Obce cywilizacje w kosmosie - czy nawiążemy kontakt z kosmitami?

Obce cywilizacje w naszej galaktyce? Astrofizycy: „Jest ich 36”

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Czy istnieje życie w kosmosie? Astrofizycy oszacowali, że w galaktyce Drogi Mlecznej są aktywne i inteligentne obce cywilizacje. Prawdopodobnie jest ich aż 36! Czy możemy nawiązać z nimi kontakt?

Czy obce cywilizacje pozaziemskie istnieją? Okazuje się, że w naszej kosmicznej „okolicy” jest ich nawet 36! Tak przynajmniej wynika z informacji opublikowanych przez astrofizyków na łamach “The Astrophysical Journal”. Do tej pory fundamentem takich obliczeń było równanie Drake’a, ale opiera się ono na zbyt wielu niewiadomych. Powstała więc nowa i rewolucyjna metoda.

Czym jest równanie Drake’a?

Frank Drake w latach 60. stworzył zasadę, pozwalającą obliczyć ile jest we wszechświecie cywilizacji typu CETI (Communicating Extra-Terrestrial Intelligent), a więc pozaziemskich, inteligentnych i zdolnych do komunikacji. Źródła zwracają jednak uwagę, że wiele założeń w równaniu to nie dane, a przypuszczenia. Naukowcy z Uniwersytetu z Notthingham opracowali więc nową metodę.

Kopernikańska Zasada Astrobiologiczna (ACP)

Nowa metoda, która zastąpiła równanie Drake’a, to Kopernikańska Zasada Astrobiologiczna (Astrobiological Copernican Principle, ACP). Bazuje na Zasadzie Kopernikańskiej (zasada kosmologiczna) zakładającej, że położenie Ziemi we wszechświecie nie jest w żaden sposób uprzywilejowane. ACP to skuteczniejsza metoda obliczeń, bo zakłada uproszczenie założenia dotyczącego ewolucji życia.

Czy Droga Mleczna skrywa obce cywilizacje?
Czy Droga Mleczna skrywa obce cywilizacje?

Współautor nowej zasady to astrofizyk Christopher Conselice. Podkreśla, że nasza cywilizacja nie jest nadzwyczajna, a życie może powstać wszędzie, gdzie tylko zaistnieją do tego odpowiednie warunki. To dlatego, dokonując obliczeń zgodnie z ACP, wyeliminowano czynniki takie jak np. „jak często życie ewoluuje i staje się na tyle inteligentne, że możemy je wykryć”. Co więcej, Kopernikańska Zasada Astrobiologiczna opiera się na konieczności uformowania się życia w czasie krótszym, równym lub nieco dłuższym niż 5 mld lat (a Ziemi zajęło to 4,5 mld lat).

Mając w ręku ACP naukowcy są w stanie posługiwać się dostępnymi dziś informacjami o kosmosie, jak historia formowania się naszej galaktyki, wiek gwiazd, zawartość metali w gwiazdach i prawdopodobieństwo występowania planet typu ziemskiego w strefach wokół gwiazd, w których utrzymałoby się życie – pisze Focus.pl.

Inteligentne życie w kosmosie

Naukowcy z Uniwersytetu z Notthingham wykonując obliczenia, założyli, że obce cywilizacje chcą manifestować swoje istnienie, np. wysyłając sygnały radiowe. Mamy jednak niewielkie szanse, by odebrać takie sygnały z kosmosu. Każdą z 36 potencjalnych cywilizacji dzieli średnio 17 tys. lat świetlnych. Co gorsza, badacze ocenili, że jeżeli nie znajdziemy inteligentnego życia w odległości 7000 lat świetlnych od Ziemi, to okazuje się, że inne cywilizacje prawdopodobnie przetrwały mniej niż 2 tysiące lat. Astrofizycy mają złą wiadomość – to może pokazać jak długo przetrwa nasza ziemska cywilizacja.

Uda się nam kogoś wykryć i z nim porozmawiać dopiero gdy nasza techniczna cywilizacja będzie nadawać sygnały przez 6120 lat. Zaczęliśmy 100 lat temu – twierdzą badacze. (Focus.pl)

Źródło zdjęcia:

Oleica krówka - jej trucizna może poważnie zaszkodzić Previous post Oleica krówka – najgroźniejszy owad w Polsce? Uwaga na truciznę!
Diego ocalił żółwie z Galapagos Next post Żółw Diego ocalił swój gatunek. Seksoholik wraca do domu [WIDEO]