Wrocławskie zoo - nowa żyrafa siatkowana Inuki. Dwumetrowy maluch na wybiegu

Wrocławskie zoo: nowa żyrafa siatkowana. Inuki już spaceruje z mamą po wybiegu [WIDEO]

Wrocławskie zoo i nowa mieszkanka. W ogrodzie zoologicznym na wybiegu dla żyraf pojawiła się mała żyrafa siatkowana Inuki. ZOO Wrocław podaje nowe informacje jak czuje się i rozwija ten dwumetrowy maluch.

Wrocławskie zoo ogłosiło oficjalnie, że na pawilonie żyraf pojawił się nowy osobnik w stadzie. Jest to mała żyrafa siatkowana. Urodziła się 4 marca o godzinie 7:47. Przy porodzie mierzyła 1,8 m i ważyła ok. 50 kilogramów. Obecnie ma już ok. 2 metry. Jej przyjście na świat we Wrocławiu to wielkie wydarzenie, gdyż żyrafa siatkowana należy do zagrożonych wymarciem.

Opiekunka zwierząt z wrocławskiego zoo Agnieszka Chałupka oświadczyła mediom, że akcja porodowa trwała około 40 minut i przebiegła książkowo, bez komplikacji. Zwróciła uwagę, że żyrafy rodzą się w spektakularny sposób, ponieważ wyślizgują się na ziemię z wysokości około 1,5 metra.

Zgodnie z tradycją zoo, imię nadawane nowej żyrafie sugerowane jesr pierwszą literą imienia matki (w tym wypadku Imara). Tak więc żyrafka nazywa się INUKI. Jej imię w języku suahili oznacza „zapach”. 

Wrocławskie zoo: żyrafa siatkowana Inuki i pierwsze spacery

Jak informuje wrocławskie zoo na Facebooku, po porodzie matka odpowiednio zajęła się młodą. Zaczęła ją wylizywać, pomagać jej przy wstawaniu. Inuki już po godzinie od urodzenia, z pomocą matki, stała na nogach i piła mleko. Została również bardzo dobrze przywitana przez resztę stada.

Na razie żyrafa siatkowana Inuki wychodzi na krótkie spacery po przedwybiegu w towarzystwie matki. Gdy zrobi się cieplej i pogoda dopisze, nowa żyrafa w ZOO Wrocław będzie mogła spacerować po dużym wybiegu wraz z innymi żyrafami. Jak zapowiada wrocławskie zoo, prawdopodobnie pierwszy taki spacer odbędzie się już w Święta Wielkanocne.

Wszystkie nasze żyrafy mają imiona, które pochodzą z języka suahili, którym posługują się mieszkańcy terenów w Afryce, gdzie występuje ten gatunek. Imara oznacza „Odwagę”, Rafiki „Przyjaciela”, Shani „Szkarłatną”, a Nala „Podarek”. Imię Inuka wymyślili koledzy – Robert i Artur, którzy obserwowali kondycję i zachowanie żyrafki po jej narodzinach – wyjaśniła Agnieszka Chałupka (RMF FM)

Żyrafy siatkowane – wrocławskie zoo i zagrożony gatunek

Żyrafa siatkowana (łac. Giraffa camelopardalis reticulata) to gatunek żyjący w Afryce w południowej Etopii, południowo-zachodniej Somalii i północnej Kenii. Posiada długie nogi, przednie są dłuższe od tylnych, zakończone ostrymi racicami o średnicy około 30 centymetrów. Żywi się głównie liśćmi drzew, jednak zdarza się, że żyrafy siatkowane jedzą też padlinę, najprawdopodobniej aby zdobyć wapń. Te zwierzęta potrafią również w samoobronie nawet zabić lwa.

Cechą charakterystyczną jest ich długi niebieskawoczarny język. Uważa się, że jego kolor chroni przed poparzeniami słonecznymi w czasie jedzenia.

Według Czerwonej Listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, żyrafa siatkowana zaliczona jest do kategorii VU, co znaczy, że żyrafy siatkowane w stanie dzikim są wyjątkowo zagrożone wyginięciem. Szacuje się, że zostało ich jedynie ok. 4 000 osobników, a jeszcze 25 lat temu żyło ich 28 000!  Prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak w rozmowie z mediami zwrócił uwagę, aby działąć na rzecz ochrony przyrody, ponieważ wkrótce „pozostaną nam tylko filmy i ogrody zoologiczne, by zobaczyć dzikie zwierzęta”.

ZOO Wrocław i nowa żyrafa Inuki. Dwumetrowy maluch pod opieką mamy [WIDEO]

🦒NOWA MIESZKANKA ZOO🦒 Poznajcie INUKI, córkę Imary i Rafiki 👶 Mała (nie taka znowu mała, przy porodzie mierzyła 1,8 m)…

Opublikowany przez ZOO Wrocław Piątek, 26 marca 2021

Źródło zdjęcia:

Nie żyje były prezydent Madagaskaru Didier Ratsiraka, znany także jako Czerwony Admirał Previous post Nie żyje Czerwony Admirał. Zmarł Didier Ratsiraka, czyli kontrowersyjny prezydent Madagaskaru
The New Yorker obwinia Polskę za holokaust. To kolejna raz, gdy Polakom przypisuje się nazistowskie zbrodnie podczas II wojny światowej Next post The New Yorker obwinia Polaków za Holokaust