Życie na Marsie - podziemne jeziora pod powierzchnią Czerwonej Planety to żywa historia Marsa?

Życie na Marsie istnieje? Odkryto podziemne jeziora na Czerwonej Planecie

Życie na Marsie istnieje? To możliwe, choć zapewne wygląda inaczej niż sobie wyobrażamy. Naukowcy odkryli ekstremalnie słone jeziora na Marsie i twierdzą, że prawdopodobnie kwitnie w nich życie mikrobiologiczne. Lepiej jednak dla tych mikroorganizmów, byśmy ich nigdy nie odkryli…

Życie na Marsie to niekoniecznie scenariusz science fiction. Naukowcy z Uniwersytetu Roma Tre w Rzymie ogłosili, że na Marsie istnieje ukryta sieć jezior. Są pewni, że pod powierzchnią Marsa znajduje się woda w stanie ciekłym, chociaż te jeziora prawdopodobnie są ekstremalnie słone. Mają nadzieję, że istnieje tam życie mikrobiologiczne, które było w stanie przystosować się do takich warunków. Pod powierzchnią planety miałoby większeszanse na przetrwanie, ponieważ byłoby chronione przez zabójczym promieniowaniem kosmicznym.

Podziemne jeziora i woda na Marsie

Zdjęcia Marsa pokazują Czerwoną Planetę jako martwą pustynię. Jak jednak przypomina Focus.pl, już w 2018 roku naukowcy uzyskali dowody na istnienie podziemnego zbiornika wodnego na Marsie o szerokości 20 kilometrów, ulokowanego 1,5 kilometra pod ziemią. Ich zdaniem to właśnie na południowym biegunie Marsa znajduje się woda w stanie ciekłym. Ta teoria miała jednak wielu przeciwników, którzy uważają, że jest to niemożliwe ze względu na zbyt niskie ciśnienie. W 2020 roku ogłoszono jednak ponownie, że na Marsie znajduje się cała sieć podziemnych jezior i właśnie odkryto trzy z nich. Potwierdzono również istnienie czwartego, o którym mówiło się w 2018 roku.

Istnienie pojedynczego jeziora subglacjalnego można przypisać warunkom doraźnym, takim jak obecność wulkanu pod pokrywą lodową, lub innej sytuacji unikalnej dla konkretnego miejsca, w którym znaleźliśmy pierwsze jezioro subglacjalne – twierdzi geofizyk Elena Pettinelli z Uniwersytetu Roma Tre w rozmowie z ScienceAlert. (Focus.pl)

Pierwsze marsjańskie jezioro subglacjalne odkryto za pomocą urządzenia Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS). Stosowana jest w nim technologia, za pomocą której wyszukiwanie są również jeziora subglacjalne na Antarktydzie. Polega ona na odbijaniu fal radiowych od powierzchni i mierzenia echa. Zmiany w sygnale umożliwiają scharakteryzowanie topografii terenu. Woda w stanie ciekłym odbija te fale w charakterystyczny sposób.

Punkt zamarzania wody na Marsie

Dlaczego naukowcy uważają, że odkryta woda na Marsie jest w stanie ciekłym? Twierdzą, że jest ekstremalnie słona i to właśnie sole chemiczne w wodzie obniżają jej punkt zamarzania (freezing point). Jak wynika z przeprowadzonych eksperymentów, woda o tak ekstremalnym zasoleniu może pozostać w stanie ciekłym nawet przy temperaturze -123 stopni Celsjusza.

Życie na MArsie - podziemny wodospad na Marsie odkryty przez MARSIS
Podziemny wodospad na Marsie odkryty przez MARSIS w 2018 roku

Skoro są podziemne jeziora, to zapewne jest także życie na Marsie, choć raczej jest to życie mikrobiologiczne. Naukowcy chcieliby teraz wysłać na Czerwoną Planetę lądowniki, wyposażone w narzędzia do prowadzenia monitoringu sejsmicznego, w celu zbadania zbiorników. Problemem są jednak gigantyczne koszty i czasochłonność projektu.

Historia Marsa i zabójcze odkrycie

BBC przypomina, że miliardy lat temu woda na Marsie była powszechna na jego powierzchni, płynęły tam rzeki i było mnóstwo jezior. Wraz z utratą atmosfery nie mogła jednak utrzymać się na powierzchni w stanie ciekłym. Dr Roberto Orosei z włoskiego National Institute of Astrophysics in Bologna zwraca uwagę, że jeśli woda przetrwała pod powierzchnią planety, to musi być tam od bardzo dawna, a może nawet od początku jej istnienia. Byłaby to niezwykła skarbnica wiedzy o Marsie.

Liczne źródła podają, że Mars był kiedyś ciepłą planetą, choć nie jesteśmy w stanie określić jaka dokładnie panowała tam temperatura. Wiadomo, że jednak że doszło do klimatycznej katastrofy i Czerwona Planeta zamieniła się w mroźne pustkowie. Temperatura na Marsie waha się, w zależności od miejsca i pory roku, od  -140 do nawet 20 stopni Celsjusza.

Temperatura panująca na Marsie jest na tyle niska, aby doprowadzić do zamarznięcia słodkiej wody. W 2018 roku zespół badawczy oszacował, że znalezione wówczas jezioro będzie miało temperaturą około -68,15 stopni Celsjusza, a sól obniża temperaturę zamarzania wody – wyjaśnia Focus.pl

Czy jednak powinniśmy szukać życia na Marsie? Astrobiolog Samantha Rolfe z Uniwersytetu w Hertfordshire ostrzega, że pojawienie się człowieka na Czerwonej Planecie jest ogromnym zagrożeniem dla potencjalnie istniejących tam organizmów. Możliwe, że życie będzie tam istniało do momentu aż je znajdziemy…

Źródło zdjęcia:

  • Podziemny wodospad na Marsie odkryty przez MARSIS: Facebook/Chromography
  • Życie na Marsie – podziemne jeziora pod powierzchnią Czerwonej Planety to żywa historia Marsa?: Colin Behrens z Pixabay
Zupki chińskie i ich skład to szybki przepis na zniszczenie sobie zdrowia Previous post Zupki chińskie bez tajemnic – skład i wpływ na zdrowie [WIDEO]
Szczepionka na COVID-19 to nie koniec pandemii? Naukowcy mają pesymistyczne prognozy Next post Szczepionka na COVID-19 nie zatrzyma pandemii? Naukowcy przewidują problemy