na osiedlu pojawiły się dziwne pająki. Okazało się, że to jadowite kolczaki zbrojne. Problem stał się poważny, bo jak informuje „Radio Wrocław”, pajęczaki zaczęły wchodzić do mieszkań i garaży, widywano je na klatkach schodowych. Jeden z mieszkańców osiedla powiedział mediom, że znalazł nawet kokon w łóżeczku dziecka. Czy rzeczywiście kolczak zbrojny jest groźny dla człowieka?

Pająki i dezynsekcja

Zarządcy budynków podjęli działania w celu zwalczenia plagi. Dezynsekcja dotyczyła jednak jedynie części wspólnej budynków. Mieszkania lokatorzy muszą oczyszczać na własny koszt.

W ostatnich dniach części wspólne, czyli piwnice, garaże i klatki schodowe zostały zdezynfekowane. Niebawem pracownicy firmy, która realizowała zlecenie, dokonają sprawdzenia terenu – oświadczył Przemysław Wieleba z firmy Integrum Managment, która zarządza budynkiem. (Polsat News)

Skąd wzięły się jadowite pająki we Wrocławiu? Wieleba powiedział mediom, że prawdopodobnie uciekły lub zostały wypuszczone z hodowli, choć nie jest to oficjalnie potwierdzone. Przypomina, że kolczaki zbrojne również w stanie wolnym, np. w lasach czy na nasypach kolejowych na terenie miast. Być może nieświadomie ktoś przywiózł pająki z terenów leśnych do miasta. Samica może złożyć od 80 do 300 jaj, a młode pająki wylęgają się po upływie trzech do pięciu tygodni. Dorosłe osobniki po rozrodzie giną.

Jadowite pająki w Polsce

Czy kolczaki zbrojne są groźne? Choć to pająki jadowite i uznawane za jedne z najgroźniejszych w Polsce, ich jad nie jest śmiertelny dla człowieka. Może jednak spowodować stan zapalny, wymioty, dreszcze, osłabienie lub piekący ból. Arachnolog z Uniwersytetu Wrocławskiego Wanda Wesołowska uspokaja, że nigdy w Polsce ukąszenie tego pająka nie okazało się śmiertelne.

Ciało kolczaka zbrojnego składa się z głowotułowia i odwłoka. Na głowotułowiu występuje 6 par odnóży, w tym 4 pary odnóży krocznych. Posiada 8 oczu. Pierwsza para odnóży (szczękoczułki) wyposażona jest w gruczoły jadowe – podaje ekologia.pl

Jak informuje portal ekologia.pl, kolczak zbrojny jest drapieżnikiem, który aktywnie poluje na swoje ofiary (przeważnie owady) i nie buduje sieci łownej. Posiada silne szczękoczułki, którymi może przekuć skórę człowieka. Szczególnie agresywne są samice, które opiekują się potomstwem.

Źródło zdjęcia:

Skażenie w regionie Bałtyku - jakie jest jego źródło? Previous post Wykryto skażenie w rejonie Bałtyku. „Produkty rozszczepienia nuklearnego”
Jak wyginęły dinozaury? Nowa teoria naukowców Next post Jak wyginęły dinozaury? Naukowcy rozwiązali zagadkę