Trypofobia - czy czujesz lęk przed dziurami?

Trypofobia – dlaczego czujemy strach przed dziurami?

Najdziwniejsze lęki i fobie? Lista jest bardzo długa, ale dzisiaj skupimy się na zagadnieniu nazywanym „trypofobia”. Czy czujecie strach przed dziurami? Jeśli tak, poniższy artykuł to będzie was horror.

Czym jest i na czym polega trypofobia? Samo słowo “trypofobia” wywodzi się z języka greckiego. To zbitka słów „trypo” – drążyć, wiercić oraz „fobos” – lęk. To strach przed skupiskami dziur i otworów. Choć nie jest to fobia oficjalnie zaakceptowana przez medycynę i uznawana za zaburzenie psychiczne zgodnie z klasyfikacją DSM-5, szacuje się, że cierpi na nią aż 15% ludzi na świecie. Jak wynika z badań opublikowanych w 2018 roku w czasopiśmie „Frontiers in Psychiatry”, kobiety znacznie częściej cierpią na trypofobię i towarzyszy ona zaburzeniom depresyjnym i na tle lękowym. Poza tym, ustalono, że osoby zmagające się z trypofobią cechuje większa empatia.

Crazynauka.pl zwraca uwagę, że gdy grzbietoród amerykański rodzi swoje dzieci poprzez otwory na grzbiecie, niejedna osoba może być bliska zawału i przeżywa horror. Co więcej, są osoby, które przeraża widok plastra miodu lub czekolada bąbelkowa!

Na samym strachu i zdegustowaniu się nie kończy. Odnotowano przypadki, gdy lęk przed otworami przyjął chorobową formę. Następuje nawet przyspieszenie akcji serca i występująsilne bóle głowy.

Naukowcy od wielu lat starają się ustalić, czy trypofobia rzeczywiście ma podłoże psychologiczne. Eksperci z Uniwersytetu Essex w Wielkiej Brytanii pokazali badanym osobom serię fotografii z przyjemnymi dla oka rzeczami. Następnie zaprezentowali rzeczy, które uznane są powszechnie za obrzydliwe. Okazało się, że obrazy, które wywołały najsilniejsze reakcje, miały wspólną matematyczną strukturę.

W skrócie, zawierały one wiele małych, wysoko kontrastujących ze sobą detali, jak linie, kropki czy dziury, które były nieznacznie od siebie oddalone, w jakimś konkretnym ułożeniu – pisze crazynauka.pl

Trypofobia
Czy czujesz strach przed dziurami? Możesz mieć trypofobię

Jako przykład podano strączek lotosu (zdjęcie główne), który ma wysoki kontrast między ciemnymi dziurami, a jasną powierzchnią. Równomierność otworów sprawia, że wydają się bardziej wyraźne i lepiej naświetlone. Okazało się, że ten widok u części osób powoduje odruch wymiotny.

Skąd się bierze trypofobia?

Badacze wywnioskowali, że w naturze taki typ wzoru może być charakterystyczny dla jadowitych stworzeń takich jak np. hapalochlaena, czyli ośmiornica z wyraźnymi jaskrawo-niebieskimi okrągłymi oznaczeniami na ciele. Mogą one budzić pierwotny strach i być ostrzeżeniem.

Badacze zauważyli, że wiele niebezpiecznych zwierząt, takich jak osa morska zwana również meduzą pudełkową, wąż tajpan i żaby z gatunku drzewołazowatych, mają podobne cechy wizualne do obiektów, które wywołują negatywne uczucia w trypofobii. Wzory na skórze zwierząt występują w skupiskach, ale nie pokrywają się, za to kontrastują z tłem – pisze “Wprost”

Inna teoria głosi, że zbiorowiska małych otworów wywołują lęk, ponieważ przypominają o wysypkach, chorobach skóry i czyrakach. Naukowcy podejrzewają również, że trypofobia może oznaczać także „zarażenie emocjonalne”. Jeśli ktoś nie cierpiał na tę fobię jeszcze kilka minut temu, po przeczytaniu tego tekstu i obejrzeniu zdjęć, może mu się wydawać, że zaczyna cierpieć na trypofobię.

Trypofobia i test – sprawdź czy boisz się dziur i jesteś trypofobikiem [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Czy czujesz strach przed dziurami?: Youtube/Art Bond
  • Trypofobia – czy czujesz lęk przed dziurami?: YouTube/Art Bond

One thought on “Trypofobia – dlaczego czujemy strach przed dziurami?

Comments are closed.

Jak określić wiek biologiczny? Nowa metoda i badanie oka Previous post Jak określić wiek biologiczny? Nowa metoda i badanie oka
Jezioro Laacher See - czy czeka ans wybuch wulkanu w Europie? Next post Czy Europie zagraża wulkan? Rośnie aktywność pod Laacher See