Życie na Marsie istnieje? To możliwe, choć zapewne wygląda inaczej niż sobie wyobrażamy. Naukowcy odkryli ekstremalnie słone jeziora na Marsie i twierdzą, że prawdopodobnie kwitnie w nich życie mikrobiologiczne. Lepiej jednak dla tych mikroorganizmów, byśmy ich nigdy nie odkryli…
Życie na Marsie to niekoniecznie scenariusz science fiction. Naukowcy z Uniwersytetu Roma Tre w Rzymie ogłosili, że na Marsie istnieje ukryta sieć jezior. Są pewni, że pod powierzchnią Marsa znajduje się woda w stanie ciekłym, chociaż te jeziora prawdopodobnie są ekstremalnie słone. Mają nadzieję, że istnieje tam życie mikrobiologiczne, które było w stanie przystosować się do takich warunków. Pod powierzchnią planety miałoby większeszanse na przetrwanie, ponieważ byłoby chronione przez zabójczym promieniowaniem kosmicznym.
Podziemne jeziora i woda na Marsie
Zdjęcia Marsa pokazują Czerwoną Planetę jako martwą pustynię. Jak jednak przypomina Focus.pl, już w 2018 roku naukowcy uzyskali dowody na istnienie podziemnego zbiornika wodnego na Marsie o szerokości 20 kilometrów, ulokowanego 1,5 kilometra pod ziemią. Ich zdaniem to właśnie na południowym biegunie Marsa znajduje się woda w stanie ciekłym. Ta teoria miała jednak wielu przeciwników, którzy uważają, że jest to niemożliwe ze względu na zbyt niskie ciśnienie. W 2020 roku ogłoszono jednak ponownie, że na Marsie znajduje się cała sieć podziemnych jezior i właśnie odkryto trzy z nich. Potwierdzono również istnienie czwartego, o którym mówiło się w 2018 roku.
Istnienie pojedynczego jeziora subglacjalnego można przypisać warunkom doraźnym, takim jak obecność wulkanu pod pokrywą lodową, lub innej sytuacji unikalnej dla konkretnego miejsca, w którym znaleźliśmy pierwsze jezioro subglacjalne – twierdzi geofizyk Elena Pettinelli z Uniwersytetu Roma Tre w rozmowie z ScienceAlert. (Focus.pl)
Pierwsze marsjańskie jezioro subglacjalne odkryto za pomocą urządzenia Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS). Stosowana jest w nim technologia, za pomocą której wyszukiwanie są również jeziora subglacjalne na Antarktydzie. Polega ona na odbijaniu fal radiowych od powierzchni i mierzenia echa. Zmiany w sygnale umożliwiają scharakteryzowanie topografii terenu. Woda w stanie ciekłym odbija te fale w charakterystyczny sposób.
Punkt zamarzania wody na Marsie
Dlaczego naukowcy uważają, że odkryta woda na Marsie jest w stanie ciekłym? Twierdzą, że jest ekstremalnie słona i to właśnie sole chemiczne w wodzie obniżają jej punkt zamarzania (freezing point). Jak wynika z przeprowadzonych eksperymentów, woda o tak ekstremalnym zasoleniu może pozostać w stanie ciekłym nawet przy temperaturze -123 stopni Celsjusza.


Skoro są podziemne jeziora, to zapewne jest także życie na Marsie, choć raczej jest to życie mikrobiologiczne. Naukowcy chcieliby teraz wysłać na Czerwoną Planetę lądowniki, wyposażone w narzędzia do prowadzenia monitoringu sejsmicznego, w celu zbadania zbiorników. Problemem są jednak gigantyczne koszty i czasochłonność projektu.
Historia Marsa i zabójcze odkrycie
BBC przypomina, że miliardy lat temu woda na Marsie była powszechna na jego powierzchni, płynęły tam rzeki i było mnóstwo jezior. Wraz z utratą atmosfery nie mogła jednak utrzymać się na powierzchni w stanie ciekłym. Dr Roberto Orosei z włoskiego National Institute of Astrophysics in Bologna zwraca uwagę, że jeśli woda przetrwała pod powierzchnią planety, to musi być tam od bardzo dawna, a może nawet od początku jej istnienia. Byłaby to niezwykła skarbnica wiedzy o Marsie.
Liczne źródła podają, że Mars był kiedyś ciepłą planetą, choć nie jesteśmy w stanie określić jaka dokładnie panowała tam temperatura. Wiadomo, że jednak że doszło do klimatycznej katastrofy i Czerwona Planeta zamieniła się w mroźne pustkowie. Temperatura na Marsie waha się, w zależności od miejsca i pory roku, od -140 do nawet 20 stopni Celsjusza.
Temperatura panująca na Marsie jest na tyle niska, aby doprowadzić do zamarznięcia słodkiej wody. W 2018 roku zespół badawczy oszacował, że znalezione wówczas jezioro będzie miało temperaturą około -68,15 stopni Celsjusza, a sól obniża temperaturę zamarzania wody – wyjaśnia Focus.pl
Czy jednak powinniśmy szukać życia na Marsie? Astrobiolog Samantha Rolfe z Uniwersytetu w Hertfordshire ostrzega, że pojawienie się człowieka na Czerwonej Planecie jest ogromnym zagrożeniem dla potencjalnie istniejących tam organizmów. Możliwe, że życie będzie tam istniało do momentu aż je znajdziemy…
Źródło zdjęcia:
- Podziemny wodospad na Marsie odkryty przez MARSIS: Facebook/Chromography
- Życie na Marsie – podziemne jeziora pod powierzchnią Czerwonej Planety to żywa historia Marsa?: Colin Behrens z Pixabay