Gdy nie istniały portale i aplikacje randkowe jak Tinder, ludzie szukali miłości w programach telewizyjnych takich jak „Randka w Ciemno”. Można tam też było znaleźć… śmierć! Jeden z odcinków wygrał seryjny morderca Rodney Alcala. Jego ofiarą mogło paść ponad 130 kobiet.
Pamiętacie program randkowy „Randka w ciemno”, który prowadził Jacek Kawalec? Pierwotnie był to hit amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC „The Dating Game”. Tak jak w Polsce, kobieta zadawała pytania trzem mężczyznom, których nie widziała. W 1978 r. w show wziął udział gwałciciel i morderca jak horroru Rodney Alcala. Wygrał program, a Cheryl Bradshaw cudem uniknęła śmierci.
Rodney Alcala w programie “Randka w Ciemno”. Dating Game Killer polował na kobiety
Producent „Randki w ciemno” Michael Metzger na etapie castingów odrzucił Alcalę. Przy jego nazwisku napisał „bez szans”. Jego żona Ellen odpowiadająca za koordynację uczestniczek i kawalerów, przekonała go, że Rodney Alcala spodoba się widzom.
Od razu zauważyłem, że jest dziwny. Jeszcze w poczekalni doskoczył do mnie i powiedział: Zawsze dostaję swoją dziewczynę! Od razu wiedziałem, że go nie lubię
– opowiedział jeden z uczestników „Randki w ciemno”.
Uczestniczka Cheryl Bradshaw zdecydowała, że to właśnie z Alcalą pójdzie na randkę. Dzień później poinformowała produkcję, że nie uda się na spotkanie, bo wybranek zachowywał się dziwnie i ją zastraszał. Kobieca intuicja zadziałała bezbłędnie. Okazało się, że Rodney Alcala widniał w rejestrze przestępców seksualnych.
WIĘCEJ WIEDZY? ZOBACZ FACEBOOK I INSTAGRAM
Kim naprawdę był Rodney Alcala?
Produkcja “Randki w ciemno” nie miała pojęcia, że Alcalę wyrzucono z wojska z powodu załamania nerwowego. Zdiagnozowano u niego wówczas zaburzenie osobowości antyspołecznej, narcystyczne zaburzenie osobowości, osobowość chwiejną emocjonalnie typu borderline oraz psychopatię i skłonności do sadyzmu. Uważał się za geniusza i dostał się Akademię Sztuk Pięknych na uniwersytecie w Kalifornii.
W 1969 roku zaprosił do samochodu Talię Shapiro pod pretekstem podwiezienia jej do szkoły. Pobił ją i zgwałcił. Przed śmiercią w ostatniej chwili uratował ją przypadkowy przechodzień. Zwyrodnialec uciekł przed policją. Poszukiwany listem gończym ukrywał się jako John Berger. Pod fałszywym nazwiskiem studiował film na uniwersytecie w Nowym Jorku, gdzie miał zajęcia m.in. z Romanem Polańskim.
W 1971 roku zabił 23- letnią Cornelię Crilley. Ta zbrodnia przez wiele lat pozostawała niewyjaśniona.
WIĘCEJ WIEDZY? ZOBACZ FACEBOOK I INSTAGRAM
Alcala został rozpoznany w 1971 r., gdy pracował jako opiekun na obozie plastycznym dla dzieci w Hampshire. Skazano go jedynie za molestowaniw nieletniej. Na wolność wyszedł już w 1974 roku dzięki programowi społecznemu dla więźniów wykazujących poprawę.


Po trzech latach odsiadki Alcala cieszył się wolnością zaledwie dwa miesiące — zaraz po opuszczeniu więzienia napadł na 13-latkę, po czym wrócił za kraty na kolejne trzy lata, po których kolejny raz udało mu się przekonać komisję, że tym razem zmienił się na dobre
– pisze Onet.
W 1977 znów zaczął polować na kobiety, a do tego kurator pozwolił mu na wyjazd do Nowego Jorku. Jego ofiarą padła tam 23-letnia Ellen Jane Hover, córka właściciela popularnego klubu “Ciro’s” na Manhattanie. Wkrótce zginęły również 18-letnia Jill Barcomb z Nowego Jorku i 27-letnia pielęgniarka z Malibu, Georgia Wixted. W międzyczasie morderca zatrudnił się w gazecie “The New York Times”, gdzie pracował jako zecer.
CZYTAJ: Dahmer z serialu Netflix. Ten morderca istniał naprawdę
W 1979 roku, czyli po premierze odcinka “Randki w Ciemno” z jego udziałem, Alcala zgwałcił 15-letnią Monique Hoyt podczas jednej z sesji zdjęciowych.
W 1979 r. z jego rąk zginęły 32-letnia Charlotte Lamb i 21-letnia Jill Parenteau. Udało się go schwytać w lipcu 1979 r. po tym, jak 12 dni po zaginięciu znaleziono ciało zaginionej 12-latki Robin Samsoe.
W czerwcu 1979 ., Rodney Alcala fotografował ludzi na plaży w Los Angeles. To tam chciał zwabić 12 letnią Robin Samsoe i jej przyjaciółkę na “sesję fotograficzną”. Tę próbę udaremnił sąsiad jednej z dziewczynek. Morderca jednak się nie poddał i porwał Robin jeszcze tego samego dnia, kiedy od koleżanki udała się na lekcję baletu – pisze kryminatorium.pl.
Rodney Alcala skazany na karę śmierci. Prawo bezradne wobec potwora
W 1980 r. Rodney Alcala został skazany na karę śmierci za zabójstwo Robin Samsoe, ale sąd wyższej instancji uchylił wyrok ze względu na nieprawidłowe poinformowanie sędziów o wcześniejszych przestępstwach seksualnych mężczyzny. Wkrótce odbył się kolejny proces, znów zasądzono karę śmierci i… znów ją uchylono.
Proces powtórzono w 2003 roku z wykorzystaniem badań DNA. W 2004 roku oskarżono go o zabójstwo Jill Barcomb, Georgii Wixted, Charlotte Lamb i Jill Parenteau.
Rodney Alcala reprezentował sam siebie i np. godzinami zadawał sobie pytania jako świadkowi zmieniając głos. W 2010 roku Rodney Alcala po raz trzeci został skazany na śmierć. Sąd udowodnił mu 7 morderstw. Policja uważa, że ofiar mogło być powyżej 130.
WIĘCEJ WIEDZY? ZOBACZ FACEBOOK I INSTAGRAM
W styczniu 2011 r. został oskarżony o zabójstwo dwóch 23-latek z Manhattanu — Ellen Hover i Cornelii Crilley. Przyznał się do zbrodni.
W trakcie odsiadki zdiagnozowano u niego osobowość dyssocjalną. Lekarze ocenili, że przyczynami zaburzonego zachowania mogły być m.in. porzucenie w dzieciństwie przez ojca i wyrzucenie z wojska. Komentator ABC Matt Murphy, który był prokuratorem w sprawie Alcali opowiedział w programie “20/20”, że udział w „Randce w Ciemno” był potwierdzeniem ogromnego narcyzmu, ego i arogancji seryjnego mordercy.
Wyrok śmierci nie został wykonany. Rodney Alcala zmarł w 2021 roku w wieku 71 lat z przyczyn naturalnych.