Ile osób naprawdę zachorowało w Polsce na COVID-19? ICM UW podaje zaskakujące dane

Ile osób naprawdę zachorowało w Polsce na COVID-19 od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2? Eksperci przekazali nowe informacje i twierdzą, że dane podane przez Ministerstwo Zdrowia są mocno zaniżone.

Od momentu, gdy w Polsce zaatakował koronawirus SARS-CoV-2, zdiagnozowano w sumie 2 456 709 zakażeń COVID-19 (6% społeczeństwa). Zespół ekspertów z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW pod kierunkiem dr. Franciszka Rakowskiego z Zespołu Modelu Epidemiologicznego podaje natomiast, że Ministerstwo Zdrowia przekazuje zaniżone dane. Jak wynika z nowych modeli matematycznych, na koronawirusa zachorowało w Polsce już 23-33% społeczeństwa.

COVID-19 w Polsce. Ile zakażeń od początku epidemii?

Dr Franciszek Rakowski z ICM UW, którego zespół sporządził wspomniane modele, podkreśla, że największy wpływ na prognozy „miała niepewność związana z tzw. Dark figure”. Jest to odsetek osób, które przeszły COVID-19, ale nie zostały zarejestrowane w systemie.

Dr Franciszek Rakowski podkreśla, że „dark figure” jest kluczowe w predykcjach, ponieważ każda osoba zakażona w trakcie infekcji zakaża innych, a jeśli te osoby nie trafią do systemu, ich infekcji nie można uwzględnić w modelu przebiegu epidemii.

Po drugie już po przejściu choroby takie osoby nie są podatne na kolejne zakażenia. Także to ma wpływ na dynamikę szerzenia się epidemii i również powinno być ujęte w modelu – wyjaśnia zdrowie.radiozet.pl

Dr Rakowski twierdzi, że na świecie zakłada się, że aby obliczyć tę „ciemną liczbę” zakażeń, liczbę oficjalnie zarejestrowanych przypadków trzeba pomnożyć o wskaźnik, który wynosi, według różnych szacunków, między 4 a 8. Zwrócił również uwagę, że w Polsce od początku pandemii nie prowadzono systematycznych badań przesiewowych, więc nie wiemy u jakiego odsetka populacji wytworzyły się przeciwciała. Sugeruje, że jeśli dojdzie do kolejnej epidemii, konieczne jest systematyczne przesiewowe badanie przeciwciał.

Aby skuteczniej prognozować rozwój pandemii, kluczowy jest też monitoring sekwencji wirusów. To dwie kluczowe dane, które powinny być badane w trybie ciągłym – apeluje dr Franciszek Radkowski. (zdrowie.radiozet.pl)

Realna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Ile osób przeszło COVID-19?

Również zdaniem dr Jacka Krajewskiego, Prezesa Porozumienia Zielonogórskiego, oficjalnie podawane dane są zaniżone. W programie WP Newsroom stwierdził, że „realnie w Polsce zakażać się może nawet 100 tys. osób dziennie„.Zakłada, że każda z nich zakaża kolejne 4-8 osób. Podkreśla, że są to dane przypuszczalne, bo „część ludzi przechodzi zakażenie bezobjawowo, albo wykazuje objawy na tyle łagodne i banalne, że nawet nie pomyśli o udaniu się do lekarza.

Jeśli teraz mamy 12 tys. zakażeń oficjalnie, to realnie zakażonych może być od 50 do nawet 100 tys. dziennie. Można jednak założyć, że osoba zakażona zanim się zorientuje, że jest chora, zakaża połowę osób, z którymi miała kontakt – twierdzi dr Jacek Krajewski.

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa natomiast, że realna liczba zakażonych jest 4-5 razy większa, niż podaje Ministerstwo Zdrowia w codziennych raportach.

Różnica jest taka, że w Polsce sztucznie wypłaszcza się wzrost epidemii poprzez ograniczanie liczby wykonywanych testów – twierdzi dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Warto również przypomnieć, iż w październiku 2020 roku epidemiolodzy prognozowali, że „do połowy marca przyszłego roku aż 54 proc. populacji już przejdzie zakażenie koronawirusem” i już wtedy twierdzili, że zakażenie COVID-19 przeszło nawet 1,6 mln osób. Dziennik Gazeta Prawna w listopadzie twierdził, że realna liczba chorych, również tych niewykrytych testami, może wynieść między 200 a 300 tys. 

Źródło zdjęcia:

  • COVID-19 w Polsce. Ile osób zachorowało od początku epidemii koronawirusa?: Tumisu z Pixabay