Gdzie żyje tasiemiec w ludzkim organizmie? Okazuje się, że jego siedliskiem jest nie tylko układ pokarmowy. Pewien Chińczyk przekonał się o tym, gdy lekarze przedstawili mu przerażającą diagnozę – miał olbrzymiego tasiemca w mózgu! Konieczna była operacja usunięcia żywego tasiemca!
Chiny i przerażający przypadek medyczny – tasiemiec w mózgu! Chińscy lekarze po przeprowadzeniu tomografii komputerowej głowy odkryli, że w mózgu mężczyzny znajdował się skręcony i żywy tasiemiec. Prawdopodobnie mieszkał tam nawet 17 lat. Mężczyzna miał od dawna niepokojące objawy tasiemca, które lekceważył.
Objawy tasiemca i operacja
Pacjent przyznał lekarzom, że od 6 roku odczuwał takie objawy i dolegliwości jak np. drętwienie dłoni i stóp. Pojawiły się również nudności i bóle głowy. Sądził jednak, że były to problemy genetyczne odziedziczone po rodzicach, którzy od zawsze mieli trudności z poruszaniem się.
Połowa mojej górnej części ciała była całkowicie zdrętwiała. Nie czułem ręki i nie mogłem jej podnieść – wyznał Chińczyk. (Radio ZET)
Mężczyzna, u którego został wykryty tasiemiec, to dwudziestokilkuletni Chińczyk. Przeprowadzona została operacja usunięcia tasiemca. Pasożyt miał 13 centymetrów długości. Skąd wziął się tasiemiec w mózgu młodego mężczyzny? Przyczyniło się do tego prawdopodobnie picie skażonej wody lub jedzenie niedogotowanego mięsa dzikich zwierząt takich jak węże i żaby.
Co ciekawe, tasiemiec został zdiagnozowany u mężczyzny, gdy miał 18 lat. Lekarze nie zdecydowali się wówczas na operację, bo ich zdaniem zabieg chirurgiczny był zbyt ryzykowny. Wdrożono leczenie zachowawcze za pomocą leków.
Tasiemczyca i leczenie
Samo zakażenie tasiemcem może być bardzo niebezpieczne, gdy larwy tasiemca przenikną przez błonę śluzową jelita i dostaną się do krwi. Mogą wówczas dostać się do organów wewnętrznych, mięśni, oczu i mózgu. U Chińczyka została również zdiagnozowana tasiemczyca, czyli groźna choroba pasożytnicza. U poszkodowanego rozwinęło się również m.in. zapalenie kory mózgowej.
Jak podaje portal Gastroenterologia Praktyczna, tasiemczyca wywoływana jest przez inwazje jelitowe tasiemców, czyli sytuacje, w których człowiek jest żywicielem ostatecznym tasiemca. Chorobę diagnozuje się na podstawie obecności w kale jaj lub całych członów pasożyta.
Praktycznie jedynym preparatem stosowanym w leczeniu tasiemczyc jest prazykwantel – informuje gastroenterologia-praktyczna.pl
Człowiek jest jedynym żywicielem ostatecznym tasiemca nieuzbrojonego (Taenia saginata), tasiemca uzbrojonego (Taenia solium) i bruzdogłowca szerokiego (Diphyllobotrium latum), głównym żywicielem ostatecznym tasiemca karłowatego (Hymenolepis nana). Może też stać się przypadkowym żywicielem tasiemca psiego (Dipylidium caninum) oraz tasiemca szczurzego (Hymenolepis diminuta). Larwy tasiemca giną już w temperaturze 56 stopni Celsjusza, więc jednym ze sposobów, by uniknąć zachorowania na tasiemczycę, konieczna jest dokładna obróbka termiczna mięsa.
Źródło zdjęcia:
- Tasiemiec zagnieździł się w ludzkim mózgu. Jakie dawał objawy?: Facebook/Fairfax Body Shop