Krocionogi w Polsce stają się plagą. Województwo śląskie zmaga się z „inwazją” cuchnących wijów, które jak ostrzegają eksperci, mogą być groźne dla zdrowia. Czy naprawdę powinniśmy się ich obawiać? Jak się ich pozbyć?
Krocionogi w województwie śląskim stają się poważnym problemem. Jak podają lokalne media, nastąpił tak masowy wylęg, że uciążliwewije dosłownie pchają się do domów. Pokazano zdjęcia, na których niektórzy prezentują całe wiadra pełne złapanych krocionogów. Zrozpaczeni mieszkańcy Dąbrowy Górniczej alarmują, że znajdują wije nawet w jedzeniu i ubraniach. Lekarze ostrzegają, by ich nie dotykać, ponieważ wydzielają szkodliwe toksyny.
Informacje o krocionogach
Krocionogi są rodziną wijów z gromady dwuparców. Mają wydłużone i walcowate ciała mierzące od 2 do 47 mm. Pokryte są twardym i zewnętrznym pancerzem o dużej zwartości soli wapniowych. Gdy poczują się zaniepokojone, zwijają się w kłębek, stają się odrętwiałe i wydzielają nieprzyjemny zapach. Najczęściej można spotkać je w wilgotnych miejscach, np. pod liśćmi, kamieniami i deskami.
Okres lęgowy krocionogów trwa do maja do września. Zimują natomiast w zagłębieniach, szczelinach i jamach w ziemi. Jak podaje slawkow.pl, pełny rozwój ich larw trwa rok, a długość życia wynosi od 3 do 5 lat. W Polsce występuje ok. 85 rodzajów krocionogów, ale masowy wylęg dotyczy jedynie pięciu gatunków, zwłaszcza krocionoga piaskowego, z którym obecnie zmaga się województwo śląskie, szczególnie Dąbrowa Górnicza.
Opuszczając swoje siedliska oraz kryjówki, w poszukiwaniu suchych miejsc przemieszczają się w kierunku siedzib ludzkich, w okolice budynków i pomieszczeń, tworząc wokół fundamentów niekiedy nawet kilkucentymetrowej grubości warstwę. Masowe migracje krocionogów są znane od dawna. Często gromadzą się w dużej liczbie na trawnikach, wokół domów, na ścianach budynków, a część wchodzi do wnętrza i zasiedla piwnice – podaje slawkow.pl
Krocionogi rakotwórcze?
Czy rzeczywiście krocionogi są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia? „Wirtualna Polska” ostrzega, że przenoszą bakterie szkodliwe dla człowieka. Mogą one spowodować choroby takie jak zapalenie płuc i zaburzenia układu pokarmowego. Gdy czują się zagrożone, wydzielają również benzochinonę, która może mieć działanie rakotwórcze. Nie należy też pod żadnym pozorem dotykać krocionogów, bo wówczas można nabawić się zapalenia skóry.
Eksperci zalecają, by walczyć z krocionogami za pomocą oprysków biobójczych. Profesor Stanisław Ignatowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie radzi, by opryskiwać zewnętrzne ściany budynków do wysokości 1 m i pas przylegającego terenu do fundamentu budynków o szerokości do 2 metrów.
Jak zwalczać krocionogi?
Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie radzą sobie z plagą wijów na własną rękę i proszą władze miasta o pomoc. Ratusz ma jednak inne plany i wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej organizuje bezpłatny odbiór krocionogów do utylizacji.
Zastępca naczelnika Wydziału Marki Miasta w dąbrowskim Urzędzie Miejskim Zdzisława Górska-Nieć w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” oświadczyła, że ze względu na niską skuteczność oprysków i ich wysoką toksyczność, miasto nie będzie ich przeprowadzało w 2020 roku. Zapowiedziała kolportaż ulotek zawierających m.in. informacje o sposobach pozbywania się krocionogów, a także o tym, jak nie stwarzać warunków do ich rozwoju. Ratusz zaleca również budowanie pułapek na krocionogi.
Takie pułapki robi się, wkładając bulwy ziemniaków lub marchwi do wykopanych w ziemi dołków. Zgromadzone krocionogi można zebrać i oddać do utylizacji – podaje Gazeta.pl.
Krocionóg Afrykański (Spirostreptus gigas) i hodowla w domu
Mole spożywcze – jak się ich pozbyć? Domowe sposoby na mole
Robaki w domu – oto jakie insekty najczęściej z tobą mieszkają
Znowu atak szerszeni w Polsce. Mężczyzna nie żyje
Biedronki azjatyckie w Polsce – gryzą i są niebezpieczne dla alergików. Katowice zamknęły plac zabaw z powodu plagi arlekinów
Cykady wieloletnie w USA. Miliony owadów wychodzą spod ziemi raz na 17 lat
Jak pająki snują sieć w kosmosie? Eksperyment NASA na ISS i zaskakujące odkrycie
Nowy gatunek osy. Microgaster godzilla (Godzilla wasp) atakuje pod wodą
Taszczyn pszczeli to owad jak z horroru. Zabija pszczoły w OKRUTNY sposób [WIDEO]
Źródło zdjęcia:
- Mole spożywcze – jak się ich pozbyć? Skuteczne domowe sposoby: Wikimedia Commons/Adrian Tync
- Robaki w domu – jakie występują najczęściej i jak się ich pozbyć? Nie zawsze domowe sposoby wystarczą: Dirk (Beeki®) Schumacher from Pixabay
- Znowu atak szerszeni w Polsce. Szerszenie zabiły: Ralph from Pixabay
- Biedronki azjatyckie w Polsce – czy gryzą i są zagrożeniem dla zdrowia człowieka?: Logo PROJEKTY GENERALNEJ DYREKCJI OCHRONY ŚRODOWISKA
- Cykady wieloletnie w USA. Niezwykłe dźwięki i okres rozwoju: Wikimedia Commons/Magnus Manske on en.wikipedia
- Nowy gatunek osy Microgaster godzilla: YouTube/SciNews
- Taszczyn pszczeli brutalnie poluje na pszczoły miodne: YouTube/Bartek - screen
- Krocionogi w Polsce – Dąbrowa Górcznicza walczy z plagą: Josch13 from Pixabay