Szczury to gryzonie i gatunek inwazyjny, który powoduje szkody gospodarcze i przenosi choroby (m.in. dżuma, tyfus, szczurza gorączka). Niektórzy traktują je jednak jak świętość. Dla jednych świątynia szczurów w Deshnok to obrzydliwy budynek jak z horroru, a dla innych cudowne miejsce kultu.
Indie to nie tylko święte krowy, ale też… święte szczury. Sanktuarium w wiosce Deshnok, położone w północnej części Indii, oddalone o 30 km od sanktuarium Bikaner, dedykowane jest bogini Karni Mata i zyskało nazwę „świątynia szczurów”. Mieszka tak ponad 20 tysięcy gryzoni, ale deratyzacja nie wchodzi w grę. Te zwierzęta uważane są za wcielenie Karni Maty. Świątynia odwiedzana jest przez tysiące turystów, ale też pielgrzymów, którzy czczą gryzonie. Ogromna liczba szczurów plącze się pod nogami gości, są przez nich dokarmiane i traktowane po królewsku, składa się im dary. Wokół leżą też martwe szczury, a do tego do świątyni przylatują stada gołębi.
Świątynia szczurów w Indiach
Aby zwierzętom łatwiej było poruszać się po miejscu kultu, świątynia szczurów posiada w ścianach zbudowane specjalne korytarze. Szczególnie traktowane są szczury albinosy, które uważane są za wcielenie bogini. W filmie dokumentalnym od National Geographic widzimy ludzie myjących ręce w wodzie, którą piją szczury.
Szczury wchodzą we wszystkie zakamarki, a wieczór, kiedy nadchodzi ich pora żerowania, to czas, gdy na posadzce świątyni robi się ruszający się futrzany dywan – czytamy na tvn.pl
Szczury w świątyni w Deshnok jedzą jak goście luksusowego hotelu. Obsługa świątyni specjalnie dla szczurów codziennie gotuje potrawy z mleka, kokosów, ziarna, cukru, mleka i owsianki. Hindusi spożywają posiłki razem ze szczurami, co uważają za zaszczyt. Zjedzenie pokarmu nagryzionego przez gryzonie uznawane jest za błogosławieństwo, a szczurza ślina ma ich zdaniem właściwości lecznicze.
Choroby przenoszone przez szczury
Gdy odwiedza się świątynię, należy zdjąć buty. Turyści spacerują boso (można mieć jedynie skarpetki) wśród szczurów, depcząc po resztkach jedzenia i szczurzych odchodach. Miejscowi chyba już nie pamiętają, że podczas trzeciej wielkiej pandemii dżumy, która miała miejsce jeszcze w XX wieku, w Indiach zginęło ponad 10 milionów ludzi. Twierdzą, że od początku obecności szczurów w świątyni, a więc od 600 lat, żadna osoba nie zachorowała.
Świątynia szczurów to miejsce, gdzie lepiej uważnie patrzeć pod nogi. Należy mieć się na baczności, aby nie nadepnąć na szczura, bo jeśli ktoś zabije zwierzę, musi oddać złotą figurkę przedstawiającą gryzonia naturalnej wielkości.
Świątynia szczurów stanowi piękne dzieło architektoniczne. W większości wykonana jest z marmuru i metali szlachetnych. Podłogi zdobione są mozaikami, a wielkie srebrne wrota misternie rzeźbione – podaje Onet.pl
Karni Mata i szczury w Indiach
Jak podaje Onet.pl, Karni Mata jest czczona przez miejscowy lud Charan, wywodzący z się od pisarzy i bardów. Jest uważana za wcielenie wieloramiennej bogini Durgi, która urodziła się ona w 1387 roku w wiosce Suvap. Zajmowała się doradzaniem królom i pomocą najbiedniejszym, walczyła o prawa kobiet, ale uznano ją również za mistyczkę. Podobno miała moc przywracania roślinności do życia, a niektórzy twierdzili, że była „bóstwem płodności”. Legenda głosi, że była tak święta i czysta, że nie uprawiała nawet seksu ze swoim mężem.
Lud Charan wierzy, że gdy Matka Karni straciła syna (utopił się w stawie), spotkała się z samym bogiem śmierci Jamą. Ten nie wskrzesił jednak Lakhana, bo chłopak odrodził się już w ciele szczura. Wściekła kobieta przeklęła boga śmierci i powiedziała, że wszyscy jej potomkowie będą zamieniać się w szczury po śmierci i z powrotem odradzać jako ludzie, tak by ani chwili nie spędzili w jego królestwie. Inna wersja legendy głosi, że Jama obiecał kobiecie, że jej męscy potomkowie rodzić się będą jako szczury w jej świątyni w Deshnok, by później narodzić się ponownie jako ludzie w rodzinie Depavats. Krąży też legenda, że Karni Mata sama próbowała wskrzesić syna, na co nie pozwolił jej bóg śmierci, a kobieta w złości sama rzuciła klątwę na swoją rodzinę. Jej potomkowie narodzeni jak szczury mieli nigdy nie trafić do nieba, ani do piekła.
Inna legenda tłumaczy, że 20 tysięcy szczurów to przemienieni dezerterzy, którzy zbiegli z armii toczącej bitwę w okolicy Deshnoke. Bogini obiecała im ochronę pod warunkiem, że będą jej wiernie służyć. Dezercja karana była śmiercią i Karni Mata wcale z początku nie miała ochoty ratować dezerterów. Gdy ją ubłagali wzięła ich pod ochronę i przemieniła w szczury – podaje National Geographic.
Świątynia Szczurów w Indiach [WIDEO]
CNN: Elon Musk sabotował kluczowy atak Ukraińców, wyłączył im satelity Starlink
Armia USA ogłasza Projekt Replikator. „Sztuczna inteligencja, wojny przyszłości”
Sukces polskich lekarzy. „Operacja serca dziecka jak lądowanie na Księżycu
Utonięcie w Warszawie. „Założył się z kolegami” [WIDEO]
W klapkach na Kościelec. Burze i tłumy w Tatrach, kolejki na szczyty [WIDEO]
Chciał być jak Spider-man. Pozwolił, by ugryzła go czarna wdowa
Jak się robi paluszki krabowe? Skład, surimi i WIDEO z fabryki
Gautam Adani ostrzega przed sztuczną inteligencją. „Uzależniłem się od ChatGPT OpenAI”
Źródło zdjęcia:
- Czy sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla człowieka? Gautam Adani, czyli trzeci najbogatszy człowiek świata, uzależniony od ChatGPT Open AI: Pexels/Pavel Danilyuk
- Świątynia szczurów w Indiach. Czy szczury nie przenoszą tam chorób?: Simon
z Pixabay