Obóz koncentracyjny Sachsenhausen. SS-man, który był tam strażnikiem, w wieku 100 lat stanie przed sądem

100-letni SS-man stanie przed sądem. Strażnik z obozu Sachsenhausen oskarżony o współudział w 3518 morderstwach

Niemieckie zbrodnie z czasów II wojny światowej i proces 100-letniego SS-mana. Sąd w Neuruppin uznał, że niemiecki strażnik z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen jest zdolny, by stać przed sądem. Oskarżono go o współudział w morderstwie 3518 osób.

100-letni SS-man, który mieszka w Brandenburgii pod Berlinem, w październiku stanie przed sądem i rozpocznie się proces. Specjalna prokuratura federalna w Ludwigsburgu, której zadaniem jest badanie zbrodni nazistowskich, przekazało sprawę do sądu w Neuruppinie. SS-man miał w latach 1942-1945 pracować jako strażnik obozu w Sachsenhausen. Oskarżono go o współudział w morderstwie 3518 osób.

SS-man z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen przed sądem. Ma 100 lat

Okazuje się, że wiek oskarżonego nie jest w tym przypadku przeszkodą w procesie. Sąd uznał, że sędziwy Niemiec jest w pełni zdolny, by stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i odpowiedzieć za swoje zbrodnie wojenne z czasów II wojny światowej. Rzecznik sądu uznał, że oskarżony jest w stanie wziąć udział w rozprawach przez dwie do dwóch i pół godziny dziennie. Zgodnie z niemieckim prawem, utajniono nazwisko oskarżonego.

Obóz koncentracyjny w Sachsenhausen

Obóz koncentracyjny Sachsenhausen założono w 1936 roku z rozkazu Heinricha Himmlera zaraz po objęciu przez niego kierownictwa całego aparatu policyjnego III Rzeszy. Funkcjonował do 22 kwietnia 1945 roku. Był pierwszym zbudowanym po tym, gdy Adolf Hitler przekazał SS pełną kontrolę nad systemem nazistowskich obozów koncentracyjnych.  Więźniami w Sachsenhausen byli obywatele wielu narodowości – Polacy, Niemcy, jeńcy sowieccy, Romowie, Sinti, a później Żydzi. Miał to być model, na wzór którego tworzono kolejne obozy koncentracyjne. Jak podają źródła, to właśnie w tym obozie koncentracyjnym po raz pierwszy testowano wykorzystanie komór gazowych do masowego mordowania więźniów.

W latach 1936-1945 w obozie w Sachsenhausen przetrzymywano tam ponad 200 tys. osób, a 20 tys. zamordowano. Dziesiątki tysięcy więźniów zmarło z głodu, chorób, pracy przymusowej, a także w wyniku eksperymentów medycznych i systematycznych operacji eksterminacyjnych SS, w tym rozstrzeliwania, wieszania i gazowania – podaje Polsat News.

https://stanwiedzy.pl/historia/powstanie-warszawskie-niemcy-wspomnienia/
https://stanwiedzy.pl/historia/heinz-reinefarth-powstanie-warszawskie-rzez-woli/

Źródło zdjęcia:

  • Obóz koncentracyjny Sachsenhausen. SS-man, który był tam strażnikiem, w wieku 100 lat stanie przed sądem: Wikimedia Commons
Jak wyginęły dinozaury? Nowa teoria naukowców Previous post Nowe informacje na temat asteroidy, która zabiła dinozaury. Kiedy Ziemię czeka kolejna katastrofa?
Teoria Einsteina i czarna dziura. Niezwykłe badania i obserwacje Next post Teoria Einsteina potwierdzona? Czarna dziura i tajemnicze rozbłyski światła