Czarna dziura Cygnus X-1 i nowe badania. Odległość od Ziemi i masa czarnej dziury są znacznie większe

Czarna dziura z Cygnus X-1 zaskoczyła rozmiarem. Nowe badania

Czarna dziura z układu podwójnego Cygnus X-1 odsłania swoje kolejne tajemnice. Jak wykazały najnowsze badania, jej rozmiar jest nawet o 50% większy, niż do tej pory zakładano. Jej odległość od Ziemi również była oszacowana błędnie.

Czarna dziura Cygnus X-1 ponownie badana przez naukowców. Na łamach „Science” możemy przeczytać, że obiekt znajdujący się gwiazdozbiorze Łabędzia ma inne właściwości, niż to tej pory uważano. Tak naprawdę czarna dziura jest aż o 50 procent większa. Wykazano również, że posiada masę 21 razy większą od masy Słońca. Tym samym jest  to największa znana czarna dziura o masie gwiazdowej w Drodze Mlecznej. Cygnus X-1 to również najsilniejsze źródło promieniowania rentgenowskiego widzianego z Ziemi.

Czarna dziura Cygnus X-1 i nowe informacje

Do tej pory przypuszczano również, że ta czarna dziura jest oddalona od Ziemi o 6700 lat świetlnych, ale teraz okazało się, że znajduje się dalej od naszej planety. Nowa odległość Cygnus X-1 od Ziemi została oszacowana na 7200 lat świetlnych (około 9,5 biliona kilometrów).  Nie zmienia to jednak faktu, że  wciąż jest to jedna z najbliższych znanych nam czarnych dziur.

Pochłania materię wytwarzaną przez gwiazdę towarzyszącą, “niebieskiego nadolbrzyma” o masie około 40 razy większej od masy Słońca. W badaniach uwzględniono dane pozyskane z radioteleskopów Very Long Baseline Array, czyli sieci amerykańskich stacji obserwacyjnych – pisze tech.wp.pl.

Czarna dziura Cygnus X-1 (a właściwie obiekt znajdujący się na terenie układu podwójnego zwanego Cygnus X-1) jest pierwszą w historii, której istnienie potwierdzono naukowo. Jak przypomina urania.edu.pl, zaobserwowano ją w 1964 roku, gdy na podkładzie suborbitalnej rakiety wystrzelonej z Nowego Meksyku umieszczono parę liczników Geigera. Nowe badania wykonano radioteleskopem Very Long Baseline Array. Dziś wiemy już, że czarna dziura z Cygnus X-1 prawdopodobnie rozpoczęła życie jako gwiazda około 60 razy masywniejsza od Słońca. Jest to najmasywniejsza czarna dziura o masie gwiazdowej, jaką kiedykolwiek odkryto bez wykorzystania fal grawitacyjnych. James Miller-Jones z Curtin University i International Center for Radio Astronomy Research w Australii na łamach Science pisze również, że dziura z Cygnus X-1 zbliża się do maksymalnej prędkości przyjętej w ogólnej teorii względności Alberta Einsteina.

Opisywana czarna dziura tworzy układ podwójny z błękitnym nadolbrzymem HDE 226868. Ich orbita wynosi 5,6 dnia. Naukowcy przewidują, że gwiazda z czasem zacznie się przeradzać w czarną dziurę, ale nie sądzą, by doszło do fuzji obu obiektów, a raczej za 100 tysięcy lat dziura zacznie pożerać swojego towarzysza i skonsumuje go niemal w całości w ciągu kolejnych 400 tysięcy. 

Źródło zdjęcia:

One thought on “Czarna dziura z Cygnus X-1 zaskoczyła rozmiarem. Nowe badania

Comments are closed.

Atopowe zapalenie skóry - najwazniejsze informacje: objawy, jak rozpoznać, leczenie Previous post Atopowe zapalenie skóry – jakie są przyczyny choroby i objawy? Najważniejsze informacje
Deep Blue czyli największy żarłacz biały na świecie. Ten rekin jest kluczem do ocalenia gatunku? Next post Deep Blue czyli największy żarłacz biały na świecie. Ten rekin jest kluczem do ocalenia gatunku? [WIDEO]