Koronawirus SARS-CoV-2 to nie jedynie zagrożenie epidemiczne w Europie. Na Starym Kontynencie pojawiła się bowiem małpia ospa, czyli infekcja odzwierzęca dająca objawy podobne do zwykłej ospy. Czy grozi nam afrykańska epidemia?
Małpia ospa (ang. monkeypox) jest już w Europie. Przypadek odnotowano w 2019 roku m.in. w Londynie. Infekcję afrykańskim wirusem zdiagnozowano u pacjenta, który wrócił z Nigerii do Wielkiej Brytanii. Został hospitalizowany w Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust. W 2018 roku małpią ospę stwierdzono u Nigeryjczyka, który przyleciał do Kornwalii. Public Health England (PHE) określa zagrożenie wybuchem epidemii małpiej ospy jako niskie. Przypomina jednak, że epidemia tej choroby wybuchła w 2017 roku w Nigerii.
Warto dodać, że w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie choroba występuje endemicznie, w 2018 r. potwierdzono 14 zachorowań w Republice Środkowoafrykańskiej, w 2017 r. 88 zachorowań w Kongo, ponad 100 w Nigerii; w Demokratycznej Republice Konga od lat 70. XX wieku każdego roku wśród ludności miejscowej raportuje się kilkaset zachorowań.
Małpia ospa – zakażenie, objawy, śmiertelność
Jak czytamy na portalu medycynatropikalna.pl, małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą (zoonoza). Wywołuje ją wirus z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki) oraz rzadziej małpy. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez ugryzienie lub kontakt z wydzielinami chorego zwierzęcia (krew, płyny ustrojowe).
Chorzy cierpią z powodu takich dolegliwości jak np. charakterystyczna wysypka (także z otwartymi ranami), bóle głowy, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze oraz silne zmęczenie.
Na początku u pacjentów obserwuje się podwyższenie temperatury ciała i gorączkę, silne osłabienie i ból całego ciała; na dalszym etapie zaś – stale powiększającą się wysypkę, która po 2 do 4 tygodniach może przerodzić się w wyraźne owrzodzenia z ranami. Skuteczną ochronę przed chorobą powinno zapewnić standardowe szczepienie przeciwko ospie – podaje zdrowie.radiozet.pl.
Małpia ospa na szczęście przenosi się drogą kropelkową między ludźmi jedynie w sporadycznych przypadkach. Gdy jednak pojawiła się w Europie, początkowo, ze względu na podobne objawy, sądzono, że powróciła ospa prawdziwa.
Jak przypomina amerykańskie CDC, małpią ospę po raz pierwszy zdiagnozowano w 1958 roku u małp badanych w warunkach laboratoryjnych. Pierwszy przypadek zakażenia człowieka nastąpił w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Obecnie, przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia, chorobę można pokonać już po kilkunastu dniach. U 10% pacjentów dochodzi jednak do poważnych powikłań, a naet śmierci. Zdrowie.tvn.pl podaje, że obecnie odsetek zgonów spowodowanych zakażeniem zmniejszył się do zaledwie 1,5% populacji.
First Case of Monkey Pox at Saint Luke’s Hospital, Uyo.
Opublikowany przez Sitippe Niedziela, 8 października 2017
WHO: nadciąga choroba X. Wirus jeszcze nie istnieje, ale szczepionka powstaje
Celine Dion chora. Czym jest “zespół sztywnego człowieka”?
Małpia ospa rasistowska. WHO zmienia nazwę choroby
Ten zasr***y wiktoriański Londyn. Cholera, doktor John Snow i historia epidemiologii
Kto nie powinien jeść pomidorów? Przeciwskazania
Co powoduje raka? Rakotwórcze produkty i czynniki w diecie
Skąd się biorą kamienie nerkowe i jak im zapobiegać?
Źródło zdjęcia:
- Celine Dion chora na zespół sztywnego człowieka: YouTube/Celine Dion - screen
- małpia ospa małpa: Wikimedia Commons/ Sharp Photography, sharpphotography
- Doktor John Snow, cholera, wiktoriański Londyn – niezwykłe historia medycyny zakażnej: Wikimedia Commons
- Pomidory to nie dla każdego zdrowe warzywa. Kto nie powinien jeść pomidorów i jakie są przeciwskania? Informacje i przeciwskazania: LoggaWiggler from Pixabay
- POMAGAMY TOSI! Zespół Angelmana – czym jest choroba wesołej marionetki u dzieci? Jakie są objawy i leczenie tej rzadkiej choroby genetycznej?: ZBIÓRKA DLA TOSI
- Co powoduje raka w diecie i jakie są czynniki rakotwórcze? Oto najbardziej szkodliwe jedzenie: Ray Shrewsberry • Likes 💙 Donations-Appreciated from Pixabay
- Skąd się biorą kamienie nerkowe i jak zapobiegać kamicy nerkowej? Jaka dieta? Najważniejsze informacje: Wikimedia Commons/Jacek Proszyk/Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
- Małpia ospa w Europie – objawy choroby przypominają zwykłą ospę: Wikimedia Commons/Centers for Disease Control and Prevention, part of the United States Department of Health and Human Services
3 thoughts on “Małpia ospa w Europie. Czy grozi nam afrykańska epidemia?”
Comments are closed.