Ospa prawdziwa. Chore dziecko z Bangladeszu

Ospa prawdziwa wróci? PRZYPADKIEM znaleźli fiolki z wirusem

Ospa prawdziwa (czarna ospa) powróci? Ujawniono, że pracownik laboratorium firmy Merck znalazł podczas sprzątania lodówek kilka fiolek, które miały zawierać wirusa ospy prawdziwej. Sprawa została przekazana do Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Afera w USA. Jak podaje NBC News, ospa prawdziwa w fiolkach została odkryta PRZYPADKIEM przez pracownika Merck podczas sprzątania lodówek w ośrodku (30 mil od Filadelfii), gdzie przeprowadzane są badania nad szczepionkami. Rzecznik CDC w oficjalnym oświadczeniu uspokoił, że „fiolki wydają się nienaruszone”, a w sprawie zostanie przeprowadzone wnikliwe śledztwo. Przypominamy, że kilka dni temu Bill Gates ostrzegał, że terroryści mogą użyć wirusa ospy jak broni biologicznej na lotniskach.

Ospa prawdziwa w laboratorium. Nielegalne próbki wirusa w USA?

Czy ospa prawdziwa może wydostać się z laboratorium?  ,  Lokalna telewizja WPVI informuje, że potencjalnie niebezpieczne fiolki były przetrzymywane w zamrażarce, a do Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wysłano już ostrzeżenie w tej sprawie. Informacja o znalezieniu fiolek z ospą prawdziwą została potwierdzona przez Centers for Disease Control and Prevention.

Ospa prawdziwa. Wysypka u dziecka z Bangladeszu w 1973 roku
Przypadek ospy prawdziwej. Chore dziecko z Bangladeszu (rok 1973)

CDC podaje, że pracownik, który odkrył fiolki z ospą prawdziwą, był odpowiednio zabezpieczony, nosił rękawice i odpowiednią maskę. Nie ma podejrzeń, że ktokolwiek mógłby zostać narażony na zakażenia ospą prawdziwą z fiolek. Nie wiadomo ile fiolek z wirusem znajdowało się w ośrodku Merck i jakie było ich przeznaczenie.

Tylko dwa ośrodki na świecie oficjalnie mają i mogą posiadać próbki ospy prawdziwej. Są to CDC w Atlancie i jedno z rosyjskich laboratoriów. Firma Merck jeszcze nie wyjaśniła, dlaczego posiada fiolki z ospą prawdziwą – pisze  NBC News.

Warto dodać, że nie wszystkie kraje zastosowały się do Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji i gromadzenia zapasów broni bakteriologicznej (biologicznej) i toksycznej oraz ich zniszczeniu z 1972 roku. Wciąż istnieje zagrożenie użycia wirusa ospy prawdziwej jako broni biologicznej.

Szczepienia w walce z ospą prawdziwą

Przypominamy, że variola vera finalnie wyeliminowano w latach 70. i wtedy odnotowano ostatni przypadek tej choroby. Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie w 1980 roku ogłosiła, że ospa prawdziwa została ostatecznie zwalczona na całym świecie za pomocą programu szczepień. Wcześniej odnotowywano około 15 mln zakażeń i 5 mln zgonów rocznie z powodu tej choroby.

Skuteczną szczepionką przeciwko ospie prawdziwej zaczęto stosować w 1798 roku. Przez lata preparat poddawano modyfikacjom i wprowadzano do coraz szerszego użytku. Ostatecznie ospę prawdziwą całkowicie wypleniono w 1980 roku – podaje Medonet.pl.

Objawy i powikłania po ospie prawdziwej

Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny, ospa prawdziwa to ciężko przebiegająca, wirusowa choroba zakaźna o wysokiej śmiertelności. Typowe objawy to przede wszystkim wysypka na całym ciele, która pojawia się po 2-4 dniach gorączki. W końcowej fazie choroby krosty pokrywają się strupami, po odpadnięciu których pozostają trwałe, szpecące blizny.

Główne powikłania po ospie prawdziwej to zapalenie rogówki, zapalenie mózgu, zakażenie wirusem krowianki.

Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Przeniesienie choroby następuje najczęściej drogą kropelkową w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym człowiekiem lub pośrednio – przez kontakt ze skażonymi przedmiotami (np. koce, ubrania). Chory jest zakaźny od momentu pojawienia się pierwszych zmian na skórze i błonach śluzowych, aż do momentu całkowitego odpadnięcia strupów (strupy zawierające wirusa są także zakaźne). Okres ten wynosi z reguły około 3 tygodni – podaje GIS.

Źródło zdjęcia: