Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Znaleźli grób świętego Mikołaja

Odnaleźli grób świętego Mikołaja. “Stąpał po tej podłodze”

Sensacyjne historyczne odkrycie w Turcji. Archeolodzy ogłosili, że w Demre odnaleźli prawdziwy grób świętego Mikołaja. Sprawił tureckim historykom niezły prezent.

Grób świętego Mikołaja odnaleziono w Turcji. Archeologowie potrzebowali kilku lat, by dotrzeć do świątyni znajdującej się pod bizantyjskim kościołem. Pierwsze informacje o niej pojawiły się już w 2007 roku. Kościół został zbudowany kilka wieków po tym, gdy świątynię zalało Morze Śródziemne.

Grób świętego Mikołaja. Odkrycie archeologiczne w Turcji

Osman Ervasar, szef rady ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w Antalyi, ogłosił, że „dotarliśmy do posadzki, po której stąpał święty Mikołaj”. Kamienna podłoga była ukryta pod mozaiką i przetrwała do dziś. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem usuwania mozaiki podłogowej, by odsłonić starożytny fundament.

Okręgowy Zarząd Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Antalyi (miejscowości narodzin św. Mikołaja) ustalił, że górne otwarcie kopuły (po łacinie zwane oculusem), które uważa się za niedokończone w kościele św. Mikołaja (Świętego Mikołaja), jest takie samo jak architektura kościoła Grobu Świętego, gdzie według katolickiej wiary Jezus Chrystus został ukrzyżowany i wstąpił do nieba.

Tureccy archeologowie ogłosili, że odkrycie grobu, to „dowód na to, że święty Mikołaj żył i umarł w Turcji”.

Pierwsze wzmianki o tym, że pod bizantyjskim kościołem mogą znajdować się pozostałości zalanej z powodu podnoszącego się poziomu wód w Morzu Śródziemnym świątyni, pojawiły się w 2017 roku. Wtedy naukowcy przeprowadzili elektroniczne badania, które wykazały, że między podłogą bazyliki a ziemią znajdują się luki – informuje Polsat News.

Historycy twierdzą, że nowa świątynia powstała, by chronić grób świętego Mikołaja. Do tej pory niektórzy naukowcy twierdzili, że w chwili śmierci, czyli w 343 r. n.e., pochowano Mikołaja właśnie w kościele w Demre i stąd w 1087 r. przemycono jego szczątki do włoskiego miasta Bari. Okazuje się jednak, że najpewniej przeniesiono niewłaściwe kości.

Co ciekawe obecny kościół także został zalany przez pobliską rzekę. Ponownie odkryto go w 1956 r., czyniąc z niego miejsce kultu świętego Mikołaja, zaś w 1982 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – pisze Wirtualna Polska.

Kim był prawdziwy święty Mikołaj?

Historyczne źródła podają, że św. Mikołaj urodził się w małym miasteczku Patara w Licji, na terenie dzisiejszej Turcji. Żył na przełomie III i IV wieku. Święty Mikołaj został biskupem Miry, którego w okresie prześladowań chrześcijan uwięził rzymski cesarz Dioklecjan.


Jako młody człowiek zawierzył swoje życie Bogu. Odziedziczony po rodzicach majątek miał podobno przeznaczać m.in. na ratowanie kobiet przed prostytucją. Rozdawał też pieniądze przez co stał się altruistycznym wzorcem dla współczesnej legendy o Świętym Mikołaju, który rozdaje prezenty w okresie Bożego Narodzenia.

Źródło zdjęcia:

Polacy jedzą muchomory - nowa moda. Celowe zatrucie grzybami dla... Previous post Polacy jedzą muchomory. Nowa moda z internetu, kolejne zatrucia grzybami
Smartfony na elektrośmieci. W tym roku przestaliśmy używać lub wyrzuciliśmy 5 miliardów tych urządzeń. Ile to kosztuje? Next post Masowo wyrzucamy smartfony – miliardy urządzeń i dolarów do śmieci. Co zrobić z elektroniką?