Koronawirus z kosmosu - czym jest panspermia?

Koronawirus wydostał się z laboratorium? Wirusolog z Wuhan obala teorię spiskową

Jakie jest źródło epidemii koronawirusa? Czy winne jest laboratorium w Wuhan? Rodzą się kolejne teorie spiskowe, a słynna chińska wirusolog Shi Zhengli, znana jako “Bat Woman”, to bohaterka wielu z nich. Wreszcie zabrała głos po swoim rzekomym zniknięciu.

Instytut Wirusologii w Wuhan jest na celowniku całego świata. Czy to z tej placówki wydostał się koronawirus? Do pieca dołożył ostatnio prezydent USA Donald Trump, który ogłosił, że ma dowody na to, iż patogen SARS-CoV-2 pochodzi właśnie stamtąd. Plotki i szokujące doniesienia skomentowała wirusololog Shi Zhengli zatrudniona w laboratorium w Wuhan i kierująca tamtejszym Emerging Infectious Diseases Center.

Przysięgam na moje życie. Ten wirus nie ma nic wspólnego z laboratorium w Wuhan – oświadczyła w lutym Shi. (nypost.com)

Shi Zhengli i badania w laboratorium w Wuhan

O Zhengli również krążą legendy, ponieważ przez lata prowadziła badania nad nietoperzami i koronawirusami. Jak podaje „Fox News”, to ona przez 16 lat brała udział w wyprawach do jaskiń, by zbierać odchody, ślinę i krew nietoperzy do badań. Jednak kilka dni temu światowe media donosiły, że wirusolog wraz z rodziną uciekła z Chin. Podobno zabrała ze sobą także poufne informacje z laboratorium i ukryła się w ambasadzie USA w Paryżu.

Koronawirus i Komunistyczna Partia Chin

Zhengli za pośrednictwem chińskiej platformy WeChat w sobotę oznajmiła światu, że nadal przebywa w Chinach i jako dowód opublikowała zdjęcia ze swojej ojczyzny. „Global Times” potwierdził, że opublikowany przez nią post rzeczywiście napisała ona sama. Niektóre media zwracają jednak uwagę, że wirusolog znajduje się pod auspicjami Komunistycznej Partii Chin.

Nie zamierzam z rodziną uciekać z Chin. Nie zrobiliśmy niczego złego. Wierzmy mocno w naukę i wiem, że wkrótce znów zaświeci słońce – oświadczyła Zhengli.

Jak pisze „New York Post”, Shi ostrzega, że odmian koronawirusa u nietoperzy może być nawet 5000 i każda z nich może wywołać kolejną pandemię. Zapowiedziała, że nadal będzie badała te ssaki i ruszy z nowym projektem naukowym. W wywiadzie dla „Scientific American” ostrzegła, że musimy znaleźć niebezpieczne wirusy, zanim one znajdą nas.

Źródło zdjęcia: