Czarna dziura z układu podwójnego Cygnus X-1 odsłania swoje kolejne tajemnice. Jak wykazały najnowsze badania, jej rozmiar jest nawet o 50% większy, niż do tej pory zakładano. Jej odległość od Ziemi również była oszacowana błędnie.
Czarna dziura Cygnus X-1 ponownie badana przez naukowców. Na łamach „Science” możemy przeczytać, że obiekt znajdujący się gwiazdozbiorze Łabędzia ma inne właściwości, niż to tej pory uważano. Tak naprawdę czarna dziura jest aż o 50 procent większa. Wykazano również, że posiada masę 21 razy większą od masy Słońca. Tym samym jest to największa znana czarna dziura o masie gwiazdowej w Drodze Mlecznej. Cygnus X-1 to również najsilniejsze źródło promieniowania rentgenowskiego widzianego z Ziemi.
Czarna dziura Cygnus X-1 i nowe informacje
Do tej pory przypuszczano również, że ta czarna dziura jest oddalona od Ziemi o 6700 lat świetlnych, ale teraz okazało się, że znajduje się dalej od naszej planety. Nowa odległość Cygnus X-1 od Ziemi została oszacowana na 7200 lat świetlnych (około 9,5 biliona kilometrów). Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż jest to jedna z najbliższych znanych nam czarnych dziur.
Pochłania materię wytwarzaną przez gwiazdę towarzyszącą, „niebieskiego nadolbrzyma” o masie około 40 razy większej od masy Słońca. W badaniach uwzględniono dane pozyskane z radioteleskopów Very Long Baseline Array, czyli sieci amerykańskich stacji obserwacyjnych – pisze tech.wp.pl.
Czarna dziura Cygnus X-1 (a właściwie obiekt znajdujący się na terenie układu podwójnego zwanego Cygnus X-1) jest pierwszą w historii, której istnienie potwierdzono naukowo. Jak przypomina urania.edu.pl, zaobserwowano ją w 1964 roku, gdy na podkładzie suborbitalnej rakiety wystrzelonej z Nowego Meksyku umieszczono parę liczników Geigera. Nowe badania wykonano radioteleskopem Very Long Baseline Array. Dziś wiemy już, że czarna dziura z Cygnus X-1 prawdopodobnie rozpoczęła życie jako gwiazda około 60 razy masywniejsza od Słońca. Jest to najmasywniejsza czarna dziura o masie gwiazdowej, jaką kiedykolwiek odkryto bez wykorzystania fal grawitacyjnych. James Miller-Jones z Curtin University i International Center for Radio Astronomy Research w Australii na łamach Science pisze również, że dziura z Cygnus X-1 zbliża się do maksymalnej prędkości przyjętej w ogólnej teorii względności Alberta Einsteina.
Opisywana czarna dziura tworzy układ podwójny z błękitnym nadolbrzymem HDE 226868. Ich orbita wynosi 5,6 dnia. Naukowcy przewidują, że gwiazda z czasem zacznie się przeradzać w czarną dziurę, ale nie sądzą, by doszło do fuzji obu obiektów, a raczej za 100 tysięcy lat dziura zacznie pożerać swojego towarzysza i skonsumuje go niemal w całości w ciągu kolejnych 400 tysięcy.
Nowy etap programu Breakthrough Listen. Znajdziemy życie w kosmosie?
Dlaczego kosmici omijają Ziemię? Nowa teoria naukowców
Chińska rakieta Długi Marsz 5B spadnie na miasto? Naukowcy ostrzegają!
Ziemi zagraża asteroida 2022 AP7? „To zabójca planet”
Niezwykłe odkrycie w kosmosie. „Cmentarz gwiazd”
Źródło zdjęcia:
- Nowa planeta odkryta przez NASA. Czy TOI 700 e to nowa Ziemia?: YouTube/NASA Goddard - screen
- Breakthrough Listen i nowy etap poszukiwania życia w kosmosie: Pexels/ThisIsEngineering
- Dlaczego kosmici omijają nasz Układ Słoneczny i Ziemię?: Pexels/Michaël Meyer
- Gdzie spadnie chińska rakieta Długi Marsz?: Pexels/Pixabay
- Naukowcy szykują procedury na przybycie obcych. Niezwykły projekt: Pexel/cottonbro studio
- asteroida 2022 AP7 – czy grozi nam koniec świata?: Rolando Marin from Pixabay
- Życie na Marsie. Naukowcy ostrzegają, że lot na Marsa może je unicestwić: Mohamed Hassan from Pixabay
- Cmentarz gwiazd – niezwykłe odkrycie w kosmosie: Peace,love,happiness from Pixabay
- Czarna dziura Cygnus X-1 i nowe badania. Odległość od Ziemi i masa czarnej dziury są znacznie większe: Gerd Altmann z Pixabay