Czy życie na Ziemi pochodzi z kosmosu? Naukowcy ogłosili, że ta teoria może zostać potwierdzona przez meteoryt z Winchcombe. Pierwotna kosmiczna skała w lutym 2021 roku wylądowała w Anglii i może powiedzieć nam wiele o pochodzeniu ziemskiego życia i historii Układu Słonecznego.
Meteoryt z Winchcombe wylądował na Ziemi 28 lutego. Pierwotna kosmiczna skała weszła w ziemską atmosferę z prędkością wynoszącą prawie 14 kilometrów na sekundę. Rozpadła się, a jej fragmenty znaleziono w Anglii nieopodal miasteczka Winchcombe na podjeździe jednej z posesji. Jej właściciele przyznali, że gdy znaleźli dziwny kawałek skały, to początkowo sądzili, że ktoś rozrzucał kawałki węgla po okolicy. Nie wiedzieli, że to pierwszy meteoryt na Wyspach od 30 lat.
Ashley King, stypendysta przyszłych liderów badań i innowacji na wydziale nauk o Ziemi w Muzeum Historii Naturalnej, dodaje, że niemal wszystkie meteoryty docierają do nas z asteroid i pozostałości elementów składowych Układu Słonecznego, a każde takie znalezisko może nam wiele powiedzieć np. w jaki sposób powstała Ziemia.
Meteoryt z Winchcombe – kosmiczna skała powie nam wiele o historii Układu Słonecznego
Naukowcy twierdzą, że meteoryt z Winchcombe może powiedzieć nam wiele o historii Układu Słonecznego i początkach życia na Ziemi. Richard Greenwood, pracownik naukowy nauk planetarnych z The Open University, który jako pierwszy zidentyfikował meteoryt, w rozmowie z CNN potwierdził, że mamy do czynienia z bardzo rzadkim i kruchym rodzajem meteorytu. Jest zbudowany z chondrytu węglowego. Tego typu meteoryty uważane są za najbardziej dziewicze i prymitywne materiały w Układzie Słonecznym. Z około 65 tysięcy meteorytów znalezionych na Ziemi tylko 51 to chondryty węgliste.
Udało się zebrać 300 gramów materiału. Co więcej, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie potwierdza, że pozyskane fragmenty meteorytu pod względem jakości, braku ziemskich zanieczyszczeń są w stanie porównywalnym z próbkami skał przesyłanych na Ziemię w ramach misji kosmicznych. Jako pierwszy meteoryt zidentyfikował Richard Greenwood, pracownik naukowy w dziedzinie nauk planetarnych z The Open University.
Chondryty są jednymi z najbardziej prymitywnych i najmniej przetworzonych substancji w Układzie Słonecznym. Dodatkowo można w nich znaleźć dwie odmiany węgla: nieorganiczny i organiczny oraz aminokwasy, czyli podstawowe cegiełki tworzące życie – wyjaśnia Forsal.pl.
Meteoryt z Winchcombe i kula ognia na niebie [WIDEO]
Źródło zdjęcia:
- Meteoryt z Winchcombe – badania kosmicznej skały udwodnią, że życie na Ziemi pochodzi z kosmosu?: Meteorite Belgium