Kamienie nerkowe to prawdziwa współczesna plaga. Szacuje się, że kamica nerkowa dotyka nawet 5-10% populacji światowej. Aby zapobiegać kamicy nerkowej, konieczna jest jednak wiedza skąd się biorą kamienie nerkowe. Oto najważniejsze informacje o kamieniach moczowych.
Kamienie nerkowe (moczowe) to złogi, które tworzą się w nerkach (zazwyczaj w kielichach lub miedniczce nerkowej) i układzie moczowym. Powodują one chorobę określają jako kamica nerkowa. Ta bolesna dolegliwość i atak kolki nerkowej może dotknąć każdego z nas, ale nie jesteśmy na nią skazani. Warto poznać swojego wroga i wiedzieć skąd się biorą kamienie moczowe oraz jakie są sposoby zapobiegania kamicy nerkowej.
Skąd się biorą kamienie nerkowe i jak zapobiegać kamicy nerkowej?
Ze związków chemicznych takich jak fosforan wapnia, szczawian wapnia, kwas moczowy, cystyna, krzemiany, struwit wytrącają się drobne kryształki, które zaczynają się ze sobą łączyć w złogi, obrastają osadem i nie zostają rozpuszczone. Kamienie nerkowe powstają w nerkach, moczowodzie lub pęcherzu moczowym. Mogą osiągać szokujące rozmiary. Największy do tej pory kamień moczowy osiągnął wagę blisko 2 kg i miał w najszerszym miejscu 13 cm.
Jak doprecyzowuje EMC Instytut Medyczny SA, do powstania kamieni nerkowych dochodzi, gdy mocz przesycony jest wspomnianymi związkami chemicznymi. Jako powody wytrącania się złogów w nerkach podaje się m.in. nieprawidłowe pH moczu (zbyt zasadowe lub zbyt kwaśne), infekcja moczu, zastój moczu, nieprawidłowy odpływ moczu, brak lub zbyt mała obecność związków blokujących powstawanie złogów w moczu (np. magnezu lub cytrynianów) oraz nadmierne zagęszczenie moczu (jest ono efektem przyjmowania za małej ilości płynów).
Do powstania kamieni w nerkach mogą się przyczynić np. stosowanie niektórych leków, duża zawartość szczawianów w diecie, dieta bogatobiałkowa, picie zbyt małej ilości wody oraz picie wysokozmineralizowanej wody.
Krystalizacji sprzyjają: nieprawidłowa dieta, niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów, klimat, choroby towarzyszące, stosowane leki oraz uwarunkowania genetyczne.Na chwilę obecną nie znamy mechanizmu wytrącania kryształów CaP w świetle cewek nefronu. Badania eksperymentalne wskazują, że czynniki będące promotorami krystalizacji wydzielane są z obszarów rąbka szczoteczkowego w wyniku peroksydacji lipidów spowodowanej wolnymi rodnikami. Wynika z tego, że powstawanie złogów CaP może mieć stosunkowo zróżnicowane podłoże – wyjaśnia Przegląd Urologiczny.
Ze względu na związki chemiczne, z których powstają, wyróżnia się następujące kamienie nerkowe:
- fosforanowo-wapniowe,
- szczawianowo-wapniowe,
- struwitowe,
- cystynowe,
- moczanowe,
- mieszane
Złogi w nerkach przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów. U części osób pojawiają się one raz w życiu, zaś niekiedy nawracają. Powołując się na statystyki, można stwierdzić, że w ciągu 10 lat od wystąpienia pierwszego ataku kolki nerkowej, dolegliwości pojawiają się ponownie u 50% chorych – podaje EMC Instytut Medyczny SA.
Kamienie nerkowe i dieta. Zabójcza czarna herbata i szczawiany
Osoby, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej lub chorowali na nią w przeszłości, powinny stosować codzienne działania profilaktyczne, aby uniknąć powstania kamieni moczowych. Przede wszystkim, konieczne jest picie codziennie dużej ilości wody, a szczególnie szklanki wody przed położeniem się spać oraz po każdym oddaniu moczu.
Koniecznie należy zmniejszyć spożycie soli kuchennej i ograniczyć stosowanie gotowych mieszanek przypraw. Ważna jest także codzienna aktywność fizyczna oraz odpowiednio dopasowana dieta biorąca pod uwagę substancję z jakiej zbudowane są nasze kamienie. Warto wiedzieć, że np. czarna herbata zawiera największą zawartością szczwianów, przyczyniających się do powstawania kamicy nerkowej.
Jak podkreśla „Przegląd Urologiczny”, czynniki ryzyka powstania kamieni, a także leczenie zapobiegawcze powinny być ustalane w sposób indywidualny dla poszczególnych pacjentów. Konieczne jest najpioerw określenie substancji, z której zbudowany jest kamień.
Sukces polskich lekarzy. „Operacja serca dziecka jak lądowanie na Księżycu
Syropy na kaszel zabiły 300 dzieci. Śledztwo WHO
Szczepionka na raka. Powstaje innowacyjna terapia
Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają czym to grozi
Celine Dion chora. Czym jest „zespół sztywnego człowieka”?
Pele wydał oświadczenie. Jednak nie ma opieki paliatywnej?
Małpia ospa rasistowska. WHO zmienia nazwę choroby
Problemy ze słuchem zwiastują demencję? Nowe badania
Źródło zdjęcia:
- Syrop na kaszel zabił 300 dzieci. WHO prowadzi śledztwo ws. działań producentów leków: Pexels/cottonbro studio
- Szczepionka na raka – przełom w medycynie jest bliski?: Pexels/Pixabay
- Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają: Pexels/ROMAN ODINTSOV
- Celine Dion chora na zespół sztywnego człowieka: YouTube/Celine Dion - screen
- Pele wydał oświadczenie o swoim stanie zdrowia: YouTube/Sky Sports Retro - screen
- małpia ospa małpa: Wikimedia Commons/ Sharp Photography, sharpphotography
- Problemy ze słucham zwiastują objawy demencji?: Pexels/Andrea Piacquadio
- Skąd się biorą kamienie nerkowe i jak zapobiegać kamicy nerkowej? Jaka dieta? Najważniejsze informacje: Wikimedia Commons/Jacek Proszyk/Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.