Wysokość Mount Everest uległa zmianie. Najwyższa góra na świecie jest jeszcze wyższa

Zmieniła się wysokość Mount Everest. Najwyższa góra świata jest jeszcze wyższa!

Książki i podręczniki do geografii do wymiany. Nepal i Chiny potwierdziły, że oficjalna wysokość Mount Everest uległa zmianie. Okazało się, że Czomolungma, czyli najwyższa góra świata, ma o 86 centymetrów więcej, niż do tej pory sądzono.

Wysokość Mount Everest (Bogini Matka Śniegu, Bogini Matka Ziemia, Czoło Nieba), wynosi 8848 metrów… a raczej „wynosiła”. Był to pomiar wykonany jeszcze w latach 50. XX wieku przez Indie i uwzględniał pokrywę śnieżną zalegającą na szczycie. Nie wszyscy zgadzali się z pomiarem, więc Nepal postanowił wykonał własny, by zweryfikować indyjskie dane i ustalić jaką dokładnie wysokość ma słynny ośmiotysięcznik.

Czomolungma – najwyższy szczyt świata ma większą wysokość

Chiny dokonały kolejnego pomiaru w 2005 roku i wówczas okazało się, że najwyższa góra świata ma 8844, 43 m (bez pokrywy śnieżnej), a więc straciła nieco wysokości. Gdy w Nepalu w 2015 roku wybuchło trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopni w skali Richtera, pojawiły się przesłanki, by wykonać nowy pomiar.

W trzęsieniu ziemi zginęło ok. 9 tysięcy osób. 19 osób poniosło śmierć w zasypanej przez lawinę bazie himalaistycznej na stoku Mount Everestu. Niektórzy twierdzili, że kataklizm wywołał trwałe zmiany na najwyższym szczycie Ziemi.

Nepal nigdy nie mierzył Mount Everestu, mimo że szczyt leży na jego terytorium. Chcemy udowodnić naszemu narodowi, że kraj jest zdolny tego dokonać – w 2017 roku powiedział przedstawiciel służb rządowych Ganesh Prasad Bhatta

Chiny i Nepal postanowiły dokonać pomiaru wspólnie, co zapewniał specjalny protokół o współpracy. Ekipa ze sprzętem pomiarowym musiał wejść na szczyt Mount Everest, co okazało się nie lada wyzwaniem. Podczas schodzenia ze szczytu o śmierć otarł się szef ekspedycji Khim Lal Gautam.

Nowe pomiary Mount Everest

Sprawa w końcu znalazła swój finał i okazuje się, że wysokość Mount Everest wynosi 8848,86 metra. Oficjalnie potwierdzili to minister spraw zagranicznych Nepalu Pradeep Gyawali oraz chiński minister Wang Yi.

Serwis zauważa, że dotychczasowe pomiary mogły różnić się z wielu powodów. Zależały m.in. od tego, skąd wysokość była mierzona oraz czy była uwzględniana pokrywa śnieżna na szczycie, czy mierzono tylko samą skałę – pisze Gazeta.pl

Źródło zdjęcia: