Reparacje wojenne od Niemiec. Grecja domaga się pieniędzy

Reparacje wojenne od Niemiec. Grecja znowu domaga się odszkodowania

Grecja ogłosiła, że chce, by Niemcy zapłaciły reparacje wojenne. Rząd w Atenach ponownie zaapelował o zapłacenie za zniszczenie wojenne, ale Berlin twierdzi, że odszkodowania za zniszczenia spowodowane 80 lat temu zostały już uregulowane.

Grecy znów domagają się, by Niemcy zapłaciły należne reparacje wojenne. Tuż przed 80. rocznicą niemieckiego ataku na Grecję w czasie II wojny światowej rząd w Atenach wezwał do negocjacji w sprawie odszkodowań za zniszczenia wojenne. Greckie MSZ informuje, że kwestia reparacji wojennych „jest nadal otwarta, dopóki żądania nie zostaną zaspokojone”. Potwierdził to agencji dpa rzecznik greckiego ministerstwa spraw zagranicznych Aleksandros Papaioannou.

Reparacje wojenne od Niemiec. Grecja znów domaga się pieniędzy

Dyskusja o domaganiu się przez Grecję reparacji rozpoczęła się już kilka lat temu roku. Rząd kierowany przez Aleksisa Ciprasa zwrócił się do Niemiec o rozpoczęcie rozmów w sprawie reparacji za zniszczenia w okresie II wojny światowej. Grecka komisja parlamentarna oszacowała szkody wyrządzone przez Niemców na 289 miliardów euro.

Ambasador Grecji w Berlinie przekazał niemieckiemu MSZ notę werbalną we wtorek (4.06.2019). Grecki resort spraw zagranicznych zwrócił w niej uwagę na szczególne „moralne i materialne znaczenie” reparacji wojennych dla greckiego społeczeństwa – podaje DW.com.

Niemcy nie zgadzają się na reparacje wojenne

Niemcy żądania stanowczo odrzuciły i przypominają, że na mocy porozumienia z 1960 roku władze ówczesnej RFN wypłaciły Grecji tytułem zadośćuczynienia 115 milionów marek zachodnioniemieckich. W porozumieniu znalazła się klauzula, że wszystkie roszczenia zostały zaspokojone. Służby eksperckie Bundestagu (Wissenschaftliche Dienste des Deutschen Bundestags) uważają, że „stanowisko rządu federalnego jest dopuszczalne w myśl prawa międzynarodowego, ale w żadnym razie nie obligatoryjne”

Zdaniem Berlina wszystkie roszczenia reparacyjne zostały ostatecznie zamknięte traktatem 2+4 z 1990 roku zawartym między RFN i NRD a dawnymi mocarstwami okupacyjnymi (USA, ZSRR, Francja, Wielka Brytania). Traktat ten otworzył drogę do zjednoczenia Niemiec – podaje RMF FM.

II wojna światowa Grecji – niemiecka okupacja

Gdy wybuchła II wojna światowa, Grecja ogłosiła neutralność, ale 28 października 1940 roku Mussolinii zażądał od Grecji zgody na wkroczenie swoich wojsk. Grecki rząd nie zgodził się i z pomocą Brytyjczyków odparł atak wroga. W kwietniu 1941 roku Niemcy i Włosi rozpoczęli jednak zwycięską ofensywę na Bałkanach, a okupacja hitlerowska w Grecji trwała do października 1944 roku. Podczas II wojny światowej zginęło ok. 687 tysięcy Greków, a do tego Niemcy prowadzili planową eksterminację Żydów greckich (zginęło 87%).

Jak przypomina DW.com, podczas okupacji hitlerowskiej w Grecji miały miejsce nie tylko liczne akcje pacyfikacyjne i inne zbrodnie dokonane na ludności cywilnej. Plądrowanie kraju doprowadziło też do klęski głodu, która “pociągnęła za sobą szacunkowo 300 tys. ofiar.”

Źródło zdjęcia:

One thought on “Reparacje wojenne od Niemiec. Grecja znowu domaga się odszkodowania

Comments are closed.

COVID-19 i zapalenie płuc. Lekarze ostrzegają jak koronawirus SARS-CoV-2 niszczy płuca Previous post Jak COVID-19 niszczy płuca? Prof. Kuna: “Coraz częściej zapalenie płuc, narządy zniszczone w 100%”
Czarnobyl i skutki katastrofy. Walery Bezpałow, Aleksiej Ananienko i Borys Baranow uratowali świat. Katastrofa w Czarnobylu i informacje Next post Katastrofa w Czarnobylu. Ukraina podaje ile osób ma status poszkodowanych