“Car bomba” i największy wybuch bomby atomowej w historii. Mogli wywołać koniec świata?

Największa bomba atomowa w historii, czyli tzw. „Car-bomba” została stworzona przez Rosjan. Najsilniejsza eksplozja wywołana przez człowieka miała potworne skutki. Gdyby jednak Związek Radziecki stworzył narzędzie zagłady zgodnie z pierwotnymi założeniami, byłby to prawdopodobnie ostatni wybuch bomby atomowej w dziejach ludzkości.

Zimna wojna i atomowy wyścig zbrojeń wydawały się zmierzać do jednego celu – totalnego zniszczenia. Związek Radzkiecki tak bardzo chciał zademonstrować USA swoją atomową siłę, że o mało nie doprowadził do zagłady. Największa eksplozja w historii ludzkości nastąpiła o 11.32 czasu moskiewskiego 30 października 1961 roku. Rosjanie zdetonowali 50-megatonowy ładunek termonuklearny odpowiadający sile wybuchu 50 mln ton trotylu. “Car bomba” pierwotnie miała być jednak znacznie potężniejsza.

Car-bomba i radziecki program jądrowy

Wybuch Castle Bravo na Bikini to była nauczka dla Amerykanów i zrozumieli, że siła broni atomowej powinna być ograniczona. Tymczasem w ZSRR wciąż dążono do zbudowania broni masowego rażenia o jak największej sile. Zanim powstała Car-bomba, Nikita Chruszczow miał jeszcze nadzieję, że amerykański prezydent John Kennedy dojdzie z nim do porozumienia ws. podziału Berlina. Gdy tak nie stało, radziecki przywódca zagroził supermocarstwu brutalną siłą.

W 1961 roku na Kremlu odbyło się spotkanie partyjnego kierownictwa z grupą fizyków jądrowych. Badacz Andriej Sacharow zaprezentował projekt ładunku termonuklearnego o niemal nieograniczonej mocy. Żywił nadzieję, że będzie to ostatnia próba jądrowa, a ukazanie tak zabójczej potęgi zniechęci przywódców do rozbudowy arsenału nuklearnego. Dostał 3 miesiące, by stworzyć najpotężniejszy ładunek wybuchowy w historii.

Jak pisze „Polityka”, przygotowania do wybuchu Car-bomby nie były tajemnicą, a Sowieci grozili Zachodowi niewyobrażalnym wybuchem. Gdy Chruszczow gościł prezydenckiego doradcę Johna McCloya w daczy nad Morzem Czarnym, ostrzegał go przed wojną atomową.

Powiedziałem im »Nie srajcie po gaciach. Wkrótce będziecie mieli okazję«” – wyznał Chruszczow. (Polityka.pl)

Tzar Bomb

Opublikowany przez Pedrona Paulę Czwartek, 19 czerwca 2014
Największy wybuch bomby atomowej na świecie

Początkowo rozważono zbudowanie bomby o sile 1000 megaton. Finalnie Chruszczow chciał jednak, by Car-bomba miała 100 megaton, a więc 5 tys. razy więcej niż podczas eksplozji w Hiroszimie. Okazało się jednak, że w Rosji nie było poligonu przygotowanego na tak monstrualny wybuch. Taka bomba byłaby również niepraktyczna, bo kula ognia miałaby zbyt duże rozmiary i większość energii uciekłoby w kosmos. Sacharow obawiał się również, jak zabójcze będzie skażenie po wybuchu takiej bomby. Niektórzy badacze podejrzewają, że “setka” mogłaby nawet zmienić orbitę Ziemi.

Chruszczow z żalem zrezygnował z propagandowej „setki” i zadowolił się o połowę mniejszą mocą. Supermocarstwa zaczęły jednak sobie wygrażać i wydawało się, że III wojna światowa wisiała na włosku.

"La Bomba del Zar (Tsar Bomb)"

Opublikowany przez IvanChona Qv Niedziela, 9 października 2011

W obliczu bomb atomowych i wodorowych wszelkie schrony nie są niczym więcej niż trumnami i grobowcami przygotowanymi zawczasu. Nie ma takiego bunkra, nieważne jak hermetycznie zamkniętego, w którym można by siedzieć spokojnie i bezpiecznie podczas eksplozji ładunku nuklearnego. Musicie zrozumieć, szaleńcy, że wystarczy zaledwie kilka wielomegatonowych bomb nuklearnych, aby zetrzeć z powierzchni ziemi wasze małe i gęsto zaludnione kraje i zabić was wszystkich w łóżkach! – groził USA radziecki minister obrony marszałek Rodion Malinowski. (Polityka.pl)

Jak pisze „Polityka”, świat obawiał się, że nadciągały atomowa apokalipsa i globalne skażenie. W Ameryce i wielu europejskich krajach, rządy przygotowywały rezerwy mleka w proszku, a ludzie masowo ruszyli do sklepów, robiąc zapasy na koniec świata.

Wybuch największej bomby atomowej

Car bombę wzniósł w powietrze bombowiec Tu-95. 8-metrowy ładunek nie mieścił się w luku bombowym, więc wycięto otwór w kadłubie samolotu. 27-tonowa bomba miała zamontowany także spadochron, aby piloci zdążyli uciec ze strefy rażenia, co i tak ledwo im się udało.

30 de Octubre de 1961 La URSS hace la prueba a la bomba nuclear mas poderosa creada por el ser humano, la bomba pesaba…

Opublikowany przez Fuerzas Armadas del Mundo Niedziela, 30 października 2016
Wybuch bomby atomowej Car

Gdy bombowiec znalazł się nad poligonem Suchoj Nos na archipelagu Nowa Ziemia, zrzucił bombę. Z centrum dowodzenia został wysłany sygnał radiowy odpowiadający za detonację. Eksplozja nastąpiła na wysokości 4 tysięcy metrów, a jej błysk widziano z odległości tysiąca kilometrów. Grzyb atomowy miał 30-40 kilometrów średnicy i ponad 60 kilometrów wysokości!

W raportach znalazły się zeznania osób, które poczuły na twarzach uderzenie gorąca, chociaż znajdowały się 300 kilometrów od miejsca wybuchu. W promieniu 500 kilometrów z okien wypadły szyby. Fala uderzeniowa okrążyła Ziemię trzykrotnie!

W rejonach odległych o setki kilometrów drewniane domy zostały zrównane z ziemią, a murowane straciły dachy, okna i drzwi. Łączność radiowa została przerwana niemal na godzinę – relacjonował Wiktor Adamski. (Polityka.pl)

Skutki wybuchu bomby atomowej

Sacharow pojął, że skutki skażenia po wybuchu Car bomby w ciągu kilkudziesięciu lat odczuje pół miliona ludzi. Przeszedł duchową przemianę i stał się przeciwnikiem atomowego wyścigu zbrojeń. Został również uhonorowany pokojową nagrodą Nobla.

Informacje o skażeniach były tajne. Nikt nie myśłał, by ostrzec ludność. Mój przyjaciel w Kazachstanie spał na dworze, bo było ciepło. Pewnej nocy spadł deszcz, a kolega obudził się łysy. Deszcz był radioaktywny, po próbie jądrowej wiatr przywiał chmurę znad miejsca wybuchu. Ten kolega zmarł na raka, nie bez związku z tym wydarzeniem – powiedzkał fizyk jądrowy dr Boris Altshuler.

Największa bomba świata i rosyjska broń totalna:
Wybuch bomby atomowej – Car bomba i jej potworna siła [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Wybuch bomby atomowej Car – największa eksplozja w historii ludzkości: Tylko Dokument