Młode sokoły wędrowne w Polsce

W Polsce urodziły się 3 sokoły wędrowne. Niezwykłe WIDEO z gniazda

Sokoły wędrowne w Polsce to wciąż ptaki rzadkie, chociaż od lat trwa walka o zwiększenie ich populacji w naszym kraju. Mamy jednak dobre wiadomości, bo na świat przyszły trzy młode osobniki tego gatunku. Zostały już zobrączkowane.     

Nadleśnictwo Kłodawa (województwo lubuskie) ogłosiło wielki sukces Na świat przyszły 3 sokoły wędrowne (Falco peregrinus) – samica i dwa samce. Ptaki wykuły się na specjalnej platformie lęgowej, ponieważ naturalne gniazdo ich rodziców zostało zniszczone.

Platforma lęgowa zamiast gniazda

W maju 2019 roku gniazdo pary sokołów wędrownych zostało uszkodzone przez intensywne zjawiska atmosferyczne. Stowarzyszenie  Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zdecydowało się pomóc tym rzadkim ptakom i została stworzona dla nich platforma lęgowa.

Agnieszka Trawińska z Nadleśnictwa w Kłodawie i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie informowały już wcześniej, że ptaki zaakceptowały nowy dom. Efektem są młode sokoły wędrowne. Zostały już zaobrączkowane przez Pana Sławomira Sielickiego ze Stowarzyszenia “Sokół”.

Obrączkowanie ptaków w Polsce

Jak przypomina Polsat News, sokoły wędrowne urodzone na wolności dostają niebieskie obrączki obserwacyjne na nogę. Na drugiej umieszcza się obrączki ornitologiczne, które wskazują miejsce urodzenia lub wypuszczenia. Młode sokoły z Nadleśnictwa w Kłodawie mają obrączki w kolorze zielonym, co oznacza „lasy”.

W Polsce obecnie odnotowanych jest około 40 par lęgowych sokoła wędrownego, w tym jedynie 12 stanowisk leśnych. Narodziny trojaczków są więc tym bardziej wyjątkowym wydarzeniem – pisze „Polsat News”.

Sokół wędrowny w Polsce

Portal peregrinus.pl informuje, że sokół wędrowny jeszcze na początku XX wieku był w Polsce gatunkiem rozpowszechnionym, chociaż niezbyt licznym, głównie występującym na Warmii i Mazurach. Od 1990 roku prowadzone są w Polsce prace nad resuscytacją tego gatunku. Jak do tej pory wypuszczono łącznie około 300 młodych sokołów wyhodowanych w pięciu ośrodkach współpracujących ze sobą pod patronatem RADY PROGRAMU RESTYTUCJI SOKOŁA WĘDROWNEGO. Niestety, wciąż jest to gatunek wymieniony w Polskiej czerwonej księdze zwierząt jako skrajnie zagrożony wyginięciem.

Źródło zdjęcia:

  • 3 niezwykłe młode ptaki – sokół wędrowny wróci do Polski?: Facebook/Nadleśnictwo Kłodawa, Lasy Państwowe