Łazik Perseverance i lądowanie na Marsie w czwartek 18 lutego 2021 roku. NASA potwierdza, że w sieci będzie udostępniona transmisja na żywo z lądowania. Poniżej umieszczamy link do transmisji WIDEO.
Czy na Marsie było kiedyś życie? Być może przekonamy się o tym już niebawem, bo trwa niezwykłe misja kosmiczna NASA o nazwie MARS 2020, która będzie szukać śladów życia na Czerwonej Planecie. Łazik Perseverance (z ang. “wytrwałość”) wyląduje na powierzchni Marsa w czwartek 18 lutego 2021 roku ok. godz. 21.55, by zbadać powierzchnię planety i pobrać próbki marsjańskich skał, które w przyszłości trafią do badania na Ziemi.
Łazik Perseverance i lądowanie na Marsie – przełomowa misja kosmiczna NASA
Podroż na Marsa, którą odbywa łazik Perseverance, trwa już ponad 6 miesięcy. NASA przyznaje, że to najbardziej zaawansowany i skomplikowany technicznie pojazd robotyczny jaki kiedykolwiek został wysłany poza Ziemię. Wystartował 30 lipca 2020 roku, a koszt jego budowy wyniósł koło 2,4 mld dolarów. Koszt misji kosmicznej Mars 2020 to ok. 300 milionów dolarów.
Łazik NASA przeprowadzi również testy technologii, które będą wykorzystywane w przyszłych misjach kosmicznych i misjach załogowych, których celem będzie Czerwona Planeta.
Fazy lądowania łazika NASA na Marsie
Jeśli wszystko pójdzie z planem, 18 lutego o godzinie 21:48 łazik wejdzie na orbitę Czerwonej Planety. Całe lądowanie ma trwać 7 minut, do momentu dotknięcia kołami łazika powierzchni planety (godzina 21:55).
Na 10 minut przed wejściem łazika w atmosferę, odłączy się stopień podróżny (cruise stage), który zapewniał pojazdowi zasilanie i wykonywał manewry korekty trajektorii podczas lotu międzyplanetarnego. Będzie to miało miejsce dokładnie o 21:38 czasu polskiego – opisuje tech.wp.pl
Kiedy kapsuła z łazikiem będzie 11 km nad powierzchnią Czerwonej Planety (godzina 21:52), system Range Trigger zdecyduje o rozłożeniu spadochronów i kapsuła będzie opadała dalej z prędkością poniżej 450 m/s. Na wysokości 2,1 km plecak rakietowy z przymocowanym łazikiem odczepi się od górnej połowy kapsuły i zacznie się zniżać z prędkością 300 km/h. By możliwe było całkowite wyhamowanie, odpalonych zostanie 8 silników plecaka rakietowego. Gdy łazik znajdzie się około 20 m nad miejscem lądowania, zacznie się manewr podniebnego dźwigu (sky crane maneuver). Perseverance będzie korzystać z tej samej metody miękkiego lądowania co Curiosity w 2012 roku
NASA przyznaje, że 45-kilometrowy uderzeniowy Krater Jezero na Marsie to wyjątkowo trudne miejsce na lądowanie. Jest usiany jest dużymi skałami, wydmami piaskowymi i mniejszymi kraterami, co może być dość problematyczne. To dlatego lądowanie zostało nazwane “7 minutami grozy” (“7 minutes of terror”). Jednak to właśnie ten krater mógł mieć kiedyś warunki sprzyjające istnieniu prostych form życia.
Miejsce zostało wybrane nie przez przypadek – kiedyś Jezero było wypełnione ciekłą wodą, a do jeziora wpływała rzeka z rozległym systemem delty – pisze tech.wp.pl.
Etapy lądowania łazika Perseverance na Marsie:
- Entry (Wejście)
- Descent (Zniżanie)
- Landing (Lądowanie)
Zdjęcia z Marsa
Zanim Łazik Perseverance rozpocznie badanie Marsa i zbieranie próbek, czekają go 90-dniowe testy podzespołów, kalibracja i sprawdzanie gotowości do pracy. Jednak od razu po lądowaniu prześle pierwsze zdjęcia Marsa, choć wiadomo, że będą skompresowane i niskiej rozdzielczości. Zdjęcia Marsa wysokiej jakości urządzenie prześle już 19 lutego. W kolejnych dniach będą przesyłane na Ziemię także zdjęcia zrobione za pomocą kamer nawigacyjnych Navcam i Mastcam-Z.
Latanie dronem na Marsie
Na pokładzie łazika znajduje się także międzyplanetarny dron autonomiczny Ingenuity, który zweryfikuje, czy możliwe będzie badanie planety poprzez latanie w rzadkiej atmosferze. Urządzenie ma wysokość 49 cm, masę 1,8 kg i podwójne śmigła o rozpiętości 1,2 m. Całość jest zasilana przez panele słoneczne. NASA przewiduje, że dron wzniesie się na wysokość 5 metrów i przeleci 50 metrów. Będzie mógł finalnie oddalić się nawet 1 kilometr od łazika. Planowane testy drona potrwają 30 dni.
Łazik Perseverance – lądowanie na Marsie. Transmisja Live [WIDEO]
Źródło zdjęcia:
- Łazik Perseverance i lądowanie na Marsie – transmisja w internecie od NASA na żywo. Kiedy i gdzie oglądać?: YouTube/ NASA Jet Propulsion Laboratory
3 thoughts on “Łazik Perseverance i lądowanie na Marsie – dzisiaj transmisja live od NASA [WIDEO]”
Comments are closed.