II wojna światowa to nie tylko historia dyktatorów, śmierć, wielkie bitwy i uzbrojenie. To także opowieści o miłości i nadziei. Amerykański żołnierz Richard Kinder przeżył wojnę i obóz jeniecki w Niemczech, by wrócić do swojej ukochanej. Oto niezwykła i wzruszająca historia miłosna opowiedziana przez nawigatora bombowca B-17.
W 1942 roku II wojna światowa wciąż pochłaniała kolejne ofiary i nie zanosiło się koniec horroru. 21-letni Richard Kinder postanowił jednak dołączyć do United States Army Air Corps. Po krótkim przeszkoleniu został nawigatorem bombowca B-17, która jest określany jako „latająca forteca”, a następnie wysłano go do bazy w Rapid City.
Po dotarciu na miejsce, dzień przed swoimi 22. urodzinami, dołączył do 303rd Air Expeditionary Group. Tamtego dnia zauważył ludzi tańczących na ulicy i jak wspomina, wraz z kolegami dołączył do zabawy. Spotkał wtedy dziewczynę o imieniu Gene.
Dick, pewnego dnia poślubisz tę dziewczynę. – obiecał sobie Kinder.


Młody nawigator wykazał się odwagą i podszedł do pięknej dziewczyny, by poprosić ją do tańca. Wspomina, że tańczyli przez 3 godziny. Przez następne kilka tygodni spotykali się za każdym razem, gdy tylko Kinder mógł opuścić bazę.
Dałem jej parę miniaturowych skrzydeł i obiecałem, że wrócę. I poszedłem na wojnę – wspomina Kinder.
Bombardowania w Europie i zestrzelony bombowiec
Jedną z pierwszych misji Kinder odbył tuż po D-Day. Uczestniczył w 10 lotach nad Francją w celu niszczenia mostów kolejowych i dróg, by Niemcy nie mogli przerzucić sił do Normandii. Odbył także 3 misje podczas których niszczył doki niemieckich łodzi podwodnych. 21 lipca, podczas swojej trzynastej misji (bombardowanie Berlina), zanim doleciał do celu, musiał zmierzyć się ze zmasowanym ostrzałem artylerii przeciwlotniczej. Wspomina, że 2 myśliwce eksplodowały tuż przed nim.
B-17 Kindera oberwał i stracił 2 silniki, ale załoga dokończyła misję. Mieli jednak małe szanse, by wrócić do domu. Gdy samolot zbliżał się do wybrzeża, maszynę trafiono ponownie i odpadło podwozie. Kinder oznajmił załodze, że samolot wyląduje w Bałtyku i zginą, więc muszą wyskoczyć.
Wkróce Kinder znalazł się na ziemi, ale był sam. Jego załoga zniknęła, więc przeczekał noc ukryty na wybrzeżu. To nie był dobry pomysł, bo plażę patrolowali niemieccy żołnierze z psami i musiał się poddać.
Nie zadziera się z 36-kilogramowym owczarkiem niemieckim. To nie sprzyja długiemu życiu – powiedział Kinder.
Jeniec w niemieckim obozie
Kinder został wysłany do obozu we Franfurcie na przesłuchania. Okazało się, że trafiła tam również większość jego załogi. Brakowało jednak pilota. Przez następne miesiące wraz z towarzyszami był przewożony do kolejnych obozów jenieckich na terenie Niemiec. Tymczasem czekająca w USA Gene dostała list, że jej ukochany został zestrzelony.
Na przesłuchaniach pokazali mi zdjęcia miasta, które zbombardowałem. Odwaliliśmy kawał niezłej roboty – powiedział Kinder.
Kinder opowiedział, że gdy wojna zbliżała się do końca, do obozu przyjechał oddział Waffen-SS. Chcieli zabrać 200-300 żołnierzy na misję w celu budowy barykad drogowych. Komendant obozu odmówił, więc zamknięto 200 jego ludzi w baraku i spalono żywcem razem z budynkiem.
Wojenna historia miłosna i happy end
Kinder i inni jeńcy zdawali sobie sprawę, że przegrywający i przestraszeni Niemcy byli zagrożeniem, więc przejęli obóz. Wkrótce zjawił się jeden z oddziałów generała Pattona, a Kinder i jego załoga zostali odesłani do USA. Spotkali też swojego zaginionego pilota, który jak się okazało, przeżył i trafił do obozu Stalag Luft 1.
Kinder wracał do ojczyzny, ale myślał najbardziej o głosie Gene, którego nie słyszał od ponad roku. Gdy tylko dotarł do Nowego Jorku, od razu skontaktował się z ukochaną.
Zadzwoniłem z pierwszego telefonu jaki tylko znalazłem. Zapytałem „Gene, nadaj jesteś wolna?”. Odpowiedziała „tak”. Obiecałem, że przyjadę jak najszybciej. 26 czerwca wzięliśmy ślub – powiedział Richard Kinder.


Tekst powstał w oparciu o materiał z kanału Memoirs of WWII na YouTube.
Zestrzelony i zakochany – niesamowita historia nawigatora bombowca [WIDEO]
Źródło zdjęcia:
- Richard Kinder i Gene: YouTube/Memoirs of WWII
- Richard Kinder i niezwykła historia miłosna: YouTube/ Memoirs of WWII