Historia II wojny światowej w Polsce wciąż odsłania swoje mroczne karty. Jak podaje IPN, w pobliżu byłego nazistowskiego obozu KL Soldau odkryto masowy grób ofiar niemieckiego terroru. Wstępnie oszacowano, że w masowej mogile spoczywa nawet 8 tysięcy ofiar. Lista niemieckich zbrodni coraz dłuższa.
Historia Polski i odkryte kolejne niemieckie zbrodnie z czasów II wojny światowej. Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w Lesie Białuckim koło Działdowa, niedaleko miejscowości Iłowo Osada, Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu odkryła masowy grób. Wstępnie oszacowano, że mogiła może skrywać nawet 8 tysięcy ofiar niemieckiego terroru z czasów II wojny światowej. Odkryto 17 ton ludzkich szczątków.
Kolejny masowy grób. Tysiące ofiar zamordowanych w pobliżu KL Soldau
Dokładna liczba ofiar obozu koncentracyjnego KL Soldau prawdopodobnie na zawsze pozostanie nieznana. Jak podaje Wirtualna Polska, „do tej pory udało się zidentyfikować imiona i nazwiska około trzech tysięcy z zamordowanych”. Szacuje się, że Niemcy zabili w obozie ok. 30 tysięcy osób, ale zniszczyli większość dokumentacji, chcąc zatuszować swoje zbrodnie.
Masowy grób odkryty w pobliżu obozu koncentracyjnego KL Soldau to dopiero początek. Prokurator Tomasz Jankowski do zbadania jest jeszcze 6 zbiorowych mogił. Prezes IPN przypomina, że w tym miejscu naziści realizowali akcję „Kommando 10005”, polegającą na pozbywaniu się śladów masowych zabójstw poprzez wykopywanie i palenie zamordowanych ofiar.
Prokurator IPN Tomasz Jankowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku poinformował, że w lesie białuckim znaleziono 17,5 tony prochów ludzkich, co można przypuszczalnie odpowiadać liczbie 8 tys. ofiar. W jamach grobowych w lesie białuckim archeolodzy znaleźli kilkaset przedmiotów m.in. guziki, szkaplerze, krzyżyki nożyki do cięcia papieru. Nie są one spersonalizowane na tyle, by móc za ich pomocą dotrzeć do ich właścicieli, czy ich rodzin – podaje RMF24.pl.
Nie wiadomo jeszcze co stanie się z odkrytymi szczątkami ofiar Niemców. Mogą być pozostawione w masowej mogile, lub zostać przeniesione na cmentarz w Działdowie, gdzie znajdują się prochy innych ofiar obozu KL Soldau.
Odkrycie masowego grobu to historyczna sensacja na całym świecie. O znalezionych mogiłach piszą między innymi media angielskie, francuskie czy nawet arabskie, jak na przykład Aljazeera.
Ludzi mordowano i okradano. Więcej w komentarzu
Opublikowany przez Salon24.pl Środa, 13 lipca 2022
Obóz koncentracyjny KL Soldau. Historia niemieckich zbrodni w Polsce.
Niemiecki obóz koncentracyjny KL Soldau powstał w 1939 roku na terenie Działdowa na północ od Warszawy. Niemcy przede wszystkim chcieli mordować w nim polskie elity oraz duchownych. Na terenie KL Soldau przeprowadzona została również akcja T4, czyli eliminacja osób umysłowo chorych.
Gdy Niemcy zdali sobie sprawę, że zbliżał się koniec wojny, zaczęli tuszować swoje zbrodnie, m.in. wydobywając ciała pomordowanych, by polewać je benzyną i oalić. Wirtualna Polska przypomina, że niemieccy żołnierze wiele swoich ofiar zmielili.
Po odkryciu masowego grobu w pobliżu obozu koncentracyjnego, premier Mateusz Morawiecki w Działdowie zapowiedział upamiętnienie ofiar obozu KL Soldau, który jego zdaniem, został w III RP zapomniany.
Obecnie na terenie KL Soldau prowadzone są prace remontowe, powstaje tam m.in. ogród pamięci. Ofiary KL Soldau są obecnie upamiętnione m.in. w Komornikach k. Działdowa.


Źródło zdjęcia:
- KL Soldau i masowy grób. Drogowskaz do mogił zbiorowych w lesie koło Białut – 12tys. osób zamordowanych przez hitlerowców: Wikimedia Commons/Beax
- KL Soldau i masowy grób – Pomnik ku czci pomordowanych w lesie Białuckim: Wikimedia Commons/Beax