Wrocławskie zoo - nowa żyrafa siatkowana Inuki. Dwumetrowy maluch na wybiegu

Wrocławskie zoo: nowa żyrafa siatkowana. Inuki już spaceruje z mamą po wybiegu [WIDEO]

Wrocławskie zoo i nowa mieszkanka. W ogrodzie zoologicznym na wybiegu dla żyraf pojawiła się mała żyrafa siatkowana Inuki. ZOO Wrocław podaje nowe informacje jak czuje się i rozwija ten dwumetrowy maluch.

Wrocławskie zoo ogłosiło oficjalnie, że na pawilonie żyraf pojawił się nowy osobnik w stadzie. Jest to mała żyrafa siatkowana. Urodziła się 4 marca o godzinie 7:47. Przy porodzie mierzyła 1,8 m i ważyła ok. 50 kilogramów. Obecnie ma już ok. 2 metry. Jej przyjście na świat we Wrocławiu to wielkie wydarzenie, gdyż żyrafa siatkowana należy do zagrożonych wymarciem.

Opiekunka zwierząt z wrocławskiego zoo Agnieszka Chałupka oświadczyła mediom, że akcja porodowa trwała około 40 minut i przebiegła książkowo, bez komplikacji. Zwróciła uwagę, że żyrafy rodzą się w spektakularny sposób, ponieważ wyślizgują się na ziemię z wysokości około 1,5 metra.

Zgodnie z tradycją zoo, imię nadawane nowej żyrafie sugerowane jesr pierwszą literą imienia matki (w tym wypadku Imara). Tak więc żyrafka nazywa się INUKI. Jej imię w języku suahili oznacza “zapach”. 

Wrocławskie zoo: żyrafa siatkowana Inuki i pierwsze spacery

Jak informuje wrocławskie zoo na Facebooku, po porodzie matka odpowiednio zajęła się młodą. Zaczęła ją wylizywać, pomagać jej przy wstawaniu. Inuki już po godzinie od urodzenia, z pomocą matki, stała na nogach i piła mleko. Została również bardzo dobrze przywitana przez resztę stada.

Na razie żyrafa siatkowana Inuki wychodzi na krótkie spacery po przedwybiegu w towarzystwie matki. Gdy zrobi się cieplej i pogoda dopisze, nowa żyrafa w ZOO Wrocław będzie mogła spacerować po dużym wybiegu wraz z innymi żyrafami. Jak zapowiada wrocławskie zoo, prawdopodobnie pierwszy taki spacer odbędzie się już w Święta Wielkanocne.

Wszystkie nasze żyrafy mają imiona, które pochodzą z języka suahili, którym posługują się mieszkańcy terenów w Afryce, gdzie występuje ten gatunek. Imara oznacza “Odwagę”, Rafiki “Przyjaciela”, Shani “Szkarłatną”, a Nala “Podarek”. Imię Inuka wymyślili koledzy – Robert i Artur, którzy obserwowali kondycję i zachowanie żyrafki po jej narodzinach – wyjaśniła Agnieszka Chałupka (RMF FM)

Żyrafy siatkowane – wrocławskie zoo i zagrożony gatunek

Żyrafa siatkowana (łac. Giraffa camelopardalis reticulata) to gatunek żyjący w Afryce w południowej Etopii, południowo-zachodniej Somalii i północnej Kenii. Posiada długie nogi, przednie są dłuższe od tylnych, zakończone ostrymi racicami o średnicy około 30 centymetrów. Żywi się głównie liśćmi drzew, jednak zdarza się, że żyrafy siatkowane jedzą też padlinę, najprawdopodobniej aby zdobyć wapń. Te zwierzęta potrafią również w samoobronie nawet zabić lwa.

Cechą charakterystyczną jest ich długi niebieskawoczarny język. Uważa się, że jego kolor chroni przed poparzeniami słonecznymi w czasie jedzenia.

Według Czerwonej Listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, żyrafa siatkowana zaliczona jest do kategorii VU, co znaczy, że żyrafy siatkowane w stanie dzikim są wyjątkowo zagrożone wyginięciem. Szacuje się, że zostało ich jedynie ok. 4 000 osobników, a jeszcze 25 lat temu żyło ich 28 000!  Prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak w rozmowie z mediami zwrócił uwagę, aby działąć na rzecz ochrony przyrody, ponieważ wkrótce „pozostaną nam tylko filmy i ogrody zoologiczne, by zobaczyć dzikie zwierzęta”.

ZOO Wrocław i nowa żyrafa Inuki. Dwumetrowy maluch pod opieką mamy [WIDEO]

🦒NOWA MIESZKANKA ZOO🦒 Poznajcie INUKI, córkę Imary i Rafiki 👶 Mała (nie taka znowu mała, przy porodzie mierzyła 1,8 m)…

Opublikowany przez ZOO Wrocław Piątek, 26 marca 2021

Źródło zdjęcia: