Wulkan Grímsvötn i erupcja w 2011 roku

Budzi się wulkan Grímsvötn. Możliwa erupcja w Europie [WIDEO]

Kolejny wulkan w Europie szykuje się do erupcji i możliwy jest paraliż ruchu lotniczego. Tym razem zagrożeniem jest wulkan Grímsvötn na Islandii. Eksperci przewidują, że wybuch może nastąpić w ciągu następnych kilku tygodni.

Islandia i możliwa erupcja wulkanu. Potwierdzono, że w ciągu najbliższych tygodni może nastąpić wybuch wulkanu Grímsvötn. Zagrożenie jest na tyle poważne, że podniesiono już alarm dla lotnictwa z zielonego na żółty. Co więcej, Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) informuje, że niebezpiecznie rośnie aktywność sejsmiczna i geotermalna w rejonie kaldery oraz podnosi się poziom wody w jeziorze subglacjalnym pod lodowcem. Następuje również deformacja kaldery i to w większym stopniu, niż podczas ostatniej erupcji w 2011 roku. Nie oznacza to jednak, że wybuch jest nieunikniony.

Wulkan Grímsvötn i możliwy wybuch wulkanu w Europie

Kolejną wskazówką, że erupcja jest blisko stanowi poziom wody w jeziorze subglacjalnym, który jest porównywalny z poziomem sprzed powodzi w 2004 i 2010 roku. Wybuch Grímsvötn sprawia, że lodowiec topnieje, a unosząca się czapa lodowa powoduje powodzie – pisze Wirtualna Polska.

Już w czerwcu 2020 roku profesor geofizyki Magnús Tumi Guðmundsson prognozował, że może nastąpić wybuch wulkanu Grímsvötn. Podkreślał, że jego dotychczasowe erupcje miały raczej średnią moc, a do tego znajduje się daleko od obszarów zamieszkałych. Istnieje jednak ryzyko, że pył wulkaniczny opadnie w miejscach, gdzie mógłby zaszkodzić ludziom i zwierzętom gospodarskim. Może też wywołać powodzie lodowcowe (jökulhlaup).

Erupcja wulkanu Grímsvötn w 2011 roku

Grímsvötn ( (1725 m n.p.m.) to piąty pod względem wysokości wulkan w Europie. Znajduje się pod pokrywą lodowca Vatnajökull i jest to jeden najbardziej aktywnych wulkanów na Islandii. Pokazał swoją moc, gdy doszło do jego erupcji w 2011 roku, paraliżując ruch lotniczy nad Grenlandią, Szkocją i Norwegią. Wyrzucona wtedy chmura pyłu osiągnęła wysokość 20 kilometrów.

W 2011 roku wulkan Grimsvotn wybuchł na poziomie VEI4. WWulkan ten niewątpliwie ma potencjał do kolejnej stratosferycznej erupcji. Co jest nieco pocieszające, z historii wiadomo, że erupcje wulkanu Grimsvotn nie trwają zwykle wiele miesięcy, a raczej kilka dni – podaje portal Zmiany na Ziemi.

Wybuch wulkanu Eyjafjallajökull

Media przypominają również wybuch wulkanu Eyjafjallajökull na Islandii, który sparaliżował ruch lotniczy niemal w całej Europie w 2010 roku. Dziennie odwoływano wówczas 20 tysięcy lotów dziennie, a linie lotnicze straciły 170 miliardów euro na dobę.

Źródło zdjęcia: