Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają

Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają czym to grozi

Zabierasz telefon komórkowy do toalety? Gastroenterolodzy ostrzegają, że ten trend może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia, m.in. doprowadzić do zakażenia bakteryjnego i hemoroidów.

Telefon zabierany do toalety staje się plagą. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę PR Newswire na zlecenie NordVPN, aż 73 proc. osób korzysta z telefonu w toalecie. Najczęściej robią to młode osoby w wieku 18-29 lat. Jednak np. oglądanie YouTube’a, sprawdzanie poczty i scrollowanie Instagrama podczas „dwójeczki”, może się skończyć zakażeniem, zaparciami i hemoroidami.

Telefon w toalecie? Lelakrze biją na alarm!

Po pierwsze, to niehigieniczne. Gastroenterolodzy ostrzegają, że przenosimy bakterie i drobnoustroje na ekran telefonu komórkowego. Najwięcej bakterii zatrzymuje też etui telefonu, zatrzymując np. bakterie E. Coli. A później telefon przykładamy do twarzy, albo używamy go jedząc chipsy i…

Eksperci sugerują, że jeśli już nie potrafimy obyć się bez telefonu w toalecie, to powinniśmy go zdezynfekować „po akcji”. Oczywiście o myciu rąk chyba nie trzeba przypominać?

Przypominamy, że telefon komórkowy jest brudniejszy niż toaleta. Znaleźć możemy na nim m.in. paciorkowce, bakterie kałowe i gronkowce.

Wspomniane badanie wykazało rekord zabrudzenia urządzenia (sprawdzane były smartfony, tablety i klawiatury komputera) – 600 jednostek gronkowca na iPadzie. Jak zwraca uwagę Hello Zdrowie, “gdybyśmy tyle samo znaleźli na dłoniach pracownika zakładu produkującego żywność, musiałby on zostać zwolniony”.

Po drugie, używając telefonu w toalecie, spędzamy tam więcej czas. A to z kolei może prowadzić do zaparć, a nawet przyczynić się do powstawania hemoroidów. Używając telefonu załatwiając „dwójeczkę”, zmieniamy postawę ciała na taką, która jest niekorzystana dla zdrowia podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Zbyt długie siedzenie w toalecie negatywnie wpływa też na perystaltykę jelit, prowadząc do zaparć.

“Nawet jeśli się nie napinasz, tylko po prostu siedzisz i myślisz o czymś innym, to na żyły wciąż wywierany jest pewien nacisk. To właśnie ten nacisk może przyczynić się do powstawania hemoroidów  – tłumaczy specjalista. (Poradnik Zdrowie)

Co ciekawe, Polska zajęładrugie miejsce pod względem liczby osób, które zadeklarowały, że korzystają z WC z telefonem w ręku.

Źródło: Poradnik Zdrowie

Źródło zdjęcia:

Wulkan Yellowstone - wybuch? Nowe informacje i badania Previous post Wulkan Yellowstone: 2 razy więcej magmy niż sądzono
Neuralink i testy na zwierzętach. Elon Musk zapowiada bezpieczną technologię Next post Musk przyspiesza testy Neuralink. “Zwierzęta giną setkami”