Jak powstał wszechświat i ile ma lat? Kto go stworzył? Były dyrektor Wydziału Astronomii na Harvardzie prof. Avi Loeb, na łamach „Scientific American”, stwierdził, że mógł zostać stworzony w laboratorium.
Wszechświat to system stworzony przez „wyższe formy życia” w warunkach laboratoryjnych, przy użyciu niezwykle zaawansowanej technologii? Tak twierdzi prof. Avi Loeb z Harvard University. Na łamach „Scientific American” podkreślił, że jeśli okazałoby się to prawdą, historia powstania wszechświata zjednoczyłaby wszystkie religie, ponieważ istniałby tylko jeden Stwórca, a jednocześnie połączyłaby religię z grawitacją kwantową.
Prof. Loeb wyjaśnia jak powstał wszechświat
Przy okazji, Loeb dokonał też klasyfikacji form życia. Jego zdaniem, ludzie są cywilizacją znikomo rozwiniętą i przyporządkował nas do „kategorii C”. Jeśli nasza technologia będzie tak zaawansowana, że staniemy się niezależni od Słońca, awansujemy do kategorii B. Jeśli natomiast stworzymy w laboratoryjnych „kieszonkowy wszechświat”, tak jak został stworzy nasz, osiągniemy kategorię A. Loeb uważa, że zaawansowana cywilizacja powinna mieć możliwość stworzenia małego wszechświata całkowicie z niczego, wykorzystując do tego zjawisko tunelowania kwantowego.
Wszechświat stworzony laboratoryjnie opisał jako “biologiczny system, którego celem jest podtrzymanie materiału genetycznego przez wiele pokoleń”. Nie zostałby więc stworzony “dla nas”, ale miałby zostać zaprojektowany tak, by mogły się w nim rozwijać cywilizacje zaawansowane, mogące podtrzymać istnienie życia. Tym samym poziom rozwoju cywilizacji we wszechświecie nie powinien być mierzony ilością wykorzystywanej energii jak sugerował Nikolai Kardashev, ale zdolnością do reprodukcji astrofizycznych warunków niezbędnych do istnienia życia.
Nie mamy teorii łączącej dwa filary współczesnej fizyki: grawitacji i fizyki kwantowej. Jednak bardziej zaawansowana cywilizacja mogła posiąść taką wiedzę, by stworzyć miniaturowe uniwersum w laboratorium – napisał prof. Loeb. (Scientific American)
Media przy okazji przypominają poprzednie rozważania teoretyczne Loeba, które mogą budzić niepokój. Wielokrotnie powtarzał, że nie tylko my staramy się awansować do kategorii A. To również on twierdził, że pierwsza pozasłoneczna planetoida Oumuamua, która przeleciała przez Układ Słoneczny w 2017 r. mogła być pozostałością po jakiejś dawnej obcej cywilizacji, ponieważ prędkość wylatującej z naszego układu planetarnego planetoidy nie zgadza się z obliczeniami prędkości dla obiektu będącego zwykłą planetoidą.
Wielki Wybuch i nowy początek
Jak na razie wciąż jednak zakładamy, że nasz wszechświat narodził się ok. 13,7 mld lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu. Niektórzy naukowcy zakładają również, że Big Bang to zjawisko cykliczne, które wkrótce się powtórzy, by zapoczątkować nowy wszechświat.
Źródło zdjęcia:
- Jak powstał wszechświat i kto go stworzył? Prof. Loeb uważa, że zaprojektowano go w warunkach laboratoryjnych: Gerd Altmann from Pixabay
One thought on “Prof. Loeb: wszechświat powstał w laboratorium. Ludzkość należy do “kategorii C””
Comments are closed.