Czy w końcu znajdziemy życie pozaziemskie w kosmosie? Rusza kolejny etap programu Breakthrough Listen. Tym razem przez naukowców zostanie wykorzystany największy radioteleskop na półkuli południowej MeerKAT.
Jeśli w kosmosie gdzieś istnieje życie pozaziemskie, to wkrótce możemy odnaleźć jego ślady. Naukowcy, na konferencji zorganizowanej przez South African Radio Astronomy Observatory (SARAO) pod koniec listopada, ogłosili, że rozpoczął się kolejny etap programu Breakthrough Listen. Tym razem z użyciem MeerKAT. Jest to największy radioteleskop na półkuli południowej. Jego technologiczne możliwości mają usprawnić poszukiwania technosygnatur we wszechświecie.
Breakthrough Listen – milion gwiazd w 2 lata
Program Breakthrough Listen wystartował w 2015 roku, wykorzystując teleskopy Green Bank Telescope (GBT) w USA oraz Parkes Telescope w Australii. Celem jest przeszukanie miliona pobliskich gwiazd, całej płaszczyzny galaktyki i 100 pobliskich galaktyk w szerokim zakresie pasm radiowych i optycznych. Jak pisze Space.com, poszukiwania skupiają się na rejonie kosmosu, skąd rzekomo 45 lat temu mieliśmy otrzymać kosmiczne sygnały (Wow! signal). Jest oddalony od Ziemi o ok. 1800 lat świetlnych.
MeerKAT w RPA znacząco zwiększy możliwości obserwacyjne. Korzysta z 64 anten, które mogą widzieć obszar nieba 50 razy większy niż GBT jest w stanie oglądać w jednym momencie. Działa całą dobę przez 7 dni w tygodniu, a w głównym polu widzenia może skanować 64 obiekty jednocześnie. Jednocześnie odrzuca sygnały zakłócające pochodzące z technologii, które emitują np. satelity krążące wokół Ziemi.
Tak duże pole widzenia zawiera zazwyczaj wiele gwiazd, które są interesującymi celami sygnałów. Nasz nowy superkomputer umożliwia łączenie sygnałów z 64 anten, aby uzyskać wysokiej rozdzielczości skany tych celów z doskonałą czułością, a wszystko to bez wpływu na badania innych astronomów, którzy korzystają z matrycy – wyjaśnił dr Andrew Siemion, główny badacz Breakthrough Listen. (Focus)
Naukowcy podkreślają jak czuły jest MeerKAT i zwracają uwagę, że w 2 lata może przeszukać ponad milion pobliskich gwiazd. Dr Cherry Ng, Project Scientist Breakthrough Listen dla MeerKAT wyjaśnia, że radioteleskop „zapewni nam możliwość wykrycia nadajnika podobnego do najjaśniejszych ziemskich radiolatarni z odległości 250 lat świetlnych w naszym rutynowym trybie obserwacyjnym”.
Źróło: Focus.pl
Źródło zdjęcia:
- Breakthrough Listen i nowy etap poszukiwania życia w kosmosie: Pexels/ThisIsEngineering