Stonehenge - historia, tajemnice i nowe odkrycie

Stonehenge zostało przeniesione z innego miejsca? Nowe odkrycie i hipoteza

Naukowcy badający Stonehenge od lat starają się odkryć tajemnice tego miejsca. Okazuje się, że monument mógł powstać setki lat wcześniej, niż do tej pory zakładano i pierwotnie był zlokalizowany w Walii. Zbadano pozostałości innego kamiennego kręgu, który mógł zostać zdemontowany i… przeniesiony do Salisbury Plain?

Stonehenge to historia obfitująca w tajemnice i teorie spiskowe. Naukowcy z University College London zbadali pozostałości kamiennego kręgu Waun Mawn w Walii. Uważają, że może być powiązany ze Stonehenge. CNN i The New York Times informują, że oba kręgi mają średnicę wynoszącą 110 metrów. Co więcej, monumenty wyznaczają kierunek, z którego wschodzi Słońce w najdłuższym dniu w roku podczas letniego przesilenia. Czy walijski monument został rozebrany i przetransportowany do Salisbury Plain w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii.

Historia Stonehenge i nowe odkrycie

Jak ogłosili naukowcy, część kamieni, których uzyto do budowy monumentu w Salisbury Plain, setki lat wcześniej były podstawą innej budowli. I to oddalonej o 250 kilometrów. Skąd takie wnioski? Wszystko za sprawą jednego z błękitnych kamieni (bluestones), który pasuje do otworu znalezionego w walijskim kręgu.

Odkryciem pochwalił się profesor archeologii na University College London, który bada megalityczny monument od 20 lat. Na łamach The Guardian wyjaśnił, że słynna budowla została prawdopodobnie „przeniesiona” w momencie gdy doszło do migracji ludności mieszkającej na terenie współczesnej Walii. Czy rzeczywiście kamienny krąg mógł zostać rozebrany i odbudowany setki lat później w nowej lokalizacji? Nie wyjaśniono jeszcze w jaki sposób ówczesna ludność miałaby dokonać transportu tak wielkich kamieni na tak dużą odległość. Niektórzy badacze uważają, że budowniczowie kromlechu do przemieszczania kamieni mogli używać wielkich sań.

To tak, jakby oni po prostu zniknęli. Być może większość ludzi wyemigrowała zabierając ze sobą kamienie – tożsamość ich przodków – uważa Pearson w rozmowie z BBC.

RMF FM przypomina, że archeologowie już w 2015 roku po analizie składu chemicznego kamieni stwierdzili, iż mniejsze głazy należące do zespołu Stonehenge pochodzą z kamieniołomu znajdującego się na oddalonych o ponad 200 kilometrów. Miał on się znajdować na wzgórzach Preseli na zachodnim wybrzeżu Walii. W 2020 roku na łamach Science Advances pisano, że większe głazy były transportowane z kamieniołomu oddalonego o 25 kilometrów. Autor artykułu archeolog Dave Nash uważa, że ówczesna społeczność była znakomicie zorganizowana i zdolna do przetransportowania wielkich głazów.

Kamienie osadzone są w wykopanych fundamentach. Według naukowców, głazy po częściowym uniesieniu same wsuwały się w wykopane doły. Natomiast zagadką pozostaje, jak ułożono głazy na innych – informuje Onet.pl.

Tajemnice Stonehenge

To nie koniec odkryć w rejonie monumentu. Jak informuje National Geographic, niedawne prace archeologiczne poprzedzające budowę tunelu drogowego w okolicach Stonehenge, doprowadziły do odkrycia ludzkich szczątków liczących ponad 4500 lat. Znaleziono groby na południowy-zachód od Stonehenge. Wszystko wskazuje na to, że wywodzą się one z kultury pucharów dzwonowatych (Bell Beaker culture). Zmarłych grzebano w ceramicznych naczyniach o kształcie przypominającym dzbany.

Informacje o Stonehenge

Stonehenge składa się z 2 rodzajów kamiennych bloków. Mniejsze, czyli wspomniane bluestones, mają około 3 m i ważą do 4 ton. Większe są wykonane z piaskowca (nazywane są sarsenami), mają do 9 m wysokości i ważą nawet 30 ton. W środku kamiennego kręgu znajduje się natomiast przewrócony megalit (Altar Stone). Monument w 1986 roku został wpisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Kamienne kręgi Stonehenge, uznawane za świątynie druidów i obserwatorium astronomiczne, najprawdopodobniej były grobowcem. Do takich wniosków doszli naukowcy z University College London – podaje turystyka.wp.pl.

Źródło zdjęcia:

Chipsy to wyjątkowo niezdrowa przekąska ze względu na skład. Mają też zły wpływ na zdrowie psychiczne Previous post Chipsy – jaki naprawdę mają skład i wpływ na zdrowie?
Japonia i kolejne trzęsienie ziemi. Elektrownia Fukushima zagrożona? Next post Fukushima i kolejne trzęsienie ziemi. Wyciekła skażona woda w elektrowni [WIDEO]