Rosyjska szczepionka na COVID-19 - czy EpiVacCorona jest bezpieczna i skuteczna?

Druga szczepionka na COVID-19 zarejestrowana w Rosji. Testy na politykach

Kiedy powstanie i trafi na rynek szczepionka na COVID-19? WHO robi co może, a tymczasem prezydent Putin ogłosił, że Rosja zarejestrowała już drugą szczepionkę na koronawirusa o nazwie EpiVacCorona. Co więcej, dał zielone światło dla trzeciej, która ma powstać w Rosji do końca 2020 roku. Ruszają testy!

Koronawirus najpierw zostanie pokonany w Rosji? To właśnie tam została zarejestrowana pierwsza szczepionka na COVID-19 Sputnik V, co do której zachodni naukowcy są sceptyczni. Na tym jednak nie koniec, bo jak informuje The Wall Street Journal, Rosjanie właśnie zarejestrowali drugą wersję szczepionki o nazwie EpiVacCorona. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że powstała ona w Vector State Virology and Biotechnology Center (nowosybirskie centrum VECTOR), gdzie niegdyś Sowieci pracowali nad bronią biologiczną. The Moscow Times przypomina, że trzymane są tam próbki wirusa Eboli i czarnej ospy.

Na tym jednak nie koniec, bo trzecia wersja szczepionki na koronawirusa ma zostać stworzona w centrum im. Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk i zarejestrowana już w grudniu 2020 roku

EpiVacCorona – rosyjska szczepionka na COVID-19

Szczepionka EpiVacCorona lada moment zacznie być produkowana i początkowo zostanie stworzonych 60 000 dawek specyfiku. Rosyjscy naukowcy obiecują, że zawarte w szczepionce fragmenty wirusa (synthetic peptide antigens) dosłownie wytrenują układ odpornościowy do walki z COVID-19. Jak zwraca uwagę wsj.com, Rosjanie nie udostępnili danych z pierwszych testów nowej szczepionki.

Niedawno Wojciech Cejrowski zaapelował, by ewentualną szczepionkę na koronawirusa testować na politykach, bo jeśli okaże się szkodliwa, to nikt nie będzie po nich płakać. Zapewne teraz zapała miłością do Rosji, bo jak ujawnia The Moscow Times, w ramach testu szczepionkę EpiVacCorona przyjęły już wicepremier Tatyana Golikova i szefowa rosyjskiego organu weterynaryjnego Rosselchozonadzor Anna Popova. Nie wiadomo, czy same zgłosiły się na ochotniczki.

Naukowcy z Vector Center chcą teraz przeprowadzić testy kliniczne na ok. 40 tys. ochotników. Osobne testy i badania zostaną przeprowadzone na 150 osobach mających więcej niż 60 lat – informuje The Wall Street Journal.

Rosyjska szczepionka na koronawirusa Sputnik V

Pierwsza rosyjska szczepionka na COVID-19 została zarejestrowana już w sierpniu i nazwała się Sputnik V. Zatwierdzono ją po przetestowaniu zaledwie na 76 osobach. Wiele krajów nie wierzy w skuteczność szczepionki Sputnik V, ale mimo to chętnych na specyfik nie brakuje. Rosja podpisała już umowy na produkcję i testy z Indiami, Brazylią i Meksykiem.

Będziemy kontynuowali współpracę z naszymi zagranicznymi partnerami, by promować rosyjską szczepionkę na świecie  – powiedział Putin. (The Wall Street Journal)

WHO i szczepionka na koronawirusa

Co na to Światowa Organizacja Zdrowia? Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zapewnia, że pierwsza skuteczna szczepionka na COVID-19 powstanie w ramach programu COVAX i apeluje o wpłacanie pieniędzy na ten projekt. Mówił już nawet o wyszczepieniu 95% populacji, co zapewni pełną ochronę przed koronawirusem.

Źródło zdjęcia: