Czarna dziura stworzona przez człowieka. Spokojnie, nie grozi nam koniec świata. Naukowcy ogłosili, że udało im się uzyskać „dźwiękową czarną dziurę”, która potwierdza teorie i hipotezy Stephena Hawkinga. Czy podobne właściwości mają czarne dziury w kosmosie?
Czarna dziura stworzona w laboratorium. Badacze z Wydziału Fizyki Izraelskiego Instytut Technologii Technion ogłosili, że udało im się stworzyć „dźwiękową czarną dziurę”, która jest podobna do obiektów występujących w kosmosie. Miała średnicę 0,1 mm i składała się z 8000 atomów rubidu. Problemem był fakt, że każdy pomiar niszczył stworzony system, więc eksperyment był powtarzany aż 97 000 razy i trwał 124 dni. Wyniki badań opisano na łamach „Nature Physics”.
Dźwiękowa czarna dziura i badania naukowe
Profesor Jeff Steinhauer, który jest głównym autorem badania, podkreśla, że stworzona przez naukowców czarna dziura nie składa się z fal świetlnych, a z fal dźwiękowych. W ten sposób można było zaobserwować jak obiekt przechwytywał i dosłownie wciągał dźwięk. Udało się także prześledzić cały cykl życiowy odpowiednika czarnej dziury.
Dźwiękowa czarna dziura w pewnym momencie badania wyemitowała tak silne promieniowanie dźwiękowe, że utworzyła horyzont wewnętrzny zgodny z teorią Einsteina, w którym pochłaniany dźwięk mógł się poruszać swobodniej niż w strefie zewnętrznej (horyzont zdarzeń), ale nie mógł się już wydostać. Warto przypomnieć, że atomy rubidu poruszają się z prędkością większą, niż prędkość dźwięku, więc dźwięk nie jest w stanie dotrzeć do horyzontu zdarzeń i uciec z dziury.
Wyobraź sobie, że płyniesz pod prąd. Jeśli prąd porusza się szybciej od ciebie, nie możesz się przesuwać naprzód, jesteś spychany w tył. To właśnie dzieje się w czarnej dziurze – wyjaśnia prof. Steinhauer. (tech.wp.pl)
Czarna dziura i promieniowanie Hawkinga. Teoria potwierdzona
Co więcej, badacze potwierdzili istnienie promieniowania Hawkinga (czarne dziury emitują promieniowanie jak ciało doskonale czarne) i zarejestrowali aż 6 momentów spontanicznego promieniowania. Udało się potwierdzić, że jego temperatura oraz siła były stałe. Naukowcy są przekonani, że identyczne zjawiska zachodzą w prawdziwych czarnych dziurach, ale zwracają uwagę, że konieczne są dalsze badania.
Steinhauer w rozmowie Phys.org zwrócił uwagę, że promieniowanie Hawkinga zaczyna się tuż za horyzontem zdarzeń, gdzie nie ma niczego. Wciąż nie umiemy wyjaśnić, dlaczego takie promieniowanie emitowane jest z pustej przestrzeni.
Promieniowania Hawkinga składa się z pary fotonów. Jeden z nich wpada w czarną dziurę, drugi z niej ucieka. Dlatego też Steinhauer i jego koledzy szukali podobnych par fal dźwiękowych. Gdy już je znaleźli, musieli jeszcze określić, czy między nimi istnieje korelacja – opisuje Kopalnia Wiedzy.
Źródło zdjęcia:
- “Dźwiękowa czarna dziura” stworzona przez naukowców. Promieniowanie Hawkinga potwierdzone: 95C z Pixabay
3 thoughts on “Czarna dziura stworzona przez człowieka. Naukowcy potwierdzili teorię Stephena Hawkinga”
Comments are closed.