Elvis Worm - niezwykły robak morski

Odkryto nowego robaka morskiego. Czym jest „Elvis worm”? [WIDEO]

Zaskakujące odkrycie w Zatoce Kalifornijskiej. Naukowcy znaleźli nowe gatunki robaków morskich. Jeden z nich ze względu na swoją barwę został nazwany jak Król Rock and Rolla. Czym jest „Elvis worm”?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oznajmili na łamach „ZooKeys”, że na głębokości ok. 1 kilometra pod powierzchnią odkryli aż 4 nowe gatunki robaków morskich. Trzy z nich otrzymały nazwy na cześć swoich odkrywców. Czwarty został nazwany „Elvis worm” (P. elvisi)

Morski Elvis Presley

Nowoodkryte robaki morskie należą do rodziny Polynoidae, zwanych ”robakami skalowanymi”. Oceanograf Tamara Frank z Uniwersytetu w Fort Lauderdale na Florydzie tłumaczy, że jaskrawe i tęczowe kolory pancerza Elvisa przypominały jej cekiny noszone przez Króla Rock and Rolla. Na takiej głębokości nie są jednak widoczne dla innych stworzeń. P. elvisi posiada natomiast specjalne łuski, które chronią go i pozwalają przetrwać w trudnych warunkach.

Jedne z najpiękniejszych kolorów w królestwie zwierząt ma istota, która nie posiada oczu i żyje w mroku, gdzie nie dochodzi światło słoneczne – pisze insidescience.org.

Poza Elvisem zostały odkryte następujące robaki morskie:        

  • Peinaleopolynoe goffrediae (biolog Shana Goffredi)
  • P. mineoi (biotechnolog Chrysa Mineo)
  • P. orphanae (geobiolog Victoria Orphan)
Elvis worm
Nowe gatunki morskich robaków

Nowe gatunki robaków morskich – Elvis żyje w morzu!

Jak podaje „Inside Science”, nowe gatunki odkryto w pobliżu zwłok wielorybów i innej zatopionej materii organicznej. P. orphanae spotkano także przy kominach hydrotermalnych.

Naukowcy zwracają uwagę na strukturę wewnętrzną tych istot i niezwykle złożone płuca. Podejrzewają, że to efekt ewolucji w celu przetrwania w środowisku, gdzie jest bardzo niski poziom tlenu. Sądzą również, że chociaż te morskie robaki nie mają oczu, to potrafią wyczuć światło w jakiś inny sposób.

Życie bez oczu

Źródła tłumaczą, że w takim środowisku oczy są „metabolicznie zbyt drogie” i nie są konieczne do przetrwania. Frank dodaje, że w głębinach, w których żyje „robak Elvis”, głównym źródłem światła jest bioluminescencja ciał zwierząt. Przykładowo, świecą niektóre ryby lub „błyszczy” poruszany plankton.

W przypadku Elvisa, występuje iryzacja, czyli zjawisko polegające na powstawaniu tęczowych barw w wyniku interferencji światła białego odbitego od przezroczystych lub półprzezroczystych ciał”. Niektórzy biologowie podejrzewają, że może w ten sposób oślepiać drapieżniki. Są to jednak nieliczne przypadki, bo większość gatunków na takiej głębokości nigdy nie zobaczy jak lśni „robak Elvis”.

Elvis Worm – nowy gatunek morskiego robaka [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Nowe gatunki morskich robaków: YouTube/Scripps Oceanography
  • Elvis Worm – niezwykły robak morski: YouTube/Scripps Oceanography - screen
Richard Kinder i niezwykła historia miłosna Previous post Zestrzelony i zakochany. Niezwykła historia miłosna i II wojna światowa [WIDEO]
Cyklon Amphan i widok z kosmosu Next post Cyklon Amphan nadciąga. Ewakuacja milionów osób [WIDEO]