Tulawirus zdiagnozowany u człowieka. W Niemczech odnotowano pierwszy na świecie przypadek zakażenia tym podgatunkiem wirusa występującej u myszy polnych. Hantawirusy stają się coraz poważniejszym zagrożeniem w Niemczech.
Tulawirus, występujący głównie u myszy polnych, po raz pierwszy w historii zdiagnozowany jako przyczyna choroby u człowieka. Molekularne dowody biologiczne patogenu, który należy do hantawirusów, zostały dostarczone przez naukowców z Instytutu Friedricha Loefflera (FLI) na wyspie Riems (Meklemburgia-Pomorze Przednie) i Charité w Berlinie. Mężczyzna trafił w Niemczech do szpitala z ostrą niewydolnością nerek.
Tulawirus i zakażenie u człowieka
U mężczyzny potwierdzono chorobę hantawirusową, choć początkowo nie udawało się ustalić jej przyczyny. Jak opublikowano na łamach „Emerging Infectious Diseases”, w końcu zdiagnozowano zakażenie tulawirusem. Rainer Ulrich, kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego Hantawirusów u Zwierząt w FLI zwrócił uwagę, że konieczna jest kontrola populacji norników polnych w Niemczech ze względu na ich masowe rozmnażanie. Jak przypomina DW.com, w Niemczech choroby wywołane przez hantawirusy u ludzi były dotychczas przypisywane głównie wirusowi Puumala, którego nośnikami są norniki.
Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) znanych jest już kilka przypadków zakażenia ludzi tulawirusami, ale dotychczas zakażenie było jedynie pośrednio wykrywane w surowicy osoby zakażonej- pisze DW.com
Hantawirusy – objawy i leczenie
Hantawirusy są, podobnie jak koronawirus Sars-Cov-2, patogenami z grupy wirusów RNA. Przenoszą je najczęściej gryzonie takie jak np. nornica, szczury, mysz domowa, polna czy leśna. Rezerwuarem mogą być także nietoperze oraz krety. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez wdychanie powietrza zainfekowanego odchodami gryzoni, ugryzienie lub poprzez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.
Objawy zakażenia hantawirusem to np. ból głowy i kończyn, wysoka gorączka, wymioty i nudności, niewydolność nerek. Jak podaje Medonet.pl, hantawirusy powodują głównie dwa zespoły chorobowe – gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym i hantawirusowy zespół płucny. Lekarstwo i szczepionka na hantawirusa nie istnieją, leczy się jedynie objawy.
Zachorowania na gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym (HFRS) pojawiają w przypadku zakażenia następującymi rodzajami hantawirusów: wirusem Puumala (PUUV), wirusem Hantaan (HTNV), wirusem, wirusem Dobrava (DOBV) i wirusem Seoul (SEOV). Choroba może przybrać postać łagodnej nefropatii epidemicznej (NE), która jest częsta w Europie – wywołuje ją wirus PUUV. Postać cięższa, czyli HFRS, ma ostrzejszy przebieg i wyższą śmiertelność – opisuje Medonet.pl.
Hantawirusy stają się coraz poważniejszym zagrożeniem w Niemczech. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano pierwszy przypadek zakażeniem wysoko zaraźliwym wirusem SEOV. W Polsce odnotowuje się od kilku do kilkudziesięciu przypadków zakażenia hantawirusem rocznie.
Zakażenie tulawirusem to kolejna zoonoza w Niemczech w ostatnich miesiącach. W listopadzie 2020 roku naukowcy udowodnili po raz pierwszy w Niemczech transmisję ze zwierzęcia na człowieka wysoko zaraźliwego wirusa SEOV, również z gatunku hantawirusów – pisze Dw.com
Źródło zdjęcia:
- Niemcy: tulawirus od myszy polnej u człowieka. Pierwszy przypadek na świecie: Capri23auto z Pixabay