POLSA i NASA i wspólne misje kosmiczne? Polska Agencja Kosmiczna ma wielkie plany

Współpraca NASA i POLSA – trwają rozmowy. Będą wspólne misje kosmiczne?

NASA i POLSA prowadzą rozmowy na temat dalszej współpracy – czy Polacy będą wspierać technologicznie przyszłe misje kosmiczne amerykańskiej agencji? Aleksandra Bukała (Polska Agencja Kosmiczna) ujawniła szczegóły prowadzonych aktualnie rozmów.

Współpraca NASA i POLSA się rozkręca! Trwają rozmowy dotyczące budowania wspólnych urządzeń i instrumentów na przyszłe misje kosmiczne, co potwierdziła dyrektor departamentu strategii i współpracy międzynarodowej Aleksandra Bukała z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Nie byłaby to pierwsza kooperacja NASA i POLSA. Jak przypomina tech.wp.pl, trwa już ich współpraca na podstawie umów bilateralnych, najczęściej jako podwykonawca w Europie. (np. niemieckiej agencji kosmicznej DLR). Polska Agencja Kosmiczna i NASA współpracują również w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której Polska jest członkiem od 2012 roku.

Bukała w rozmowie z PAP powiedziała, że POLSA w 2019 roku podczas kongresu IAC 2019 w Waszyngtonie podpisała z NASA Joint Statement on Cooperation in Space Exploration. Obecnie są negocjowane szczegóły dalszej współpracy, która może dotyczyć m.in. start-upów. POLSA miałaby również współpracować z amerykańską agencją kosmiczną w zakresie budowania wspólnych urządzeń i instrumentów niezbędnych w misjach kosmicznych, głównie wykorzystywanych w kosmosie.

Bukała przypomina, że POLSA już prowadzi wiele wspólnych programów z NASA. Co więcej, jak donosi PAP, na ostatniej Radzie Ministerialnej Space 19+, Polska zasubskrybowała na wspólne projekty inwestycyjne (w dużej mierze we współpracy z NASA) 6 mln euro na najbliższe 3 lata.

POLSA ma wielkie plany i ambicje. Jak zapewniał prezes Polskiej Agencji Kosmicznej na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, „polska branża kosmiczna powinna być wzorem dla całego sektora małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie współpracy z dużymi podmiotami”. Co więcej, ESA chce zacieśnić współpracę z MŚP i sprawić, że polskie przedsiębiorstwa staną się dostawcami dla globalnych graczy w zakresie technologii kosmicznych.

Flagowym przykładem jest tu European Exploration Envelope Programme (E3P), który zakłada szeroką współpracę z innymi agencjami kosmicznymi, w tym w dużym stopniu z NASA w obszarze eksploracji kosmosu – wyjaśnia Bakuła. (tech.wp.pl)

Polskie firmy i eksploracja kosmosu

Polskie firmy są już zaangażowane we flagowe projekty NASA. Vigo System S.A. z Ożarowa odpowiada za detektory, które znajdują się na pokładzie marsjańskiego łazika Curiosity. Firma Astronika sp. z o.o. stworzyła natomiast urządzenie o nazwie Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli samozagłębiający się próbnik, który zabrała ze sobą amerykańska sonda InSight.

Programy Polskiej Agencji Kosmicznej dotyczą wykorzystania danych satelitarnych na potrzeby administracji publicznej czy przemysłu. Agencja tworzy również Krajowy System Świadomości Sytuacyjnej w kosmosie, To pogram dotyczący bezpieczeństwa kosmicznego. W dużym uproszczeniu dotyczy on identyfikowania i informowania o śmieciach w przestrzeni kosmicznej, które zagrażają satelitom – powiedział w Karpaczu Michał Szaniawski.

Polska Agencja Kosmiczna – cele i Krajowy Program Kosmiczny

Należy przypomnieć, że jednym z głównych celów przyświecających stworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej jest „wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych”. POLSA odpowiada również za przygotowanie i implementację Krajowego Programu Kosmicznego.

Źródło zdjęcia: