Ziemia dostanie nowy mini księżyc. Czym jest Meteoroid 2020 SO

Ziemia będzie miała mini księżyc. Czym jest Meteoroid 2020 SO? [WIDEO]

Niezwykłe zjawisko astronomiczne już za kilka tygodni. Naukowcy z NASA zapowiadają, że Ziemia będzie miała kolejny mini księżyc. Czym jest Meteoroid 2020 SO i kiedy zbliży się do planety? Czy ten obiekt to tak naprawdę kosmiczny śmieć?

Do Ziemi zbliża się tajemniczy obiekt kosmiczny, ale tym razem nie jest to asteroida lub planetoida, a z pewnością nie grozi nam koniec świata. W kierunku naszej planety zmierza obiekt, który NASA określa jako mini-księżyc. Meteoroid 2020 SO leci w naszym kierunku już ponad rok, a jako mini-księżyc Ziemi będzie funkcjonował przez kilka miesięcy.

Jak zapowiada NASA, Meteoroid 2020 SO zostanie przechwycony przez pole grawitacyjne Ziemi w październiku 2020 roku i zostanie z nami prawdopodobnie do maja 2021 roku, gdy ucieknie w przestrzeń kosmiczną.

Jest to już drugi tego typu obiekt, który naukowcy zaobserwowali w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Poprzedni to obiekt 2020 CD3, dostrzeżony w lutym za pomocą 60-calowego teleskopu w Obserwatorium Mount Lemmon w Arizonie.

Meteoroid 2020 SO – informacje o nowym mini ksieżycu

Czym tak naprawdę jest Meteoroid 2020 SO? Naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego w NASA podejrzewają, że może być to po prostu kosmiczny śmieć, np. człon rakiety Centaur, która we wrześniu 1966 roku wyniosła w kierunku Księżyca satelitę Surveyor 2. Wiadomo już natomiast, że rozmiar kosmicznego obiektu wynosi 14 metrów długości.

Więcej danych na temat Meteoroid 2020 SO uzyskamy dopiero w grudniu, gdy zbliży się do Ziemi na odległość 50 tysięcy kilometrów. Pewne jest natomiast, że nie grozi nam zderzenie mini-księżyca z Ziemią, bo nie istnieje ryzyko, że obiekt wejdzie w ziemską atmosferą.

Ziemia i dwa księżyce

Nie będzie to pierwszy tymczasowy mini-księżyc w historii naszej planety. Źródła zwracają uwagę, że każdego roku wiele kosmicznych obiektów przelatuje obok Ziemi i są przechwytywane przez jej pole grawitacyjne. Spider’s Web zwraca uwagę, że tego typu kosmiczne obiekty wytrzymują na orbicie Ziemi maksymalnie kilka lat, gdyż oddziaływania grawitacyjne ze strony Ziemi, Księżyca i Słońca zaburza ich trajektorię lotu. Już teraz naukowcy wracają uwagę, że trasa lotu 2020 SO jest dość chaotyczna.

Pierwszym zarejestrowanym mini-księżycem naszej planety był obiekt 2006 RH120. Planetoida zaobserwowana w 2006 roku po 9 miesiącach odleciała na swoją orbitę. Obecnie znajduje się po przeciwnej stronie Słońca, ok. 300 mln kilometrów od Ziemi, jednak w 2028 r. ponownie znajdzie się w okolicach naszej planety – przypomina tech.wp.pl

Źródło zdjęcia:

Prezerwatywy w Wietnamie - sprzedawali używane jako nowe Previous post Sprzedawali zużyte prezerwatywy. Skonfiskowano 324 tysiące „nowych” kondomów!
Grzyb Ophiocordyceps ditmarii w Polsce - zamienia owady w zombie Next post Potworny grzyb Ophiocordyceps ditmarii w Polsce. Zamienia owady w zombie