Nowa planeta odkryta przez NASA. Czy TOI 700 e to nowa Ziemia?

Nowa planeta odkryta przez NASA. Na TOI 700 e jest życie?

NASA ogłasza, że została odkryta niezwykła nowa planeta. Czy TOI 700 e to nowa Ziemia? Wszystko wskazuje, że może tam istnieć życie, ale podróż kosmiczna na taką skalę jest dla nas nieosiągalna.

Zespół badawczy NASA poinformował, że odkryto nową planetę, której nadano nazwę TOI 700 e. Jest to egzoplaneta, której czas okrążenia orbity wynosi niecały miesiąc. Zdaniem badaczy z amerykańskiej agencji kosmicznej, to ciało niebieskie potencjalnie spełnia warunki potrzebne do rozwoju życia jak na Ziemi.

Egzoplaneta TOI 700 e to nowa Ziemia?

Egzoplaneta najprawdopodobniej ma skaliste podłoże. To ciało niebieskie o rozmiarach rzędu 95 proc. rozmiarów Ziemi. Pojawiło się w danych z roku 2020. Odkrycie ogłoszono podczas 241 spotkania American Astronomical Association w Seattle. Publikację na ten temat przyjęto do druku w czasopiśmie “The Astrophysical Journal Letters”.

Naukowcy potwierdzili, że ciało niebieskie znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy. Jest to odległość, w której woda w stanie ciekłym może występować na powierzchni. Najprawdopodobniej panuje tam temperatura odpowiednia do istnienia organizmów żywych.

Egzoplaneta swoją nazwę zawdzięcza gwieździe TOI 700 wokół której orbituje. Wcześniej w wyniku badań TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) odkryto w tym samym systemie trzy inne ciała niebieskie. Są to TOI 700 b, TOI 700 c i TOI 700 d. Jednak tylko TOI 700 d i e orbitują w ekosferze gwiazdy. Jak doprecyzowuje Emily Gilbert, która nadzorowała misję, planeta e jest o 10 procent mniejsza od TES 700 d. Są prawdopodobnie zsynchronizowane pływowo i obracają się tylko raz na obieg. Oznacza to, że jedna strona zawsze jest zwrócona w stronę gwiazdy, tak jak jedna strona Księżyca jest zawsze zwrócona w stronę Ziemi. Co więcej, to jeden z niewielu znanych nam systemów z wieloma małymi planetami nadającymi się do zamieszkania.

TOI oznacza „TESS Object of Interest”. TOI 700 to mała, chłodna gwiazda typu M. Znajduje się około 100 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze nieba południowego Złota Ryba. Niestety, nie mamy szans dotrzeć tak daleko. Badacze NASA podkreślają jednak, że nowoodkryta egzoplaneta może dać nam wiele odpowiedzi na pytania o historię naszego Układu Słonecznego.

Planeta e jest o 10 proc. mniejsza od planety d, ich odkrycie w tej kolejności pokazuje, że dodatkowe obserwacje TESS powinny pozwalać nam na znalezienie coraz mniejszych obiektów. Wewnętrzna planeta TOI 700 b ma rozmiary rzędu 90 proc. rozmiarów Ziemi i okrąża gwiazdę w ciągu 10 dni, planeta TOI 700 c jest 2,5 razy większa od Ziemi, a okres jej obiegu wynosi 16 dni. Jak Księżyc względem Ziemi, tak te planety są prawdopodobnie zawsze zwrócone w stronę swej gwiazdy tą samą stroną – wyjaśnia Emily Gilbert z NASA.

Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *