Koronawirus z kosmosu - czym jest panspermia?

Nowy wirus RmYN02. Odkryli “krewniaka koronawirusa”

Pandemia koronawirusa wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Tymczasem naukowcy ogłosili, że został odkryty nowy wirus RmYN02, który przenoszą nietoperze. Czy jest niebezpieczny dla człowieka i czy wybuchnie nowa epidemia?

Koronawirusy pochodzące od nietoperzy bada się w Chinach od wielu lat, m.in. w laboratorium w Wuhan. Jak podaje wiele źródeł, to właśnie Instytut Wirusologii w Wuhan wypuścił na świat patogen SARS-CoV-2. „Dla dobra nauki” nie przerwano jednak badań nietoperzy. Czy nowy wirus RmYN02 okaże się zagrożeniem, czy wybawieniem?

Nowy wirus RmYN02 – grozi nam epidemia?

Badacze z Chin i Australii ogłosili, że został odkryty nowy wirus, który nazwano RmYN02. Wykryto go w jednej z 227 próbek pobranych od nietoperzy w chińskiej prowincji Junnan. Odkrycia dokonano między majem,a październikiem 2019 roku. Patogen przenoszą nietoperze z rodziny podkowcowatych, a konkretnie podkowiec malajski.

Nowy wirus RmYN02
Nietoperz z grupy podkowcowatych

Naukowcy twierdzą, że to ważne odkrycie, ponieważ udowadnia, iż wirusy naturalnie ewoluują. RmYN02 ma obalić teorie spiskowe o genetycznym modyfikowaniu wirusów w celu stworzenia broni biologicznej.

Jak pisze “South China Morning Post”, potwierdzono, że RmYN02 to bliski krewny koronawirusa SARS-CoV-2. Wyniki badań i więcej informacji o wirusie zostanie wkrótce opublikowanych na łamach czasopisma “Current Biology”. Jednak naukowcy już teraz uspokajają, że nowy wirus nie posiada ważnej części genomu SARS-CoV-2, który pomaga mu wiązać się z ludzkimi komórkami. 

Odkąd został odkryty wirus SARs-CoV-2 pojawiło się dużo błędnych podejrzeń o laboratoryjnych pochodzeniu i sztucznych modyfikacjach – twierdzi mikrobiolog Weifeng Shi z Shandong First Medical University.

Wirusy, nietoperze i badania

Badania nietoperzy z pewnością będą kontynuowane. Wirusololog Shi Zhengli zatrudniona w laboratorium w Wuhan i kierująca tamtejszym Emerging Infectious Diseases Center ostrzega, że odmian koronawirusa u nietoperzy może być nawet 5000 i każda z nich może wywołać kolejną pandemię. Jej zdaniem „musimy znaleźć niebezpieczne wirusy, zanim one znajdą nas.”

Źródło zdjęcia:

  • Nietoperz z grupy podkowcowatych: Wikimedia Commons/Lylambda (lylambda@gmail.com)
  • Koronawirus z kosmosu – czym jest panspermia?: Gerd Altmann from Pixabay
Śmierć Hitlera - czy przeżył wojnę? Previous post Śmierć Hitlera – popełnił samobójstwo czy przeżył wojnę?
Choroba Kawasakiego - objawy, przebieg, informacje Next post Choroba Kawasakiego i PIMS-TS. Co naprawdę atakuje dzieci? [WIDEO]