Owsiki - jakie są objawy i jak wygląda leczenie? Na zdjęciu jaja owsików

Jak leczyć owsiki i uniknąć zakażenia? Objawy to nie tylko swędzenie odbytu

Owsiki to prawdziwa plaga naszych czasów. Szacuje się, że ten zdrowotny problem dotyczy nawet 95% Polaków! Jakie są pierwsze objawy owsików i jak je leczyć? Oto najważniejsze informacje co trzeba zrobić, gdy tylko twoje dziecko powie ci „mamo strasznie mnie tam swędzi…”. Nie wolno ich lekceważyć, bo mogą powodować groźne powikłania!

Owsiki (Enterobius vermicularis) to nie wstyd. Prawdopodobnie ma je nawet 95% Polaków. Po prostu warto wiedzieć jak ich uniknąć i jak się ich pozbyć. Po pierwsze, te pasożyty występują wyłącznie u człowieka w jelitach. Przypominają białe nitki, mające długość nawet 1 cm. Doskonale czują się w jelicie grubym i jest tam dla nich wystarczająco romantycznie, by się rozmnażać. Jaja wylęgają się w jelitach od 1 do 2 miesięcy po połknięciu, a samica składa kolejne jaja najczęściej w okolicach odbytu. Jak z nimi walczyć?

Owsiki kontra higiena. Jak uniknąć zakażenia?

Zarazić się owsikami można bardzo łatwo poprzez brak higieny. Aby uniknąć owsików, przede wszystkim należy często i dokładnie myć ręce. Należy też uniknąć kontaktu z przedmiotami, których dotykała osoba z owsikami. Jaja owsków mogą zostać np. na pościeli, bieliźnie, produktach spożywczych, desce sedesowej i wannie.

Owsica najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym choć dotyka również osób dorosłych. Jednak to dzieci w żłobkach, szkołach i przedszkolach, mając małe pojęcie o zasadach higieny, najczęściej mają kontakt z owsikami. Warto więc m.in. często obcinać dzieciom paznokcie. Powinniśmy często zmieniać pościel, bielizę, prać ręczniki w wysokiej temperaturze, a także dbać o higienę miejsc intymnych.

Samice żyją w jelicie człowieka. Aby jednak złożyć jaja, wieczorem i nocą wędrują w okolice odbytu, co powoduje duży świąd. Drapanie się, często nieświadome, powoduje, że jaja pasożytów są przenoszone na dłonie i pod paznokcie, a stamtąd na wszystkie przedmioty, których dotknie osoba zarażona, lub bezpośrednio do ust – ostrzega Medistore.

Po czym poznać, że dziecko ma owsiki? U dziecka pojawiają się rozdrażenienie, podkrążone oczy, ból głowy oraz bezsenność. Przede wszystkim objawem jest uporczywe swędzenie odbytu, które powodują samice owsików wędrujące w górę jelita w celu złożenia jaj. Niestety, dzieci często drapią odbyt, przenosząc składane tam jaja owsika, a następnie z dłoni trafiają do ust. Cykl życiowy owsika zaczyna się wówczas od nowa.

Możliwe objawy owsików to także bladość skóry, utrata apetytu i spadek masy ciała. U dziewczynek czasem wystepuje także swędzenie pochwy mogące przeorodzić się nawet w zapalenie narządów płciowych.

Owsiki przenoszą się również drogą kropelkową, gdyż są w stanie unosić się w powietrzu, np. wraz z kurzem. Należy pamiętać, że źródła zakażenia jestzawsze jedno – ludzie.

Leczenie owsików

Leczenie owsików to przede wszystkim diagnoza i wykonanie wymazu z okolicy odbytu, by zbadać, czy wykryte zostaną jaja owsików. Lekarz może też przeprowadzić test taśmy celofanowej. Czasami owsiki są po prostu widoczne gołym okiem.
Leczenie owsików jest konieczne. Bagatelizowanie owsicy może powodować powikłania i komplikacje:

  • zapalenie jelita grubego,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zapalenie skóry (wywołane ciągłym drapaniem okolic odbytu),
  • utrata masy ciała
  • zapalenie żeńskich narządów płciowych.

Aby leczenie owsików było skuteczne, z otoczenia chorego muszą zostać usunięte wszystkie możliwe źródła ponownego zakażenia.Trzeba m.in. pozbyć się kurzu w mieszkaniu, w którym mogą znajdować się jaja owsików. Niektórzy zalecają też kurację farmakologiczną całej rodziny domownika, by nie doszło do wzajemnego zarażania się.

 Owsiki leczy się lekami przeciwpasożytniczymi dostępnymi w aptece na receptę. Niektórzy zalecają domowe sposoby na owsiki jak np. ziele piołunu, ale jego skuteczność nie została potwierdzona naukowo.

Bardzo ważne w leczeniu owsików są również czynności związane z usunięciem z otoczenia człowieka źródeł ponownego zarażenia. Należy zatem w dniu leczenia koniecznie bardzo dokładnie wysprzątać całe mieszkanie, zmienić i uprać, a nawet wygotować bieliznę osobistą, pościel, ręczniki, a następnie uprasować gorącym żelazkiem – zaleca Medistore.

Źródło zdjęcia:

Janusz Korwin Mikke ostro u Scheiber w Super Expressie. Szokująca wypowiedzi i poglądy Previous post Korwin ostro u Schreiber. „Nie istnieją niepełnosprawni, udają”
Kawa i jej wpływ na zdrowie. Z czym nie wolno łączyć kawy? Next post Kawa nie powinna być łączona z tymi produktami. Może zaszkodzić!